Dom pokazowy - net zero | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Dom pokazowy – net zero

Firma Tadeks Fertig Haus przedstawia innowacyjny projekt domu, wykonanego w technologii budynku pasywnego i o zerowym zapotrzebowaniu na energie potrzebną do   U=0,10 W/m2K o architekturze klasycznego XIX-wiecznego dworu. Niech jednak nie zbije Was to z tropu … Ta z pozoru dobrze wszystkim znana bryła budynku, dyskretne detale i stonowana kolorystyka, są przykładem doskonałego połączenia tradycji z jednoczesnym zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a przede wszystkim z energooszczędnością i ekologicznym podejściem – koszt utrzymania tego obiektu pod względem użytkowania tzn: przygotowanie ciepłej wody, ogrzanie i chłodzenie budynku jak i codzienne funkcjonowanie gotowanie, pranie czy sprzątanie wynoszą 0,00 zł/rok to wszystko dzięki wysoce energooszczędnej konstrukcji i zastosowaniu odnawialnych źródeł energii.  Ten  niespełna 260 m2  budynek pokazowy powstał niedaleko naszego zakładu produkcyjnego w miejscowości Przystajń 42-141, koło Częstochowy w województwie – Śląskim wg. indywidualnego autorstwa biura architektonicznego z Krakowa na bazie którego później stworzono projekt typowy.

 

 

Otwarta przestrzeń:
Układ oraz estetyka przestrzeni mieszkalnej utrzymane są w nowoczesnym stylu, bliższym estetycznie wielkomiejskim apartamentom niż dużym dworom na prowincji. Pozbawiony podziałów na wnętrza parter sprawia wrażenie przyjaznego dla gości, ale też otwartego na otoczenie, co umożliwiają mu liczne przeszklenia. Swobodne przejście z kuchni do jadalni i salonu powoduje, że każda z tych stref jest traktowana na równi. Rolę symbolicznej granicy między kuchnią, a jadalnią pełni duża wyspa kuchenna, wykorzystywana jako miejsce do zmywania i cieplnej obróbki pożywienia. O przytulny nastrój w tej części domu dba wolno stojący piecyk opalany drewnem.

 

W przypadku tego budynku zero-energetycznego, w odróżnieniu od budynku pasywnego, całkowicie rezygnuje się z zewnętrznych źródeł energii, takich ja energia elektryczna z sieci, urządzenia opalane gazem lub olejem opałowym. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia energii w stosunku do budynku typowego, a zintegrowane z jego konstrukcją odnawialne źródła energii (moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, gruntowa pompa ciepła) są w stanie pokryć niemal całkowicie zapotrzebowanie budynku w energię na potrzeby grzewcze i bytowe, dzięki temu możemy uzyskać samowystarczalny budynek.

 

Innowacje na służbie:
Dom, mimo że pokazowy, oferuje swoim użytkownikom kompletny program użytkowy. Na próżno jednak będziemy w nim szukać tradycyjnej kotłowni. Funkcje grzewcze i wentylacyjne pełni pompa ciepła i system rekuperacji. Dla poprawienia bilansu energetycznego budynku w oknach zainstalowano pasywne przeszklenia Uw=0,80 W/m2K, a w roli źródła światła – oświetlenie led. Na nic jednak zdałyby się wszystkie innowacyjne instalacje, gdyby nie energooszczędna konstrukcja budynku. Dom został zbudowany w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego, w której współczynnik przenikania ciepła jest odpowiedni dla budynków zero energetycznych. Zastosowanie jej miało też istotny wpływ na czas samej budowy, a udało się ją zamknąć w zaledwie trzy miesiące a oddanie budynku do stanu pod klucz zajęło niespełna 5 miesięcy.

 

Nowe budynki coraz częściej będą musiały zapewnić równowagę, między wpływem na środowisko a długoterminową opłacalnością dla inwestora – Unia Europejska wymusza i będzie wymuszać takie zasady aby chronić nasz ekosystem i nas samych. Wraz z tą metodą proces podejmowania decyzji jest bardzo prosty – technologia prefabrykowanych budynków szkieletowych jest na chwile obecną tą najwłaściwszą i najbardziej przyszłościową.

 

Drewno bez skazy:
Podstawą drewnianego szkieletu prefabrykowanego jest wysoka jakość wykonania jego elementów konstrukcyjnych oraz szczelność połączeń poszczególnych warstw. Uzyskanie świetnych parametrów jest możliwe dzięki temu, że poszczególne elementy składowe wykonywane są w fabryce, gdzie można zadbać o najmniejsze detale. Nie bez znaczenia na ostateczne parametry jest także rodzaj zastosowanego w konstrukcji drewna. Pochodzący od sprawdzonych dostawców ze Skandynawii, Austrii lub Niemiec materiał jest czterostronnie gładko strugany i fazowany, nie posiada żadnych uszkodzeń, a jego wilgotność na poziomie ok. 15 % (+/-3%) jest sprawdzana specjalną aparaturą. Przy zachowaniu wszystkich standardów przy doborze materiału konstrukcyjnego, przy jego obróbce oraz budowie samego szkieletu można uzyskać budynek o parametrach obiektu pasywnego, co w przypadku tego budynku jest weryfikowane za pomocą specjalnej próby ciśnieniowej.

 

W domu pokazowym na gości czeka możliwość obejrzenia i poczucia atmosfery jaka panuje w budowlach wzniesionych z drewna. Takie domy demonstrują unikalny klimat, niemożliwy do uzyskania w budownictwie tradycyjnym – ZAPRASZAMY – poczuj to na własnej skórze.

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top