Dom zeroenergetyczny prefabrykowany: dlaczego warto? | producent Tadeks

Dom zeroenergetyczny

domy zeroenergetyczne od TadeksWszyscy kiedyś widzieliśmy przykłady nowoczesnych domów na okładce magazynów o tematyce budowlanej lub w innych branżowych publikacjach. Kwadratowe bryły i zaskakujące konstrukcje architektoniczne z duża ilością wypustów lub proste struktury doskonale wkomponowują się w architekturę wiejską jak i urbanistyczną. Istnieje wiele wytycznych konstruowania nowoczesnego domu – zależnych od bryły budynku i zastosowanej technologii budownictwa. Czasy domów budowanych z pustaków o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na energię już dawno poszły w niepamięć. Nowoczesny dom powinien być funkcjonalny i (zgodnie z obecnym trendem) powinien być to dom zeroenergetyczny. Temat redukcji zużycia energii budzi zainteresowanie inwestorów głównie za sprawą stale rosnących kosztów energii. Największa ilość energii w Polsce zużywa się na ogrzanie budynku – ideą jest stworzenie projektu, a później jego wykonawstwo w taki sposób, aby uzyskać wystarczającą ilość pasywnego ogrzewania i poprawne uszczelnienie, które minimalizuje straty ciepła. Dzięki doskonałej izolacyjności przegród zewnętrznych, odzyskowi ciepła z wentylacji i maksymalnemu wykorzystaniu zysków ciepła, w domu zeroenergetycznym zapotrzebowanie na energię grzewczą kształtuje się na szczególnie niskim poziomie.

 

Dom zeroenergetyczny z Tadeks Fertig Haus

 

W przypadku takiego budynku, w odróżnieniu od budynku pasywnego, całkowicie rezygnuje się z zewnętrznych źródeł energii, takich ja energia elektryczna z sieci, urządzenia opalane gazem lub olejem opałowym. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia energii w stosunku do budynku typowego, a zintegrowane z jego konstrukcją odnawialne źródła energii (moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, gruntowa pompa ciepła) są w stanie pokryć niemal całkowicie zapotrzebowanie budynku w energię na potrzeby grzewcze i bytowe.

 

dom zeroenergetycznyZastosowanie wysoce energooszczędnych technologii w budownictwie stało się już właściwie koniecznością. Pojęcie „dom pasywny” na dobre zagościło w świadomości polskich inwestorów – stało się tematyką często poruszaną na licznych sympozjach i spotkaniach, jako odpowiedź na problem energooszczędności w środowisku budownictwa. Ze względu na niskie koszty utrzymania i ogromną wygodę w użytkowaniu cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Co jednak w przypadku, gdy oczekujemy czegoś więcej niż typowy budynek pasywny, gdy planujemy budowę domu – który nie potrzebuje typowych systemów ogrzewania czy kosztów związanych z jego utrzymaniem? Istnieje coś bardziej zaawansowanego niż budynek pasywny jest nim – dom zero energetyczny.

 

A gdyby tak zacząć planowanie od zapoznania się z technologią ciężkiego prefabrykatu drewnianego, oferowaną przez firmę Tadeks Fertig Haus? Nasze późniejsze doświadczenia w budowie domu zmieniły by się diametralnie!

 

 Domy zeroenergetyczne – postaw na wydajność!

 

Dom zero energetyczny: to dom o wysokiej wydajności, w którym system energii odnawialnej może zrównoważyć wszystkie lub większość swojego rocznego zapotrzebowania zużycia energii. Budowa domu zero energetycznego wymaga dwóch podstawowych zasad: reedukacja zapotrzebowania na energię do minimum i produkcja wystarczającej lub większej ilości energii którą na co dzień zużywamy, podczas obcowania w domu zero energetycznym w przeciągu 1 roku kalendarzowego. Tego typu domu jest troszeczkę odmienny – normalnie każdy posiada licznik energii, który połączony jest do danego budynki i pobiera energię od dostawcy prądu w danym regionie. W budynku z ang: ‘zero energy’ ten proces jest kompletnie odwrotny – każdy budynek wyposażony jest w pasywne źródła energii typu panele słoneczne czy pompy ciepła z gruntownym wymiennikiem ciepła i to on generuje energię potrzebną do codziennego użytku, a nadwyżki sprzedaje dostawcom energii. Tego typu zabiegi nie są  wykonywane wyłącznie celem zachowania i ochrony środowiska, ale dlatego że jest to właściwy wybór, jest to myślenie przyszłościowe.

 

tadeks producent domów zeroenergetycznych

 

Jak dom zero energetyczny można porównać do energooszczędnego, biologicznego czy pasywnego ?

 

Każdy z tych wariantów używa zasad i metod, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Chodź dom ‘zero-energy’ koncentruje się na zerowym zapotrzebowaniu na energię, jest on również zaprojektowany zgodnie z tymi zasadami. Wybór budowy domu z ciężkiego prefabrykatu drewnianego, który jest materiałem używanym z myślą o ochronie środowiska – poprzez wprowadzenie minimalizacji odpadów, poprzez przyjęcie zerowej energii i zmniejszeniu  wydzielania CO2.  Jednak pomimo iż dom zero energetyczny również zawiera zasady zaczerpnięte z innych metod energooszczędnego budownictwa w definicji jednak się różni – wszyscy starają się bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z zewnątrz i powiązanych z nią skutków – dom ‘zero energy’ stara się je wyeliminować zupełnie!.

 

 

Dlaczego warto wybudować dom zeroenergetyczny?

 

Każda osoba budująca dom, ma głównie w zamyśle koszty budowy. To pozwala im zrozumieć, czy muszą ubiegać się o pożyczkę z banku i ile wyniosą ich odsetki po 25 latach spłaty kredytu. Jednak istnieje jeszcze jedna równie ważna liczba – koszt użytkowania budynku. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami – domostwa w Polsce zużywają średnio 5,000 kWh energii rocznie (dla rodziny 4 osobowej), co w rozliczeniu rocznym daje nam koszt około 1.300,00-1.500,00 PLN rocznie. Przez następne 25 lat, użytkownicy spłacają swoje kredyty wydając przy tym przez ten okres około 40.000,00 PLN na koszty energii elektrycznej, nie wspominając już o kosztach ogrzewania budynku które są znaczne wyższe. Statystyki, a co bardziej znacznie rosnące ceny prądu są obliczanie na dzień dzisiejszy – jakie koszty będą obowiązywać za kilka lat? Tego nie wie nikt… wiadomym jest fakt, że ceny bezustannie idą w górę i utrzymają tą tendencję.

 

Podsumowując inwestycja w ciężki prefabrykat drewniany jako metoda wznoszenia domu zeroenergetycznego jest idealnym rozwiązaniem.