Jak sprawdzić powierzchnię działki po numerze i dowiedzieć się, gdzie ona jest? | Blog Tadeks

Blog

Jak sprawdzić powierzchnię działki po numerze?


19 listopada, 2021

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie wymarzonego domu, który będzie spełniał potrzeby wszystkich domowników, pierwszym krokiem w kierunku realizacji inwestycji jest dokładna weryfikacja działki oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub warunków zabudowy (WZ).

Spis treści

Niezależnie od tego, czy posiadamy już działkę, czy może dopiero planujemy jej zakup, należy dokładnie rozpoznać jej wszystkie parametry z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań w taki sposób, żeby nic nas nie zaskoczyło w trakcie sytuowania na działce projektu domu. Często na tym etapie działania posiadamy jedynie numer ewidencyjny działki. Zatem jak sprawdzić powierzchnię działki po numerze oraz jej pozostałe wskaźniki?

Do czego może się nam przydać numer działki?

Rozwój technologii z możliwością użycia danych satelitarnych sprawia, że posiadając numer ewidencyjny działki można szybko i z bardzo wysoką dokładnością sprawdzić kilka interesujących nas danych. Oczywiście wciąż można się w tym celu udać do licencjonowanego geodety czy Starostwa Powiatowego, na terenie którego leży działka, ale dla pełnej wygody, bez konieczności wychodzenia z domu, wystarczy nam w tym celu numer działki.

W jakich sytuacjach jest to przydatne?

– na etapie zakupu, jak sprawdzamy gdzie jest działkapo numerze można zweryfikować dokładne położenie działki, dojazd do niej czy bezpośrednie sąsiedztwo;

– na etapie doboru projektu, jak sprawdzamy wielkość działkipo numerze można zweryfikować powierzchnię działki i jej dokładne wymiary, co pozwala zaplanować maksymalne wymiary naszego przyszłego domu. Z kolei w przypadku, gdy znamy też zapisy MPZP lub WZ można jeszcze dokładniej zweryfikować, czy wstępnie wybrany przez nas projekt domu będzie mógł zostać usytuowany na interesującej nas działce.

jak sprawdzić gdzie jest działka po numerze

Jak sprawdzić wymiary działki po numerze? Portale internetowe

Numer działki to podstawowa jednostka podziału geodezyjnego. Przybiera najczęściej formę liczby naturalnej lub ułamka, jeśli dana działka powstała w wyniki wcześniejszego podziału. Numer działki w połączeniu z wiedzą na temat gminy, miejscowości i obrębu, gdzie się znajduje (również w formie szczegółowego identyfikatora działki) pozwala uzyskać szczegółowe informacje na jej temat dzięki dostępowi online w kilku internetowych portalach:

– Geoportal – to firmowy portal Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK), poprzez który można nie tylko poznać wymiary działki i jej powierzchnię, ale także szczegółowe metadane w uwzględnieniem różnego typu map, jak ortofotomapy czy mapy topograficzne. Dostęp do portalu jest darmowy i nie wymaga spełnienia dodatkowych formalności, a dane są stale aktualizowane. Dodatkowa warstwa rejestru granic pozwala na dokładne rozpoznanie do jakiej jednostki administracyjnej przynależy dana działka (geopertal.gov.pl);

– E-mapa – prywatny portal o bardzo podobnym do Geoportalu zakresie danych (polska.e-mapa.net);

– OnGeo – również prywatny portal, umożliwiający pozyskanie danych o charakterze katastralnym nt. interesującej nas działki, dostępnym w formie szczegółowego raportu w formacie PDF (ongeo.pl);

– Geportal 360 – prywatny portal o podobnych, jak powyższe możliwościach pozyskiwania danych z dodatkową płatną opcją pobrania danych nt. ksiąg wieczystych.

Sprawdzenie wielkości działki po numerze – proste narzędzia online

Powszechność dostępu do informacji oraz stworzone narzędzia online pozwalają zdobyć wszystkie ważne informacje na temat działki już z poziomu komputera, a nawet smartfona przy korzystaniu z dedykowanych aplikacji. Dane uzyskane w ten sposób są nie tylko bardzo dokładne, ale i szybko dostępne, co pozwala zaoszczędzić cenny czas i uniknąć na etapie podstawowej weryfikacji żmudnych wizyt w urzędach.

Polecamy też zapoznać się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy, co sprawdzić przed kupnem działki. Koniecznie wpadnij po kilka wskazówek!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top