Domy skandynawskie modułowe w Polsce. Jakie są ich zalety? | Blog Tadeks

Blog

Dom skandynawski – czy sprawdzi się w Polsce?


25 stycznia, 2018

W poszukiwaniu inspiracji architektonicznych i alternatyw dla drogiego budownictwa koniecznie należy się wybrać na Półwysep Skandynawski. Krajobraz Europy Północnej może całkowicie odmienić nasze spojrzenie na współczesną architekturę, odkryć przed nami nowe oblicze aktualnych trendów. Domy modułowe skandynawskie wyróżniają się prostotą oraz minimalistyczną formą, jednocześnie ich sposób budowy jest znacznie inny od tego, jaki jest stosowany w Polsce.

 

Jak buduje się domy modułowe skandynawskie?

 

dom modułowy skandynawskiKlimat w Skandynawii nie rozpieszcza tamtejszych mieszkańców. Jest chłodniej niż w Polsce, zimy są mroźne i z dużą ilością opadów śniegu. Latem także nie możemy liczyć na tak duże upały jak w naszym kraju. To zmusiło Skandynawów do poszukiwania szybszej alternatywy wznoszenia budynków mieszkalnych. Jednocześnie musiały one być ciepłe, aby zapewnić komfort mieszkańcom, kiedy za oknem temperatura spada do ekstremalnie niskich wartości. Tak właśnie powstały skandynawskie domy modułowe.

 

Są to domy z gotowych elementów, które produkowane są w fabrykach. Na placu budowy są tylko montowane, co pozwala zaoszczędzić cenny dla Skandynawów czas, a projekt zostaje zrealizowany w zaledwie 3 miesiące. Skandynawski styl cechuje się ponadto wysoką energooszczędnością i ekologią, co wyróżnia go spośród innych metod budowy i europejskich koncepcji architektonicznych. Domy skandynawskie można budować praktycznie na każdym terenie, również wilgotnym i pochyłym. Izolację budynku stanowi ława fundamentowa, na której umieszcza się szkielet domu. Budynek ocieplony zostaje wełną mineralną, a drewniana konstrukcja jest odpowiednio impregnowana, aby zapobiec rozwojowi pleśni, grzybów i wilgoci.

 

Ciepły powiew chłodu

 

Surowy klimat Skandynawii wpłynął również na styl architektoniczny charakterystyczny dla tego regionu Europy. Skandynawskie domy modułowe są proste, składają się z geometrycznych brył, są ponadto pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Duże znaczenie ma aspekt ekologiczny. Budynki zostały wykonane z drewna, dzięki czemu ich surowy i chłodny charakter zostaje skutecznie ocieplony. Skandynawowie lubią jasną kolorystykę, co jest widoczne także w doborze rodzaju i koloru drewna. Ich niezwykłe domy wyglądają przez to bardzo oryginalnie.

 

Domy skandynawskie wyróżniają się ponadto przestronnymi wnętrzami, dużymi oknami, przez które do środka przedostaje się duża ilość światła, co pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zarówno zewnętrzna część budynku, jak też jego wnętrze, są jasne, elementy wystroju wykonane z naturalnych materiałów – drewno, len, wiklina i kamień. Dom skandynawski to miejsce przyjazne człowiekowi, który może być blisko natury bez wychodzenia na zewnątrz.

 

Dom skandynawski w Polsce – czy to dobry wybór?

 

dom skandynawski w polsceCzy skandynawski styl pokona polski konserwatyzm? Coraz więcej firm świadczy usługi z zakresu budowania domów modułowych. Jest to uwarunkowane ich wieloma zaletami – szybciej powstają, są tańsze, a także można je dowolnie rozbudowywać, kiedy w przyszłości będziemy potrzebować dodatkowe pomieszczenia. Domy skandynawskie w Polsce pojawiają się coraz częściej. Możemy obserwować jak w krótkim czasie powstają modułowe konstrukcje, a rodzina do swoich 4 kątów wprowadza się po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Gotowe elementy są ze sobą łączone na placu budowy.

 

Skandynawskie domy modułowe – podsumowanie

 

Nie jest jednak to trend tak bardzo rozpowszechniony jak np. u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech czy we Włoszech. Specjaliści są jednak zgodni – Skandynawia już niedługo zadomowi się w Polsce. Domy modułowe mają wiele zalet, odpowiadających potrzebom Polaków. Co więcej, styl skandynawski jest już bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Niektóre firmy już aktywnie promują modułowy system domów, ich zadowoleni klienci są dowodem na to, że Polacy bardzo dobrze czują się w skandynawskich domach.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top