Niezwykłe domy na świecie - 6 zadziwiających przykładów | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Niezwykłe domy na świecie – 6 zadziwiających przykładów


25 września, 2018

Dom jest miejscem wyjątkowym. To nasz kawałek świata, w którym powinniśmy odnaleźć spokój, harmonię i szczęście. Każdy jednak ma inną wizję tego, jak ma on wyglądać. Większość decyduje się raczej na klasyczne projekty, w erze nowoczesności dominuje prostota i minimalizm. Są jednak tacy, dla których szablonowe rozwiązania nie są wystarczająco atrakcyjne, więc poszukują czegoś zupełnie innego, niespotykanego. Przedstawiamy niezwykłe domy na świecie, które nas zaskoczyły, zainspirowały, a nawet wywołały zdumienie. Wśród nich są też domy z prefabrykatów.

 

Bąbelkowy Dom

 

Nie jest budynkiem nowym, ale wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie. Dla wielu architektów był inspiracją, jednak nikomu nie udało się jeszcze dorównać mistrzowskiemu dziełu, którego autorem jest węgierski architekt Antti Lovag. Bąbelkowy Dom znajduje się w bliskiej odległości francuskiego Cannes. Na 1200 metrach kwadratowych mieszczą się m.in.: 10 sypialni, salon, baseny, wodospady, a nawet amfiteatr. Wygląda jak z bajki, czy podobnie się w nim mieszka?

 

American House 08

 

Na chwilę wracamy na ziemię, ponieważ niezwykłe domy na świecie to nie tylko bajkowe konstrukcje, ale też bliższa naszym wyobrażeniom architektura. Przykładem jest American House 08 zaprojektowany przez Williama Massiego. Budynek powstał w zaledwie kilka dni z prefabrykatów, tworzących biały prostopadłościan z wielkoformatowymi przeszkleniami i dachem o efektownym kształcie. Dach w niektórych miejscach „spływa”, wgłębienia, które w nim wykonano, są nie tylko ozdobą budynku – ukryto w nich też słupy podtrzymujące strop.

 

 

Niezwykłę domy na świecie - American House 08

 

 

Przezroczysty Dom

 

Lubimy przeszklenia, szczególnie te duże, które otwierają wnętrze na świat zewnętrzny – na miasto i przyrodę. Ale czy możemy sobie wyobrazić tak niezwykłe domy na świecie, że wykonano je wyłącznie z przezroczystych elementów? Taki projekt zrealizowali architekci z Sou Fujimoto Architects. Nie musisz zaglądać przez okno, aby zobaczyć, co się dzieje w środku. Wszystko widać jak na białej kartce. Z pewnością nie jest to dom, który zapewnia prywatność i intymność.

 

Ecoms House

 

Pozostajemy w temacie szkła, ale już jednak w bliższej nam formie. Ecoms House projektu Riken Yamamoto to japońska interpretacja domów z prefabrykatów. Kwadratowa willa zbudowana jest z kwadratowych paneli, a konstrukcja budynku to lekkie i trwałe aluminium. Wśród srebrzystych paneli wyróżniają się panele szklane. Kwadraty cechują się różnym stopniem przejrzystości, ale zapewniają prywatność, w przeciwieństwie do Przezroczystego Domu.

 

Polski Dom Kreta

 

Czy wiesz, że w Polsce jest najwęższy dom świata? Niezwykłe domy na świecie można znaleźć też w naszym kraju. Dom Kreta powstał w 2012 roku i znajduje się na warszawskiej Woli. Autorem projektu jest architekt Jakub Szczęsny. Trudno sobie wyobrazić, że mieszkanie może mieścić się w 152-centymetrowej szczelinie. Robi wrażenie, szczególnie że w jego sąsiedztwie stoją powojenny blok mieszkalny i przedwojenna kamienica.

 

 

Niezwykłe domy na świecie - Dom Kreta

 

 

Dom R128

 

Dom zaprojektowany przez niemieckiego architekta Wernera Sobeka, który powstał na… pochyłej działce. Do domu wchodzi się przez kładkę i – co ciekawe – od razu na najwyższą kondygnację. Budynek jest w całości przeszklony, niezwykłe domy na świecie nie mogą powstać bez wykorzystania szkła. Są również elementy ze stali, m.in. schody wewnątrz. Jeszcze jedna ciekawostka – w całości można go poddać recyklingowi. Jest to zatem budynek ekologiczny – nie ma tu cienia wątpliwości.

 

Jak widać, architekci na całym świecie nie znają ograniczeń, a ich wyobraźnia zachwyca. Budynki na całym świecie są bardzo różne. Znajdziecie domy z paczki, domy energooszczędne, domy szklane, minimalistyczne, futurystyczne, modernizacyjne i wiele wiele innych.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top