Dom skandynawski - czy sprawdzi się w Polsce? | Blog Tadeks

Blog

Dom skandynawski – czy sprawdzi się w Polsce?


25 stycznia, 2018

W poszukiwaniu inspiracji architektonicznych i alternatyw dla drogiego budownictwa koniecznie należy się wybrać na Półwysep Skandynawski. Krajobraz Europy Północnej może całkowicie odmienić nasze spojrzenie na współczesną architekturę, odkryć przed nami nowe oblicze aktualnych trendów. Domy skandynawskie wyróżniają się prostotą oraz minimalistyczną formą, jednocześnie ich sposób budowy jest znacznie inny od tego, jaki jest stosowany w Polsce.

 

Skandynawscy rewolucjoniści

 

Dom modułowy w SkandynawiiKlimat w Skandynawii nie rozpieszcza tamtejszych mieszkańców. Jest chłodniej niż w Polsce, zimy są mroźne i z dużą ilością opadów śniegu. Latem także nie możemy liczyć na tak duże upały jak w naszym kraju. To zmusiło Skandynawów do poszukiwania szybszej alternatywy wznoszenia budynków mieszkalnych. Jednocześnie musiały one być ciepłe, aby zapewnić komfort mieszkańcom, kiedy za oknem temperatura spada do ekstremalnie niskich wartości. Tak powstały domy skandynawskieciepłe domy z modułowym systemem.

 

Dom skandynawski powstaje z gotowych elementów, które produkowane są w fabrykach. Na placu budowy są tylko montowane, co pozwala zaoszczędzić cenny dla Skandynawów czas, a projekt zostaje zrealizowany w zaledwie 3 miesiące. Skandynawski styl cechuje się ponadto wysoką energooszczędnością i ekologią, co wyróżnia go spośród innych metod budowy i europejskich koncepcji architektonicznych.
Domy skandynawskie można budować praktycznie na każdym terenie, również wilgotnym i pochyłym. Izolację budynku stanowi ława fundamentowa, na której umieszcza się szkielet domu. Budynek ocieplony zostaje wełną mineralną, a drewniana konstrukcja jest odpowiednio impregnowana, aby zapobiec rozwojowi pleśni, grzybów i wilgoci.

 

Ciepły powiew chłodu

 

Surowy klimat Skandynawii wpłynął również na styl architektoniczny charakterystyczny dla tego regionu Europy. Domy skandynawskie są proste, składają się z geometrycznych brył, są ponadto pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Duże znaczenie ma aspekt ekologiczny. Budynki zostały wykonane z drewna, dzięki czemu ich surowy i chłodny charakter zostaje skutecznie ocieplony. Skandynawowie lubią jasną kolorystykę, co jest widoczne także w doborze rodzaju i koloru drewna.

 

Domy skandynawskie wyróżniają się ponadto przestronnymi wnętrzami, dużymi oknami, przez które do środka przedostaje się duża ilość światła, co pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zarówno zewnętrzna część budynku, jak też jego wnętrze, są jasne, elementy wystroju wykonane z naturalnych materiałów – drewno, len, wiklina i kamień. Dom skandynawski to miejsce przyjazne człowiekowi, który może być blisko natury bez wychodzenia na zewnątrz.

 

Dom skandynawski w Polsce

 

Dom skandynawskiCzy skandynawski styl pokona polski konserwatyzm? Coraz więcej firm świadczy usługi z zakresu budowania domów modułowych. Jest to uwarunkowane ich wieloma zaletami – szybciej powstają, są tańsze, a także można je dowolnie rozbudowywać, kiedy w przyszłości będziemy potrzebować dodatkowe pomieszczenia. Dom skandynawski w Polsce pojawia się coraz odważniej, możemy obserwować jak w krótkim czasie powstają modułowe konstrukcje, a rodzina do swoich 4 kątów wprowadza się po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Gotowe elementy są ze sobą łączone na placu budowy.

 

Nie jest jednak to trend tak bardzo rozpowszechniony jak np. u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech czy we Włoszech. Specjaliści są jednak zgodni – Skandynawia już niedługo zadomowi się w Polsce. Domy modułowe mają wiele zalet, odpowiadających potrzebom Polaków. Co więcej, styl skandynawski jest już bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Niektóre firmy już aktywnie promują modułowy system domów, ich zadowoleni klienci są dowodem na to, że Polacy bardzo dobrze czują się w skandynawskich domach.

Back to blog