Spis treści
Nauka na błędach nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Niektórych po prostu nie można naprawić bądź jest to bardzo kosztowne. Dotyczy to m.in. budowy domu, czyli naszej największej życiowej inwestycji. Często budujemy na kredyt, decydujemy się na zobowiązania finansowe na długie lata. Oczekujemy więc, że wybudowany dom będzie również bezpiecznym azylem na daleką przyszłość. Błędy przy budowie domu mogą jednak skutecznie pokrzyżować nam plany.
Najwięcej błędów wciąż popełnia się przy budowie domów tradycyjną metodą. Pojawienie się domów prefabrykowanych umożliwiło wyeliminowanie kilku z nich.
Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu? Zacznijmy od startu. Już na początku prac można wykonać coś nieprawidłowo. Pierwsze prace na budowie dotyczą wytyczenia obrysu budynku i wykopu fundamentów. Można to zrobić w dowolnej kolejności. Jeżeli wykop zostanie wykonany po wytyczeniu budynku, jest duże prawdopodobieństwo, iż repery naniesione przez geodetę zostaną przesunięte.
Zanim fundamenty pod dom zostaną zalane betonem, konieczne jest sprawdzenie wszystkich wytycznych, w związku z czym będziemy mieć pewność, że dom zostanie postawiony we właściwym miejscu. Jeżeli budynek jest nieprawidłowo wytyczony, mogą pojawić się komplikacje i projekt wymagać będzie zmian.
Grunt jest źródłem wilgoci w domu, a zatem brak zabezpieczenia budynku przed tym zjawiskiem skutkuje nieprzyjemnościami już po upływie kilku lat. Zawilgocenie ścian i piwnicy niekorzystnie wpływa na trwałość budynku oraz powoduje, że wyraźnie zwiększa się zużycie energii, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji domu. Zaleca się stosowanie solidnej izolacji fundamentów i ścian fundamentowych. Wysoką skutecznością w tym zakresie cechuje się hydroizolacja pionowa oraz pozioma. Pierwsza zapewnia ochronę przed wilgocią z gruntu, z kolei druga przed podciąganiem kapilarnym wilgoci
Czy podczas murowania ścian można popełnić jakieś błędy? Okazuje się, że tak i zdarzają się one stosunkowo często. To, co zdarza się najczęściej, to wypełnienie spoiny pionowej pianką poliuretanową. Uszczelni ona spoinę, ale nie połączy elementów murowanych. Konieczne jest wypełnienie ich zaprawą murarską.
To jeden z tych błędów, z którymi nie spotkamy się kiedy budujemy domy prefabrykowane. Ściany powstają z gotowych płyt, wyprodukowanych w fabrykach. Budowa domu z gotowych elementów nie tylko przyśpiesza prace, ale jak zostało już udowodnione ogranicza liczbę ewentualnych błędów.
Błędy przy budowie domu związane są również ze stropem. Wśród stropów w tradycyjnym budownictwie wyróżniamy: stropy drewniane, żelbetowe i gęstożebrowe, są też półfabrykowane. Najczęściej wybierane są stropy gęstożebrowe. Nie zawsze jednak prace wykonane są prawidłowo. Zapomina się o zapewnieniu właściwej sztywności i wzmocnienia stropu w tych miejscach, w których obecne są ścianki działowe. W przeciwnym razie dojdzie do ugięcia się stropu oraz powstania rys. Przy żelbetowych stropach warto pamiętać o właściwym przygotowaniu szalunki i ułożeniu prętów zbrojeniowych. W każdym z tych przypadków przez pierwsze tygodnie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację betonu, aby utrzymać jego wilgotność na prawidłowym poziomie.
Wydaje się, że najtrudniejsze już za nami, pozostały tylko prace wykończeniowe, które są mniej wymagające od stawiania fundamentów, ścian i ocieplania budynku. Tymczasem również na tym etapie nietrudno o błędy. Stolarka okienna i drzwiowa jest bardzo wrażliwa na odkształcenia. Jeżeli oddziaływać będzie na nią konstrukcja z większą siłą, okna i drzwi mogą się zdeformować co jest poważnym błędem przy budowie domu. Ponadto, te otwory muszą być maksymalnie szczelne, aby zapewnić nie tylko komfort termiczny mieszkańcom, ale też ograniczyć koszty energii niezbędnej do ogrzania budynku.
Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu? Przy budowie domu nieoceniona jest pomoc fachowców. Jeżeli to możliwe poszukaj alternatyw dla tradycyjnych metod budowy. Im bardziej nowoczesne rozwiązanie, tym większa szansa na uniknięcie błędów, jak w przypadku domów modułowych.