Izolacja akustyczna ścian, czyli jak wyciszyć dom | Blog Tadeks

Blog

Izolacja akustyczna ścian, czyli jak wyciszyć dom


15 kwietnia, 2019

Kosiarka u sąsiada, dzieci bawiące się na pobliskim placu zabaw, samochody poruszające się po ruchliwej drodze na Twoim osiedlu… wszystko to może mieć wpływ na Twój komfort przebywania we własnym domu. Hałasy napływające z zewnątrz nie sprzyjają naszemu spokojowi, na którym nam zależy po powrocie z pracy bądź też w trakcie weekendowego odpoczynku. Odpowiednia izolacja akustyczna ścian jest bardzo ważna i pozwala skutecznie wyciszyć budynek. Odczuwamy coraz większa potrzebę ciszy, szczególnie kiedy większość czasu spędzamy w mieście, pracując czy się ucząc. Istnieje wiele sposób na wyciszenie domu, niektóre z nich nie wymagają dużych nakładów finansowych oraz skomplikowanych prac.

 

izolacja ścian

 

Do 70% pochłanianych dźwięków

 

Taką zdolność wykazują tynki akustyczne, które układamy na murach natryskowych tynku o właściwościach dźwiękoszczelnych. Jest to jeden z najprostszych sposób na wyciszenie domu. Tynki jednak ograniczają nas przy innych pokryciach ścian, nie można ich tapetować i pokrywać gładzią. Zmniejszają pogłos, rozpraszają dźwięki, a także pochłaniają je w ilości nawet do 70%. Współczynnik pochłaniania dźwięków tynków akustycznych wynosi od 0,35 do 0,60. Możemy przy tej okazji wykorzystać silikat albo celulozę (w ich przypadku ostateczna grubość pokrycia będzie cieńsza).

 

Do 95% pochłanianych dźwięków

 

To jeszcze więcej niż przy tynkach akustycznych. Takie właściwości posiadają płyty korkowe izofon. Doskonale sprawdzają się w przypadku, jeżeli nie chcemy, aby dźwięki rozchodziły się po pomieszczeniu. Płyty wykonane są z porowatego aglomeratu korkowego. Można je pozostawić w takiej formie lub wykończyć np. dekoracyjną tapetą.

 

Izolacyjność wyższa o 5-7 dB

 

Domy, w których zastosowano szkieletowe ściany działowe lub nośne, można zamontować okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych akustycznych. Cechują się one izolacyjnością o 5-7 dB wyższą niż zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Przykręcane są do rusztu ze słupków wykonanych ze stali lub drewna. Ponadto układa się między nimi wełnę mineralną o właściwościach tłumiących dźwięki. Przenikanie dźwięku wyraźnie ogranicza krystaliczna struktura gipsowego rdzenia płyty i inne stosowane w nich dodatki. Należy też podkreślić, że płyty tłumią również dźwięki powietrzne, czyli rozmowy i muzykę, które przenoszone są w postaci fal w powietrzu.

 

Współczynnik pochłaniania dźwięku od 0,17 do 1,08

 

Z płyt MDF produkuje się również drewnopochodne panele akustyczne. Skutecznie tłumią i rozpraszają dźwięki, redukują pogłos, a ich współczynnik pochłaniania dźwięku jest na poziomie od 0,17 – 1,08. Mają także bardzo dekoracyjny charakter i nie wymagają dodatkowych elementów, nadającym wnętrzu modny wygląd. Panele występują w postaci płyt o różnej szerokości i wysokości. Mogą też być w formie podłużnych elementów.

 

Wskaźnik izolacyjności akustycznej 30-34 dB

 

Ściany szkieletowe i ruszty można dodatkowo wyposażyć w folię dźwiękoszczelną, którą oklejamy profile. Występuje w dwóch wariantach – ze modyfikowanego PCW lub z gumy. Układamy ją zawsze między rusztem a płytami. Jest elastyczna, ale stosunkowo ciężka oraz ma niewielką grubość. Przy jej montażu należy zachować ostrożność, aby między poszczególnymi jej pasami nie powstały szczeliny.

 

Dla wyciszenia domu duże znaczenie ma też konstrukcja ścian. Korzystnie wypadają w tym przypadku ściany jednowarstwowe, przy ścianach dwuwarstwowych kluczowe znaczenie ma właściwe wykonanie warstwy ocieplenia, która dodatkowo wspomaga właściwości akustyczne ścian. Ściany szkieletowe należy wypełnić wełną mineralną, co zapewnia dobre wygłuszenie.

 

Sprawdź również: lukarna czy okno dachowe na poddaszu?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top