CLT: system litego drewna, technologia, cena | producent Tadeks

CLT – system litego drewna

LOGO TADEKS Drewno to wyszukany i szlachetny materiał konstrukcyjny, stosowany w budownictwie od setek lat i zapewniający niebanalny zdrowy mikroklimat. Jednak, dotychczas nie było możliwości wybudowania więcej niż kilkupiętrowych konstrukcji drewnianych, ponieważ nie pozwalały na to konwencjonalne metody budowania domów szkieletowych. Proces ten uległ znacznej zmianie – nowa metoda prefabrykacji drewnianych paneli oferowana przez firmę Tadeks Fertig Haus, zwanej inaczej CLT (cross-laminated timber) powoduje, że  „drewno masywne” zapewnia wznoszenie konstrukcji o jeszcze większej nośności i wytrzymałości.

 

zalety prefabrykatów - ikonaSystem litego drewna – CLT w budowie domów

CLT (płyty wielowarstwowe) – są wielkoformatowymi masywnymi panelami powstałymi z krzyżowo warstwowanego masywnego drewna (CLT – cross laminated timber), które wykorzystuje się jako ściany nośne i działowe, a także ewentualnie na stropy.

Jako materiał budowlany CLT (drewno klejone warstwowo) jest raczej nowym produktem. Początki prac związanych z tą technologią rozpoczęły się w Szwajcarii i Austrii w połowie lat 90’. Ponieważ panele są lżejsze niż cementowe elementy i mogą być podnoszone przy użyciu lżejszych podnośników oraz z udziałem mniejszej liczby pracowników, budowa może odbywać się szybciej, co przekłada się na mniejsze koszty. Budynek wykonywany jest z gotowych elementów na placu budowy, natomiast same panele prefabrykowane są w zakładzie, czyli w określonym i kontrolowanym środowisku.

 

płyty clt

   Do głównych zalet systemu CLT należą:

    • Solidna i pełna drewniana konstrukcja, charakteryzująca się dużą wytrzymałością i nośnością.
    • Szybkość realizacji budowy, wszystkie panele produkowane są z wyciętymi otworami na stolarkę okienna i drzwiową, systemem połączeń i z możliwością zastosowania peszli elektrycznych i rur kanalizacyjnych wewnątrz przegród.
    • Szczelność powietrzna, nasze panele są powierzchniowo szczelne dzięki zastosowaniu wzdłużnie lepionych szczelin pomiędzy lamelami oraz dzięki usunięciu ubytków w sękach.
    • Odporność pożarowa, panele CLT palą się jedynie powierzchniowo, dzięki czemu osłabiają konstrukcję o wiele wolniej, w porównania do tradycyjnych metod budownictwa. Drewno podczas pożaru zachowuje się przewidywalnie i w razie potrzeby istnieje możliwość wymiany panelu, gdzie w standardowej technologii murowanej, każde pęknięcie klasyfikuje się jako rozbiórka danego elementu.

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top