Jak budowane są domy w Tajlandii? | Blog Tadeks

Blog

Jak budowane są domy w Tajlandii?


22 stycznia, 2024

Spis treści

Tajlandia, kraj bogaty w kulturę i tradycję, nie tylko fascynuje turystów egzotycznymi plażami i kuchnią, ale również wyjątkową architekturą swoich domów. Uwagę przyciągają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne budowle. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak budowane są domy w Tajlandii, co je charakteryzuje i jakich materiałów się używa. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliży informacje osobom zainteresowanym regionem i tym, którzy planują w nim zamieszkać.

Tradycyjne domy tajskie

W zależności od miejsca na świecie budowa domu może znacząco się różnić. Inaczej wygląda budowa domów w USA, a inaczej w Japonii. I Tajlandia nie jest tu wyjątkiem. Tradycyjne domy tajskie to nie tylko struktury architektoniczne, ale także odzwierciedlenie klimatu tego kraju. A w zależności od regionu, ich styl może być inny.

Standardowo, tradycyjne domy tajskie charakteryzują się lekkością konstrukcji, użyciem naturalnych materiałów i harmonią z otaczającą przyrodą. Drewno i bambus są podstawowymi składnikami, tworzącymi lekkie, przewiewne struktury, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza w tropikalnym klimacie Tajlandii. Cechą charakterystyczną tych budowli są także strome, dwuspadowe dachy oraz wzniesienie domu na palach, co ma zapewnić ochronę przed powodziami oraz szkodnikami. Co więcej, do budowy domu tajskiego nie używa się często metalu, a jedynie precyzyjne otwory, dzięki czemu powstają domy prefabrykowane.

z czego są domy w tajlandii

Budowa domu tajskiego obecnie

Współczesne budownictwo w Tajlandii ewoluowało, zachowując jednak pewne elementy tradycji. Nowoczesne technologie i materiały weszły do gry, wprowadzając innowacje, które sprawiły, że domy są bardziej wydajne energetycznie i trwałe.

Nowe budynki są tworzone często z cegły, betonu, czy szkła i nie przypominają tych tradycyjnych. Nie oznacza to jednak, że i drewniane nie są obecnie tworzone. Dodatkowo, w Tajlandii można również zaobserwować tworzenie domów szkieletowych oraz położenie dachu przed wykonaniem ścian.

Z czego są domy w Tajlandii? Najpopularniejsze materiały

W Tajlandii podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie wybór materiałów budowlanych zależy od lokalnych warunków, dostępności surowców i trendów rynkowych. W takim razie, z czego są domy w Tajlandii?

  • drewno i bambus — w Tajlandii istnieje długa tradycja budowania domów z drewna oraz bambusa. Najczęściej wybierane jest drewno tekowe, ze względu na jego odporność na termity. Obecnie, domy z drewna można najczęściej spotkać na wsiach.
  • liście palmowe i blacha falista — to materiały do budowy dachów tradycyjnych domów tajskich. Warto jednak wiedzieć, że strzecha z liści palmowych jest bardziej popularna na obszarach wiejskich.
  • beton i cegła — do budowy nowoczesnych domów w Tajlandii wykorzystuje się szereg materiałów, w tym beton i cegłę. A to ze względu na ich trwałość i mniejsze wymagania konserwacyjne. Konstrukcje z tych materiałów widywane są przeważnie w miastach.
  • stalowe ramy — w Tajlandii stosowane są także stalowe ramy, które charakteryzują się lekkością i trwałością.

Obserwowanie architektury w Tajlandii to fascynująca podróż przez czas i kulturę. Tradycyjne i nowoczesne style architektoniczne współistnieją, tworząc unikalny krajobraz. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak budowane są domy w Tajlandii. W zależności od regionu można dostrzec mozaikę stylów oraz materiałów. Od drewna po cegłę, od liści palmowych po blachę — wybór jest szeroki i fascynujący. Warto więc samemu przekonać się, jak wygląda ten kraj obecnie pod względem budownictwa.

A na naszym blogu znajdziesz też inne informacje, które przybliżą temat budowy własnego domu. Zapraszamy więc do zapoznania się z wpływem domów prefabrykowanych na ekologię oraz do lektury innych artykułów!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top