Domy pasywne - projekty, budowa i ceny | Producent Tadeks

Domy Pasywne

domy pasywne

nowoczesne domy pasywneBudowa domów pasywnych

Innowacyjna idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie oraz reakcja na stale wzrastające koszty energii. Domy pasywne – co jest ich istotą? Oczywiście maksymalizacja zysków energetycznych i skrajne ograniczenie strat ciepła. Rosnące ceny energii wymuszają rozsądne nią gospodarowanie, a zmniejszenie zużycia energii i jej zasadne wykorzystywanie to również ochrona klimatu w skali świata i poprawa otaczającego nas środowiska. Coraz bardziej powszechna staje się zatem świadomość konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i troska o nasze naturalne środowisko.

Firma TADEKS FERTIG HAUS – jest certyfikowanym wykonawcą i ambasadorem budownictwa pasywnego. Otrzymaliśmy certyfikację nadaną przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej imienia Güntera Schlagowskiego. Jednoznacznie pragniemy oświadczyć, iż nasze budynki realizujemy według najwyższych standardów opracowanych przez Passivhaus Institut Darmstadt już od 1995 roku.

 

domy pasywne ceny i projekty

Czym są domy pasywne?

domy pasywne

Domy pasywne to jedna z najdoskonalszych form budownictwa o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię poniżej 15 kWh/(m²/ rok). Definicją tego pojęcia nie jest sama nazwa, czy idea nie wystarczy bowiem samo wybudowanie domu przy użyciu materiałów używanych do produkcji domów pasywnych. Dom pasywny musi być odpowiednio zaprojektowany, tj. zgodnie z otaczającym go środowiskiem naturalnym z uwzględnieniem takich czynników jak ukształtowanie terenu, położenie geograficzne obiektu czy rodzaj gruntu.

Pasywne domy tworzone są z założeniem ściśle wytyczonych reguł – począwszy od projektu o specjalnie dostosowanej, zwartej bryle a na kunsztownym wykonawstwie skończywszy. Należy w tym miejscu szczególnie podkreślić, iż budynek pasywny nie potrzebuje zastosowania tradycyjnego ogrzewania, wykorzystuje on  tzw. „pasywne” źródła energii takie jak: ciepło słoneczne, ciepło odzyskane z wentylowanego powietrza, oddawane przez urządzenia elektryczne znajdujące się w budynku, czy też przez samych mieszkańców. Zasługą wykorzystania powyższych czynników jest perfekcyjnie wykonana bryła budynku a najczęściej wybieraną metodą w tym wypadku jest właśnie technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Zgodnie z zapewnieniami Unii Europejskiej, wszystkie domy wznoszone od 2020 roku w Europie będą musiały zostać zbudowane w technologii pasywnej, co wymuszone jest przez stale rosnące ceny paliw i innych form ogrzewania domu, jak i ochronę środowiska – wymaga to rygorystycznych zmian w systemie budownictwa domów w państwach członkowskich.

nowoczesne domy pasywneProjekty domów pasywnych teraz i w przyszłości

Nowo wznoszone budynki coraz częściej będą musiały zachowywać równowagę, między wpływem na środowisko a długoterminową opłacalnością dla inwestora – Unia Europejska wymusza i będzie wymuszała takie zasady, aby chronić nasz ekosystem i nas samych. Wraz z tą metodą proces podejmowania decyzji jest bardzo prosty – technologia prefabrykowanych budynków szkieletowych jest na chwilę obecną tą najwłaściwszą i najbardziej przyszłościową. Kompleksowe prace budowlane wykonywane przez firmę Tadeks Fertig Haus na terenie całej Europy są wskaźnikiem obecnych trendów budowy poprawnych domów pasywnych, z jakimi spotykamy się na rynku europejskim a co za tym idzie, mamy nadzieję  niebawem coraz częściej  również i w Polsce.

producent domów pasywnych

Projekty domów pasywnych są bardzo restrykcyjne; najważniejsze kryterium, to możliwie maksymalne zminimalizowanie zużycia energii. Budynek taki charakteryzuje prosta, zwarta bryła, pozbawiona ozdobników architektonicznych, takich jak: wykusze, lukarny itp. Idea pasywności polega na jak największej redukcji zapotrzebowania na energię poprzez wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła.

Technologia prefabrykowanych domów szkieletowych jest wprost stworzona do budowy zarówno energooszczędnych, jak i pasywnych domów. Wszystkie materiały konstrukcyjne, z jakich powstają prefabrykaty, to naturalne izolatory, dzięki którym poprzez odpowiednie docieplenie oraz eliminację mostków termicznych uzyskujemy wyjątkowo energooszczędny dom.

Koszt utrzymania takiego budynku jest nawet do kilkunastu razy mniejszy niż domu wybudowanego metodą tradycyjną, spełniającego obecnie obowiązujące normy. W odróżnieniu od budownictwa pasywnego, dom energooszczędny nie musi spełniać tak rygorystycznych obwarowań w zakresie bryły oraz jego lokalizacji. Pewnym jest, iż technologia budowy energooszczędnych konstrukcji, również przyniesie znaczące oszczędności w zakresie wydatków potrzebnych do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Podczas gdy nowoczesne domy energooszczędne zużywają ok 30 kWh/m², zapotrzebowanie ich pasywnych odpowiedników staje się o minimum 50% niższe.

Podstawową, wspólną zasadą, jakiej należy bezwzględnie przestrzegać podczas budowy czy to domu pasywnego, czy też energooszczędnego w konstrukcji szkieletu drewnianego, jest rzetelne i precyzyjne wykonawstwo zgodne z opracowaniami projektowymi i technologicznymi.

