Jak ocieplić stary dom i czy warto to robić? Porady | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Jak ocieplić stary dom? Praktyczne porady


15 listopada, 2022

Spis treści

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem lawinowo rosnących kosztów na ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna szukać sposobów na to, aby je zmniejszyć. Sposobem na to jest choćby ocieplanie starego domu, które opłaca się przede wszystkim w ujęciu długoterminowym. Jak zaplanować takie czynności? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jak ocieplić fundament w starym domu?

Pierwszy krok to ocieplanie fundamentów starego domu. Po ich odkopaniu, wyczyszczeniu oraz uzupełnieniu ubytków należy zająć się najpierw hyroizolacją. Dobrze do tego celu sprawdzi się specjalna emalia bitumiczna, która jest uszczelniającym podkładem. Dopiero potem należy ułożyć właściwą izolację, która ochroni budynek przed wilgocią.

Jeśli chodzi natomiast o samo ocieplanie fundamentów starego domu, to powszechnie stosuje się styrodur. To materiał o dobrych właściwościach i dużej gęstości, dodatkowo wodoodporny oraz wytrzymały. Na jakiej grubości go ułożyć? Optymalna to od 5 do 10 cm, choć tutaj wielu inwestorów ogranicza cena, która w przypadku tego materiału niestety nie należy do niskich.

Sprawdź również nasze praktyczne sposoby, jak zwiększyć oszczędność energii w domu.

jaka grubość styropianu na ocieplenie starego domu

Jak ocieplić stary dom powyżej fundamentów?

W tym przypadku bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie. Decydując się na nową elewację kluczowe znaczenie ma stan tynków. Można ją bowiem położyć tylko, jeśli tynk nie kruszy się i nie odpada ze ściany, a także w dobry sposób trzyma się podłoża.

Trzeba też w odpowiedni sposób wybrać materiał ociepleniowy. Popularny jest oczywiście styropian, który jest tani oraz łatwy w obróbce, a także odporny na wilgoć, dlatego może lepiej sprawdzić się w starszych budynkach. Natomiast wełna jest droższa, ale paroprzepuszczalna. Każde z tworzyw będzie więc dobre, a ostateczny wybór uzależniony jest zawsze od finansów inwestora.

Pozostaje też pytanie, jaka powinna być grubość styropianu na ocieplenie starego domu. Dobrze, aby wynosiła ona od 10 do przynajmniej 15 cm. Wbrew powszechnej opinii 3 do 5 cm to bowiem zbyt mało, aby uzyskać odpowiedni współczynnik w tym zakresie i zapewnić komfort termiczny wewnątrz.

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Ocieplenie poddasza to doskonały sposób, aby dodatkowo je zagospodarować. Aby jednak było ono odpowiednie do przebywania, trzeba je ocieplić. Tutaj od razu trzeba mieć na uwadze, że przez dach ucieka nawet do 30 proc. ciepła. Sprawia to, że kwestia ta jest tym bardziej ważna.

Tutaj metod jest kilka, a jedną z najczęściej stosowanych jest wełna mineralna. Sprawdza się ona przede wszystkim dlatego, że latem na poddaszu nie będzie zbyt gorąco, co utrudniałby wygodne przebywanie. Aby dodatkowo zapewnić odpowiednią izolację, trzeba zadbać także o umieszczenie folii paroprzepuszczalnej, która pozwala zminimalizować poziom wilgoci.

Jak natomiast ocieplić strych? Jeśli poddasze jest nieużytkowe, to wówczas w zupełności wystarczy izolacja samego stropu. Do tego celu można zastosować wełnę mineralną, którą rozkłada się na powierzchni tak, aby nie pozostawiać przestrzeni, przez które uciekałoby ciepło.

ocieplanie starego domu

Czy warto ocieplać stary dom?

Pozostaje też pytanie, czy w ogóle warto ocieplać stary dom. Ogółem odpowiedź brzmi: ta!k! Wpływ na to mają zwłaszcza rosnące ceny za paliwa kopalne będące głównym czynnikiem, który powinien do tego zachęcić. Jest to także świetnie rozwiązanie w domach wielopokoleniowych, często remontowanych wewnątrz, aby przystosować je do zamieszkania przez większą liczbę osób.

Z naszego bloga dowiesz się także, czy warto remontować stary dom. Sprawdź także, jakie zalety mają domy energooszczędne oraz dlaczego ich budowanie jest obecnie tak popularne.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top