Jak oszczędzać prąd w domu? 9 sprawdzonych przykładów | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Jak oszczędzać prąd w domu? 9 praktycznych sposobów


17 października, 2022

Oszczędność energii w domu to jeden ze sposobów na regulację domowego budżetu. Ma to znaczenie szczególnie w obecnych czasach, kiedy ceny prądu rosną, a ograniczenia związane z jego zużyciem utrudniają czasem funkcjonowanie. Jeśli wypracujesz u siebie odpowiednie nawyki, oszczędność prądu w domu wpłynie nie tylko na obniżenie rachunków za media, ale także na środowisko.

 

Gdzie szukać oszczędności energii w domu?

 

Jak oszczędzać prąd? Wszystko zależy od trybu życia i przyzwyczajeń domowników. Przykładów oszczędzania energii w domu jest mnóstwo, jednak nie w każdym przypadku można zastosować wszystkie. Jak zacząć pracę nad obniżeniem rachunków za prąd? Przeanalizuj, jakie sprzęty posiadasz, jak często ich używasz i jaką mają moc.

 

A może budujesz dom od podstaw i szukasz pomysłu na działanie proekologiczne? Modnym ostatnio rozwiązaniem są domy energooszczędne! To rodzaj budownictwa, w którym wykorzystuje się m.in. odnawialne źródła energii.

 

Gaś światło

 

Najprostszym sposobem na oszczędność jest gaszenie światła w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystasz. Warto wspólnie z innymi domownikami ustalić taką zasadę. Nieustannie zapalone światło w przedpokoju czy kuchni nie jest niezbędne, nawet jeżeli dość często tam zaglądasz.

 

Wymień żarówki na energooszczędne

 

Jeśli masz z tym problem, zdecyduj się na wymianę standardowych żarówek na energooszczędne. Choć kosztują więcej, ta kwota szybko się zwróci, gdy otrzymasz niższy rachunek za energię. Żarówki energooszczędne nadają się do pomieszczeń, w których światło pali się zwykle najdłużej.

 

Korzystaj ze światła za oknem

 

Innym sposobem na oszczędność prądu w postaci światła jest odpowiednia aranżacja mebli. Przykładowo biurko do pracy powinno być ustawione jak najbliżej okna, a nie w zaciemnionym kącie. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz światło dzienne zamiast lampki.

 

oszczędność energii w domu

 

Świadomie korzystaj z elektroniki

 

Oszczędność prądu w domu polega także na świadomym korzystaniu ze sprzętów elektronicznych. Pamiętaj, że ładowarka do telefonu pozostawiona w gniazdku czy laptop w fazie czuwania wciąż pobierają energię, choć w znacznie w mniejszym stopniu. Jeśli jednak nie korzystasz z nich w danej chwili, nie ma potrzeby, by zużywały prąd choćby w minimalnym stopniu.

 

Postaw na efektywne ogrzewanie

 

Grzejniki odkręcane są na pełną moc szczególnie wtedy, gdy w kamienicach czy blokach zastosowano nieodpowiednią lub niewystarczającą izolację w konstrukcji budynku. Nie masz do końca wpływu na utratę ciepła z mieszkania z tego powodu, jednak kilka nawyków pomoże ci ograniczyć ten problem. Pamiętaj, by nie otwierać okien przy włączonych grzejnikach. Możesz też zmniejszyć ich moc, jednocześnie ubrać się nieco cieplej.

 

Jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo, sposoby ogrzewania energooszczędnego domu polegają głównie na zastosowaniu skutecznej termoizolacji. Dzięki niej ubytek ciepła jest niewielki, a komfort mieszkańców nie ma sobie równych. Jeżeli zastanawiasz się, jak tanio wybudować dom, na pewno nie powinieneś oszczędzać na inwestycji w wydajną i proekologiczną instalację.

 

Sprzęt domowy dobieraj do potrzeb

 

Sprzęt AGD dobieraj do domu tak, aby odpowiadał potrzebom domowników. Pojemna pralka czy zmywarka nie ma sensu w przypadku dwuosobowej rodziny. Jeśli korzystasz z takich urządzeń, zadbaj o to, by uruchamiać się tylko wtedy, gdy w całości będą zapełnione.

 

oszczędność prądu w domu

 

Postaw na sprzęt o odpowiedniej klasie energetycznej

 

Klasa energetyczna to jeden z parametrów w zakresie efektywności wielu urządzeń AGD. Lodówka, pralka, zmywarka czy piekarnik wysokiej klasy będą przyjazne nie tylko środowisku, ale i portfelowi kupującego. Oszczędność prądu w domu zaczyna się więc już w momencie zakupu jego wyposażenia!

 

Gotuj z głową

 

Znacznie skrócisz czas gotowania potraw, jeśli zaczniesz stosować pokrywki do garnków. Osłaniając gotującą się zawartość naczynia przed utratą ciepła, przyspieszysz cały proces, a w efekcie szybciej wyłączysz kuchenkę.

 

Otwieraj piekarnik tylko, gdy trzeba

 

Gdy w procesie pieczenia potraw otwierasz piekarnik, za każdym razem ulatuje z niego ciepłe powietrze. W ten sposób obniża się temperatura w środku, a urządzenie musi pobrać kolejną porcję prądu, by efektywnie działać.

 

Czy zmiana nawyków na rzecz oszczędności prądu w domu jest możliwa? Wymaga nieco czasu i wytrwałości, ale się opłaca! To korzyść dla twojego gospodarstwa domowego i całego środowiska.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top