Spis treści
Domy szkieletowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Dzięki wiedzy projektantów, doświadczeniu konstruktorów i zaawansowaniu technologicznemu narzędzi, możemy w ten sposób otrzymać naprawdę imponujące nieruchomości, przy niskim nakładzie finansowym w krótkim czasie budowy. Warto jednak poznać szczegóły dotyczące wyboru drewna na dom szkieletowy i jego znaczenia dla finalnego efektu, by w trakcie realizacji inwestycji, nie napotkać żadnych problemów lub późniejszych komplikacji.
Jakie drewno na dom szkieletowy jest najlepsze i skąd je pozyskiwać? Poznaj odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania, które stale pojawiają się na forach internetowych i w grupach dyskusyjnych. Pamiętaj, by zawsze stawiać na najwyższą jakość materiałów, niezależnie od tego czy przeglądasz domy pasywne, czy szkieletowe. Oczywiście nie oznacza to jednak, że musisz za nie przepłacać.
Niemal wszystkie informacje na temat konstrukcji domu szkieletowego znajdziesz w projekcie otrzymanym od architekta. Nie możesz w końcu wybrać planów, które oparte są na szkielecie z modrzewia i samodzielnie zmienić materiał w trakcie zakupu na sosnę (np. ze względu na niższą cenę). Architekci w trakcie projektowania biorą pod uwagę wiele parametrów konstrukcji, do których zaliczamy m.in.:
Nie próbuj być mądrzejszy od doświadczonego specjalisty, drewno do domów szkieletowych powinien określić doświadczony projektant. To nigdy nie kończy się dobrze, a chodzi w końcu o zadowolenie, bezpieczeństwo i zdrowie domowników.
Czy rodzaj drewna ma znaczenie dla żywotności domu? Biorąc pod uwagę, że bazuje on na konstrukcji z tego surowca, można pokusić się o stwierdzenie, że drewno na dom szkieletowy to podstawa. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych gatunków zaliczamy te z rodziny iglastych (chociaż nie jest to warunek), a na liście znajdziemy m.in. takie drzewa jak:
Oczywiście ww. propozycje można ze sobą łączyć. Jest to doskonały sposób na minimalizację kosztów i maksymalizację satysfakcjonujących rezultatów. Przemyślana konstrukcja bez problemu posłuży 100 lat, a jej stan będzie wciąż nienaganny.
Najpopularniejszym wyborem w Polsce jest sosna. Dlaczego? Ze względu na jej szeroką dostępność, ceny są naprawdę atrakcyjne. Jest ona również prosta w obróbce, lecz warto dodatkowo zabezpieczyć ją przed procesem gnicia. Takie drewno na dom szkieletowy będzie najlepszym wyborem.
Drugi w kolejce jest także niedrogi świerk. Chociaż jego wrażliwość jest większa niż u sosny, co może przełożyć się na wyższe ryzyko gnicia, świerk oferuje mniejszy przepływ ciepła. Znacząco przełoży się to na rachunki w sezonie grzewczym. Sama konstrukcja domu będzie również lżejsza. Modrzew jest najrozsądniejszym wyborem dla osób, które nie liczą się z kosztami i stawiają na jakość.
Drewno modrzewia cieszy się ogromnym uznaniem ze względu na swoje właściwości i wytrzymałość, ponieważ to nieliczny gatunek nieulegający zgniliźnie. Nie zagraża mu wilgoć, owady ani grzyby. Drewnem, które posiada zbliżone parametry, jest równie popularny i drogi cedr. Drewno cedrowe ma dodatkowo pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ zwiększa odporność i poprawia samopoczucie mieszkańców.
Skoro wiesz już niemal wszystko na temat tego, jakie drewno wybrać na dom szkieletowy, pozostaje znalezienie odpowiedniego projektu. Pamiętaj, że przed zakupem warto skontaktować się z architektem i ustalić ewentualne zmiany, jeśli są one dla Ciebie istotne. Nigdy nie podejmuj decyzji samodzielnie, ponieważ jeśli nie masz wiedzy technicznej, może skończyć się to bardzo poważnymi konsekwencjami.