Fundamenty pod dom: jak wybrać? Rodzaje, różnice, porady | Blog Tadeks

Blog

Jak wybrać fundamenty pod dom?


11 lipca, 2018

Jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie ludzie stojący przed budową domu, to „jak wybrać fundamenty„? Na jaki rodzaj się zdecydować? Dzisiaj na blogu firmy Tadeks, przeczytasz o plusach, minusach i różnicach rozwiązań takich jak płyta fundamentowa, czy też tradycyjny fundament.

 

Jakie fundamenty pod dom? Tytułem wstępu

 

Stosowanie płyt fundamentowych przez klientów staje się coraz powszechniejsze i chętnie pytają oni o takie rozwiązanie problemu z podstawą, która przecież utrzymuje konstrukcję całego budynku. Jednak czy w każdym wypadku będzie ona dobrym rozwiązaniem i na klasyczne fundamenty nie ma już po prostu miejsca? Jak się okazuje, tradycyjny fundament w wielu przypadkach jest niezastąpiony!

 

Różnice między płytą i fundamentem klasycznym

 

Każde rozwiązanie na to, jak wybrać fundamenty pod dom posiada swoje wady i zalety, a czasem wiele przeciwności losu, przekreśla możliwość budowy domu na płycie fundamentowej.

 

Płyta fundamentowa:

 

 • – Bezpieczne rozwiązanie przy wysokim poziomie wód gruntowych i ziem niskiej jakości,
 • – szczelna i prosta izolacja budynku przed wilgocią i zimnem z podłoża,
 • – do produkcji, wykorzystywany jest beton wyższej klasy,
 • – odporność na nierównomierne osiadanie budynku,
 • – budowa płyty fundamentowej jest trwała,
 • – wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy, która posiada doświadczenie z tym rozwiązaniem.

 

jakie fundamenty pod dom

 

Fundament tradycyjny:

 

 • – Sprawdzone rozwiązanie, doskonale znane przez pracowników,
 • – prostota wykonania,
 • – możliwość wykonania z betonu niższej klasy i ścian fundamentu z bloczków betonowych,
 • – długi okres budowy, który może trwać nawet przez 4 miesiące,
 • – większość gotowych projektów, wykorzystuje w swoich planach klasyczne fundamenty.

 

Sytuacje, w których dom budowany jest na skarpie, niemal uniemożliwiają zastosowanie płyty fundamentowej, ponieważ jest to zwyczajnie trudne, drogie i nie oferuje gwarancji jakości. Łatwiej jest wykonać fundamenty schodkowe, niż łączyć kilka płyt na różnych poziomach.

 

 

Dostęp do warstwy izolacyjnej

 

Warstwa izolacyjna fundamentów i płyty stanowi podstawę ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami z ziemi. Decydując się na płytę, użytkownicy automatycznie pozbywają się możliwości dostępu do niej, co w przypadku fundamentów tradycyjnych, nie stanowi większego problemu.

Co prawda, wybierając trwałe materiały wysokiej jakości, nie powinna ona ulegać uszkodzeniu. Jednak jeśli już do tego dojdzie z różnych przyczyn losowych, nikt nie będzie miał dostępu do niej w celu naprawy, ponieważ warstwa izolacyjna, znajduje się pod płytą.

Izolowane ściany fundamentowe wystarczy odkopać, by móc przejść do naprawy i pozbyć się problemu podciągania wilgoci przez ściany – mimo zapewnień producentów o niezniszczalności ich produktów, pojawiają się głosy od klientów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Doskonale pasuję tu określenie, że przezorny jest zawsze ubezpieczony.

 

jak wybrać fundamenty pod dom

 

Jak wybrać fundamenty pod dom? Znajdź coś na trudne warunki!

 

Ławy fundamentowe muszą znajdować się poniżej poziomu przemarzania (oznacza to głębokość powyżej 0,8-1,4 m, pod powierzchnią terenu), natomiast w przypadku płyty, wystarczy wybrać żyzną warstwę gleby i podsypać ją żwirem wymieszanym z piaskiem w celu stabilizacji.

Woda gruntowa oczywiście będzie podchodzić do warstwy stabilizującej, jednak nie na tyle wysoko, by w jakikolwiek sposób zagrozić płycie fundamentowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez obaw można budować domy w miejscach, które jeszcze kilkanaście lat temu, były niedostępne dla sektora nieruchomości.

 

Koniec z osiadaniem domu

 

Pękające ściany i listwy nad podłogą to zmora wszystkich inwestorów, którzy zdecydowali się na fundamenty klasyczne i czekają na osiadanie budynku. W przypadku zastosowania płyty fundamentowej nie trzeba obawiać się tego procesu, ponieważ ciężar domu rozkłada się równomiernie.

 

Pytanie jak wybrać fundament nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Które rozwiązanie jest lepsze, to sprawa bardzo złożona, ponieważ np. często płyta fundamentowa będzie niemal obowiązkiem, a w innych sytuacjach, fundamenty będą jedyną opłacalną inwestycją – wszystko zależy od projektu i gruntu, na którym ma powstać budynek.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top