Płyta fundamentowa: rodzaje, budowa i wykonanie | producent Tadeks

Płyty fundamentowe

Fundament jest najmniej widoczną częścią budynku, lecz nie mniej ważną niż sama jego konstrukcja. Pod nasze gotowe domy prefabrykowane istnieje możliwość przygotowania zarówno fundamentu tradycyjnego, jak również coraz częściej stosowanej ze względu na wiele zalet płyty fundamentowej. Konstrukcja fundamentów tworzona jest według takich samych zasad jak pod budynki w technologii tradycyjnej. Pragniemy jednak zaznaczyć, że przy budowie domów prefabrykowanych szczególny nacisk kładziemy na niezwykłą staranność wykonania płyty fundamentowej, ze względu na to iż musi być ona równie wysoce energooszczędna co sam budynek i tworzą one wspólnie integralną całość. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy fundament oraz podłogę pierwszej kondygnacji budynku, która dodatkowo może być już wyposażona w ogrzewanie, co oszczędza zachodu przy dodatkowym montowaniu tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Płyta fundamentowa wykonanie pod domy drewniane:

W krajach zachodnich płyta fundamentowa ma powszechne zastosowanie pod domy o konstrukcji drewnianej. W przypadku budynków niepodpiwniczonych, płyta fundamentowa jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na znaczne ograniczenie robót ziemnych. Nie wymaga – jak w przypadku tradycyjnych fundamentów wykonania głębokich wykopów – w tym wypadku wystarczy jedynie zdjąć warstwę humusu i warstwy nienośne gruntu. Jeśli po zdjęciu humusu zostaną odkryte grunty niewysadzinowe (np. piaski), można od razu wylać na grunt tzw. chudy beton. Natomiast, gdy pod ziemią roślinną znajdują się grunty wysadzinowe (gliny, iły), należy najpierw ułożyć warstwę zagęszczonego piasku, żwiru, tłucznia lub  na obrzeżach do głębokości przemarzania gruntu wykonuje się tzw. „ostrogi” z chudego betonu, a na zakończenie podkład. Kolejnym, ostatnim już krokiem, jest rozmieszczenie zbrojenia i wybetonowanie płyty. Płyta fundamentowa może mieć różną konstrukcję (grubość, stopień zbrojenia, klasę betonu). Uzależnione to jest nie tylko od rodzaju gruntu, ale obciążeń które na nią przypadają, a także od geometrii budynku.

 

tadex icon

Zalety płyty fundamentowej:

  • Krótki cykl wykonania płyty wpływa na przyspieszenie realizacji budynku (ogromna zaleta zwłaszcza w przypadku nowoczesnych metod wznoszenia np. domów prefabrykowanych).
  • Doskonale sprawdza się na gruntach o małej nośności, niejednorodnych, podatnych na osiadanie, lub o wysokim poziomie wód gruntowych, czy też na terenach szkód górniczych.
  • Obciążenie budynku rozkładane jest na znacznie większą powierzchnię niż w przypadku fundamentowania w sposób tradycyjny.
  • Niższy koszt w stosunku do fundamentu tradycyjnego (przy posadowieniu na gruntach niewysadzinowych).

 

tadex icon

Rodzaje płyt fundamentowych stosowanych pod nasze konstrukcje:

  • Standardowa
  • Energooszczędna
  • Energooszczędna grzewcza
  • Pasywna
  • Pasywna grzewcza
  • Prefabrykowana płyta fundamentowa

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top