Kupno działki budowlanej: co sprawdzić, na co zwrócić uwagę? | Blog Tadeks

Blog

Co sprawdzić przed kupnem działki? Podpowiadamy!


12 sierpnia, 2021

Wielu z nas marzy o wyprowadzce poza miasto i wybudowania domu z dala od jego zgiełku. Czas pandemii tylko wzmógł te motywacje, dodatkowo wywołując u przyszłych inwestorów potrzebę posiadania własnej przestrzeni. Z tej też przyczyny ceny działek budowlanych osiągają rekordowe wartości. Kupno działki budowlanej i budowa domu jest to na tyle duża inwestycja, że zanim podejmie się finalną decyzję, to warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą dostrzec realną wartość wymarzonej nieruchomości. Dlatego warto pierwsze emocje ostudzić ostrożnością i rozwagą.

Spis treści

Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę? 6 kluczowych podpowiedzi!

1. Sprawdź status działki

Najważniejsze, co sprawdzić przed kupnem działki to jej status. Należy wziąć pod uwagę czy działka jest:

  • – budowlana / rolna / leśna (z ewentualnymi obostrzeniami) – od tego będzie zależne, co będzie możliwe do wybudowania na danym terenie;
  • – wolna od obciążeń finansowych – sprawdź udostępnione księgi wieczyste (w przypadku braku: akt własności lub kupna), tam znajdziesz wszystkie ważne informacje o właścicielu i działce.

2. Sprawdź, czy dla działki obowiązuje MPZP

Koniecznie sprawdź numer działki, jej obręb i dowiedz się, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Takie informacje uzyskasz w Urzędzie Gminy. W analizie, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych zapisów, pomoże Ci architekt lokalny. Jesteś przed kupnem działki – co sprawdzić w regulacjach lokalnych?

  • – rodzaj budynku – wymiary, ilość kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, rodzaj dachu, ale też powierzchnia biologicznie czynna, itp.;
  • – odległość budowy od drogi – np. z minimalną czy nieprzekraczalną linią zabudowy? To ma kolosalne znaczenie!
  • – zewnętrzna kolorystyka – może się okazać, że Twój dom może mieć tylko czerwoną dachówkę i żółtą elewację;
  • – styl zabudowy – może być uzależniona historycznie dla danego regionu.

Jeśli Twoja działka nie jest objęta MPZP, to sprawdź, czy już nie zostały wydane warunki zabudowy. Jeśli nie, to możesz o nie wystąpić na podstawie wybranego projektu domu.

3. Jakie działka ma ukształtowanie terenu?

Osobiście zweryfikuj działkę z ogłoszeniem, ponieważ:

  • – prosty teren ze zdjęcia może okazać się stokiem o dużym nachyleniu, co generować będzie dodatkowe koszty budowy;
  • – roślinność znajdująca się na działce może zakłamywać jej obraz, a nawet utrudniać przyszłą zabudowę.

kupno działki na co zwrócić uwagę

4. Zweryfikuj drogi dojazdowe i dostęp do mediów

Stoisz przed kupnem działki budowlanej – co sprawdzić dalej?

  • – drogi dojazdowe – sprawdź: czy mają utwardzoną powierzchnię, ich stan prawny (służebność / współwłasność / własność. Może się okazać, że konieczne będzie wytyczenie nowej drogi, a to dodatkowy koszt);
  • – uzbrojenie w media – sprawdź, czy działka ma zapewniony dostęp do kanalizacji, energii elektrycznej i wody. Więcej na temat tego, jaki jest koszt uzbrojenia działki budowlanej przeczytasz w naszym innym artykule.

5. Zbadaj też grunt działki

Bez pomocy geodety się nie obejdzie – potrzebujesz się dowiedzieć, z czego zbudowany jest grunt pod działką (zbyt piaszczysty lub skalisty może znacząco podrożyć budowę) oraz czy nie jest skażony zanieczyszczeniami.

6. Pamiętaj o okolicy!

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak sprawdzić działkę przed kupnem, to nawet jeśli powyższe punkty przejdziesz pomyślnie, to nie zapominaj o okolicy Twojej potencjalnie przyszłej działki i domu. Sprawdź, czy sąsiedzi nie będą zbyt uciążliwi lub w czy w okolicy nie znajdują się jakieś większe zakłady produkcyjne czy hodowlane. Warto też zweryfikować, czy w okolicy mają powstać np. drogi szybkiego ruchu.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top