Dom drewniany czy murowany? Koszty, zalety i wady | Blog Tadeks

Blog

Dom drewniany czy murowany? Koszty, zalety i wady


22 maja, 2019

Planujesz budowę domu? Zapewne będziesz musiał odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: dom drewniany czy murowany – który będzie dla Ciebie lepszym wyborem i pozwoli Ci zrealizować Twoją wizję idealnego miejsca na ziemi? Kiedyś za synonim solidnego budynku uznawano dom murowany. Dzisiaj coraz częściej decydujemy się na drewniany, niekoniecznie z bali! Jednym z nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie jest technologia szkieletowa i budowa domów z prefabrykatów. Dom drewniany czy murowany – w którym chciałbyś zamieszkać?

Zalety i koszt budowy domu drewnianego

Wybierając pomiędzy domem drewnianym a murowanym, należy uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Nowoczesne energooszczędne, prefabrykowane domy z drewna to alternatywa dla ciężkich konstrukcji murowanych, które powstają znacznie dłużej. Dom drewniany o konstrukcji szkieletowej może powstać nawet w 3-4 miesiące, podczas gdy murowany w kilkakrotnie dłuższym czasie. Ponadto koszt budowy domu drewnianego jest niższy, więc możemy sobie na niego pozwolić przy mniejszym budżecie. Powstaje on z prefabrykatów, czyli gotowych elementów produkowanych w wyspecjalizowanych fabrykach. W ten sposób koszty budowy zostają ograniczone, a my zyskujemy wysoką jakość poszczególnych części składowych.
 
Do zalet domu drewnianego należy też oszczędność na ogrzewaniu. Dlaczego? Wciąż istnieje przekonanie, że drewniana konstrukcja nie może zapewnić tak dobrej izolacji cieplnej, jak murowana. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Połączenie wysokiej jakości naturalnego surowca (drewna) z odpowiednią warstwą izolacji cieplnej gwarantuje skuteczną ochronę przed utratą ciepła przez budynek zimą i napływem gorącego powietrza latem.
 
dom z drewna czy murowany
 
Należy również podkreślić, że domy drewniane mają większą powierzchnię użytkową niż murowane. Zewnętrzne ściany wypełnione izolacją są stosunkowo cienkie, co przekłada się na zwiększoną powierzchnię do zagospodarowania. Dom z drewna może mieć nawet o 10% większą powierzchnię użytkową niż dom murowany o takich samych wymiarach. Nie zapominajmy też o kwestiach ekologicznych – drewno jest surowcem naturalnym i… odnawialnym! Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej w naszym kraju, co roku przybywa zapasów drewna. Wykorzystując drewno przy budowie domu, nie ingerujemy tak bardzo w środowisko naturalne.

Domy murowane: cena, korzyści i niedogodności

Dom murowany to na pewno budynek o solidnych fundamentach, który przetrwa próbę czasu, dzięki czemu może służyć kilku pokoleniom. Koszt jego budowy jest niższy niż domu z bali, ale wyższy niż domu drewnianego z prefabrykatów. Przypisuje się mu doskonałe właściwości akustyczne i parametry izolacyjne (jak już wiesz, są one równie doskonałe w domach drewnianych). Jednak to, co charakteryzuje domy murowane, to cena – wyższa niż domów prefabrykowanych – i znacznie dłuższy czas budowy. Dla wielu osób jest to więc podwójny problem. Jeżeli mamy ograniczony budżet, zależy nam na czasie i potrzebujemy domu już za kilka miesięcy, nie możemy sobie pozwolić na wzniesienie tego typu budynku.
 
dom murowany czy drewniany

Dom drewniany czy murowany? Podsumowanie

Dom drewniany czy murowany – każdy z nich ma wady oraz zalety, dlatego zarówno jeden, jak i drugi znajdzie swoich zwolenników. Analizując ostatnie lata oraz zainteresowanie, można jednak zaobserwować coraz większą liczbę domów z drewna. Budujemy je szybciej i za niższą cenę, dbamy o środowisko, zapewniamy komfort cieplny, a także doskonałą izolację cieplną. Domy drewniane z prefabrykatów wpisują się w koncepcję energooszczędnego budownictwa, która w wielu europejskich krajach jest już standardem.

Przeczytaj też jak wyciszyć dom.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top