Nadwyżka energii z fotowoltaiki: jak wykorzystać, jak sprzedać prąd? | Blog Tadeks

Blog

Jak maksymalnie wykorzystać prąd z fotowoltaiki? Czy można go sprzedać?


20 sierpnia, 2020

Własny prąd z fotowoltaiki to spora oszczędność na rachunkach za elektryczność. Inwestycja w panele jest jeszcze bardziej opłacalna, gdy zużywamy prąd solarny w tym samym momencie, w którym został wyprodukowany. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Sprawdź, jak maksymalnie wykorzystać prąd z fotowoltaiki!

Spis treści

 

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przekształcenia promieni słonecznych w energię elektryczną, która jest dostarczona do naszej sieci domowej. Latem często występują nadwyżki w produkcji prądu i nie za każdym razem jest on na bieżąco wykorzystywany. Czy możemy we własnym zakresie spożytkować nadmiar energii w późniejszym terminie lub sprzedawać wyprodukowany prąd? Wyjaśniamy!

 

Jak sprzedać prąd z fotowoltaiki?

Potocznie mówi się, że możemy sprzedawać prąd z paneli fotowoltaicznych. Oficjalnie sprawa wygląda jednak tak, że prosument indywidualny (w kontekście OZE osoba fizyczna, która zarówno produkuje jak i konsumuje energię elektryczną) nie może czerpać korzyści materialnych pochodzących ze sprzedaży wyprodukowanej energii. Natomiast faktem jest, że nadwyżki wyprodukowanej energii możemy przekazać do sieci naszego operatora (nazywa się to magazynowaniem energii elektrycznej), a gdy mamy większe zapotrzebowanie na prąd (np. zimą z uwagi na ogrzewanie domu), możemy ją pobrać z sieci, z upustem. To, jaki upust otrzymamy, zależy od wielkości naszej instalacji. Zgodnie z aktualnymi przepisami prosumenci otrzymują z powrotem od 20 do 30 proc. mniej energii. Należy zauważyć, że jeśli chcemy mieć możliwość odzyskania energii, musimy zainwestować w instalację fotowoltaiczną typu on-grid, czyli instalację podłączoną do sieci. Oczywiście opcja sprzedaży lub odebrania 100% wytworzonej energii brzmiałaby bardziej zachęcająco, ale utrata 20 czy 30 proc. jest naprawdę opłacalna dla prosumenta z ekonomicznego punktu widzenia. Umożliwia pełne wykorzystanie instalacji i oszczędność na rachunkach.

 

jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki

Jak rozliczany jest prąd z fotowoltaiki?

Na rozliczenie wyprodukowanej nadwyżki prądu ma się 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci. Energia pobierana jest, gdy system nie jest w stanie z dostarczyć nam jej dostatecznej ilości z bieżącego zasobu. Ze swoim operatorem rozliczamy się pod koniec danego okresu rozliczeniowego na zasadzie bilansu energii oddanej a pobranej.

 

Domowe sposoby na nadwyżki prądu

Należy wziąć pod uwagę, że panele fotowoltaiczne najwięcej energii produkują w środku lata i w okolicach południa, a zużycie prądu w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanych urządzeń, jak również przyzwyczajeń domowników. Warto więc przemyśleć, jak możemy dostosować funkcjonowanie naszego domu w zakresie zużycia prądu do produkcji energii ze słońca. Można na przykład schładzać dom klimatyzacją odpowiednio przed powrotem do domu poprzez zdalny system sterowania. W tym czasie można też ładować samochód elektryczny. Dzięki wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej rośnie też opłacalność stosowania pomp ciepła i jednocześnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Niewielkie nadwyżki zimą może wykorzystać pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej. Pompę można skonfigurować w taki sposób, by na bieżąco pobierała energię do ogrzewania, a ewentualny nadmiar energii można magazynować w formie ciepła w izolowanym zbiorniku wody. Oczywiście to tylko kilka pomysłów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb domowników. Polecamy zastanowić się nad takim planem, który pomoże zmniejszy ilość energii, oddanej do sieci.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top