 

domy pasywne cena

Domy pasywne – cechy charakterystyczne

 • Zużycie energii na poziomie max. 1,5 l oleju opałowego na metr kwadratowy w ciągu roku. Znaczy to, że do ogrzania 200-metrowego domu pasywnego potrzebne będzie 300 l oleju/rok;
 • Niezwykle niski stopień zużycia źródeł energii takich jak gaz, prąd, drewno, olej opałowy.
 • Brak potrzeby stosowania grzejników, bądź ogrzewania podłogowego – dzięki rewelacyjnej izolacyjności konstrukcji.
 • W celu maksymalizacji skuteczności odzysku ciepła, domy pasywne muszą być bardzo szczelne. Nie jest pożądany żaden niekontrolowany napływ powietrza z zewnątrz budynku. Wszystkie mostki termiczne muszą zostać zlokalizowane i zlikwidowane. Potwierdzeniem naszej pracy są testy „blowerdoor test” związane z badaniem szczelności budynku.
 • Bardzo dobra wentylacja mechaniczna, wyposażona w nowoczesny rekuperator (odzysk ciepła).
 • Lokalizacja na niezacienionej działce, a także umieszczenie od południowej strony okien o możliwie długim kontakcie ze słońcem.

 

domy pasywne producent

Źródła ciepła w domach pasywnych

Domy pasywne skonstruowane są tak, by maksymalizować stopień odzysku ciepła powstałego podczas normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego, a także w wyniku asymilacji promieni słonecznych, padających na połacie okienne umiejscowione po południowej stronie. Rozwiązanie takie pozwala na ogrzanie budynku przy minimalnych, bądź wręcz zerowych kosztach.

Źródła odzyskiwania energii cieplnej w domach pasywnych

 • zyski wewnętrzne (czyli ciepło naturalnie wytwarzane przez człowieka)
 • ciepło generowane podczas gotowania czy sprzątania;
 • promienie słoneczne padające na umiejscowione na południowej części domu (duże połacie okienne);
 • ciepło wytwarzane przez urządzenia elektryczne, takie jak komputer, telewizor, sprzęt AGD i inne;

 

domy pasywne od Tadeks

Ceny domów pasywnych

pasywne domyCzęsto stawianym domom pasywnym zarzutem jest to, iż są znacznie droższe od zwykłych domów energooszczędnych, jak też domów tradycyjnych, czyli zazwyczaj kiepsko ocieplonych. Nie jest to jednak zarzut do końca uzasadniony, ponieważ wprawdzie do budowy domów pasywnych trzeba zużyć znacznie więcej materiałów izolacyjnych (o lepszym współczynniku λ-lambda), trzeba liczyć się także z większym wydatkiem na okna i drzwi o możliwie małym stopniu przenikania ciepła. Nie ma tu miejsca na kompromisy także w kwestii wydatków na kolektory słoneczne oraz dobrą wentylację, która wyposażona musi być w system odzyskiwania ciepła (rekuperację). Wszystko to sprawia, że budując dom pasywny powinniśmy liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji, jednak korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie znacznie przewyższają koszty. Dom pasywny praktycznie uniezależnia swoich mieszkańców od wciąż rosnących cen prądu, oleju opałowego i innych a na przestrzeni lat, początkowa inwestycja zwraca się wielokrotnie.

 

dom pasywny cena

Jak dostosować projekt domu pasywnego do wymagań i czy każdy projekt się nadaje?

 • Prosta bryła budynku (zwarta)
 • Duże powierzchnie przeszklone od południowej strony względem kierunków geograficznych – maksymalne wykorzystanie energii słonecznej
 • Północne, zachodnie i wschodnie przeszklenia powinny być stosunkowo małe ze względów na niskie nasłonecznione i straty ciepła.
 • Strona południowa nie powinna być zacieniona przez drzewa, ukształtowanie terenu czy inne budynki
 • Ściany zewnętrzne muszą posiadać zwartą budowę – jak najmniejsza ingerencja w konstrukcję ściany.
 • System rekuperacji jest wymagany
 • Pasywne okna 0.8 W/(m²K) z g=50% współczynnikiem przewodzenia promieni słonecznych
 • Współczynnik przenikania dla ścian zewnętrznych musi być poniżej 0,10 W/(m²K).

WAŻNE: Wbrew panującym pogłoskom standardowy projekt domu, nie nadaje się i nie spełnia wymagań domów pasywnych zgodnie z postanowieniem Instytutu Domów Pasywnych z Niemiec. Jeżeli mamy na uwadze budowę domu pasywnego zgodnie z wytycznymi musimy posiadać projekt domu pasywnego (zgodnie z wymogami dla tych projektów),listę certyfikowanych projektantów można znaleźć na http://www.passiv.de/en/index.php

Polecamy prefabrykowane domy drewniane, gotowe domy pasywne i domy energooszczędne, dzięki którym będziecie Państwo żyć ekologicznie i zapomnicie o wysokich rachunkach za energię elektryczną, czy ogrzewanie. Służąc naszym doświadczeniem, profesjonalnie doradzimy rozwiewając wszelkie Państwa wątpliwości. Nasze domy dzięki systemowi prefabrykacji są gotowe do zamieszkania w bardzo krótkim czasie, począwszy od chwili w której dostarczamy na Państwa działkę pierwsze elementy poprzez późniejsze uszczelnianie i wykończenie budynku co zapewnia pewną inwestycję na lata. Zapraszamy do współpracy, jako producent domów pasywnych możemy bowiem zaproponować najlepszą jakość.

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top