Jak sprawdzić właściciela działki po numerze działki? | Blog Tadeks

Blog

Jak sprawdzić właściciela działki po numerze? Podpowiadamy


7 grudnia, 2021

Często marzenie o budowie domu rozpoczyna się od poszukiwania odpowiedniego działki. Powinno to być miejsce z wygodnym dojazdem, w dobrym sąsiedztwie i z jak najlepszymi walorami widokowymi. Znaczenie będzie mieć także dostęp do mediów, czy bliskość do większych ośrodków miejskich. Jeśli już znajdziemy interesującą nas działkę w wyniku samodzielnych poszukiwań, czy też wyszukując w prasie lub Internecie odpowiednie ogłoszenie, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie, kto jest właścicielem danej parceli. Posiadasz już numer działki, więc jak sprawdzić właściciela działki po numerze? Podpowiadamy, jak tego dokonać, nawet jeśli nie masz dostępu do księgi wieczystej.

Spis treści

Jak sprawdzić właściciela działki po numerze działki?

Budowa domu to jedna z ważniejszych inwestycji każdej rodziny. Wiąże się ona nie tylko z koniecznością zabezpieczenia pewnych środków finansowych na ten cel, ale i podjęciem szeregu czynności przygotowawczych. Jeśli przykładowo nie otrzymaliśmy działki w darowiźnie lub spadku, to poszukiwanie odpowiedniej parceli na budowę naszego wymarzonego domu może okazać się czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza w dobie dużego popytu na działki budowlane. Jeśli ograniczamy się w poszukiwaniach działki do przeglądania ogłoszeń, to najczęściej ogłoszeniodawcą jest właściciel działki. A co w przypadku, gdy spodoba nam się działka, obok której akurat właśnie przejeżdżamy? Jak sprawdzić jej właściciela? Wtedy z pomocą przychodzi Geoportal (portal Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii) lub podobnie funkcjonujące portale prywatne – Emapa, OnGeo czy Geoportal 360. Dzięki temu można pozyskać numer posesji, co pomoże w sprawdzeniu właściciela działki, włącznie z sytuacją, gdy nie mamy do dyspozycji numeru księgi wieczystej.

Jak zdobyć numer księgi wieczystej interesującej nas działki?

Uzyskanie numeru księgi wieczystej działki, która nas zainteresowała pozwoli poznać właściciela danej nieruchomości. Można tego dokonać na dwa sposoby:

  • złożenie płatnego wniosku do starostwa powiatowego, na terenie którego leży działka;
  • wniosek do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego z koniecznością wskazania interesu prawnego, dlaczego ten numer jest nam potrzebny. Z reguły chęć zakupu działki jest w pełni wystarczająca.

Uzyskanie danych ewidencyjnych znacząco ułatwia sprawdzenie właściciela działki po numerze księgi wieczystej – wystarczy skorzystać z elektronicznego wykazu ksiąg wieczystych i sprawdzić właściciela nieruchomości w II dziale księgi wieczystej.

Podobnie wygląda procedura w przypadku chęci sprawdzenia właściciela mieszkania, które nas zainteresowało i chcielibyśmy je kupić. Może to być też sposób weryfikacji, czy pierwsze rozmowy sprzedażowe mieszkania rzeczywiście toczą się z właścicielem interesującej nas nieruchomości.

Jak sprawdzić właściciela działki po jej numerze, ale bez dostępu do księgi wieczystej?

W przypadku, jeśli dana nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej lub gdy nie udało nam się zdobyć niezbędnych danych, możliwość sprawdzenia właściciela nieruchomości znacząco się komplikuje. W jaki sposób można ustalić właściciela działki bez posiadania numeru księgi wieczystej? Należy w tym celu zwrócić się do odpowiedniego starostwa powiatowego i z przedłożeniem uzasadnionego interesu prawnego powinno nam udać się pozyskać dane identyfikacyjne właściciela nawet takiej nieruchomości, która nie ma założonej księgi wieczystej.

Gdy już dotrzemy do właściciela działki, którą ten będzie gotów nam odsprzedać, to finalną transakcję dobrze jest poprzedzić szczegółową weryfikacją czy dana osoba posiada wyłączne prawo do dysponowania daną nieruchomością lub czy inne podmioty nie roszczą sobie do niej praw. Można w tym celu, przed finalizacją zakupu, wnioskować o założenie księgi wieczystej.

Na naszym blogu przeczytasz również jak sprawdzić powierzchnię działki po numerze, a także jak sprawdzić granice działki. Zapraszamy!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top