Jak najtaniej wybudować dom? Tanie domy w budowie | Blog Tadeks

Blog

Jak najtaniej wybudować dom?


23 lutego, 2021

Marzysz o własnym „kącie”, a jednocześnie nie chcesz wydawać wszystkich swoich oszczędności? Czy to oznacza, iż musisz ograniczyć się do zakupu mieszkania? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że dowiesz się, jaki jest najtańszy dom w budowie. Dzięki temu zyskasz swoją własną przestrzeń, a przy tym zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
 

Jaki jest najtańszy dom w budowie?

 
Wybudowanie domu tanimi kosztami naprawdę jest możliwe. Jednak musisz o tym pomyśleć już na pierwszym etapie budowy, czyli podczas planowania. Zwróć uwagę na to, że największe koszty generuje piwnica, dlatego jeżeli chcesz zaoszczędzić, to z niej zrezygnuj. Poza tym, postaw na prostą formę – najlepiej sprawdzi się budynek w kształcie kwadratu bądź prostokąta. Dzięki temu na pewno uda Ci się budowa taniego domu, a jednocześnie zyskasz funkcjonalny obiekt. Ponadto, zwróć uwagę na charakterystykę działki, na której chcesz postawić dom. Grząski grunt lub zbyt wilgotne podłoże zazwyczaj wymagają jeszcze większych prac podczas stawiania fundamentów, co na pewno zwiększy koszty budowy. Przeczytaj również, jaki beton na fundament najlepiej wybrać.
 

Budowa taniego domu – o czym warto pamiętać?

 

Wybierz tańsze materiały

 
Czy wiesz, że aż 60% kosztów w trakcie stawiania domu, stanowią właśnie materiały budowlane? Dlatego to właśnie tu warto szukać oszczędności, choć oczywiście zachowaj też zdrowy rozsądek, żebyś nie utracił wysokiej jakości budynku. Zauważ, że najtańszy dom w budowie, to ten wykorzystujący drewniany szkielet – sprawdź gotowe domy prefabrykowane – to również bardzo szybka opcja. Poza tym, wybierz tańszy sposób budowy ścian zewnętrznych – tutaj sporo zaoszczędzisz, gdy zdecydujesz się na betonowe lub wapienno-piaskowe bloczki. Wśród innych tanich materiałów budowlanych znajdziesz m.in.:
 

  • blachodachówki,
  • gotowe konstrukcje dachu,
  • ścianki działowe,
  • membranę.

 

Prosta konstrukcja domu

 
Budowa taniego domu jest uzależniona od konstrukcji oraz wielkości budynku. Jeżeli zależy Ci na elegancji, nowoczesności, a także na budżetowym rozwiązaniu, to zdecyduj się na obiekt w kształcie prostokąta lub kwadratu. Wtedy zaoszczędzisz na różnych etapach budowy, a poza tym poszczególne prace zajmą znacznie mniej czasu. Dlatego zrezygnuj z licznych wykuszy, załamań czy innych dodatków. W ten sposób zaoszczędzisz też w trakcie pokrywania dachu dachówką, a poza tym nie będzie konieczne instalowanie drogich gąsiorów. Jednocześnie masz pewność, iż taki prosty budynek zachwyci Cię swoją klasyczną formą w nowoczesnym wydaniu.
 

budowa taniego domu
 

Nie oszczędzaj na izolacji

 
Zwróć uwagę na to, że tani w budowie dom nie powinien generować wysokich kosztów eksploatacyjnych. Dlatego nie szukaj oszczędności w trakcie wybierania izolacji. W końcu niskiej jakości materiały sprawią, że będziesz musiał jeszcze więcej pieniędzy wydać na ogrzanie budynku bądź zabezpieczenie obiektu przed wilgocią czy wodą. Zamiast tego ogranicz liczbę okien, balkonów i tarasów, bo to właśnie w tych miejscach potrzeba najwięcej dodatkowej izolacji.
 

Jeżeli interesuje Cię nie tylko budowa taniego domu, ale również takiego, który nie generuje wysokich kosztów, to zastanów się nad domem pasywnym. Z nim możesz znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na energię, wykorzystywaną do ogrzania budynku.
 

Negocjuj ceny

 
Ostateczny koszt budowy domu zależy tylko od Ciebie! W końcu wystarczy, że wybierzesz bardziej elastyczną firmę, która przykłada się do pracy – krótszy czas budowy, to też niższe koszty. Poza tym staraj się negocjować ceny, szukaj budżetowych rozwiązań i rozmawiaj z przedstawicielem firmy budowlanej. Wtedy na pewno dojdziesz do porozumienia, a jednocześnie zrealizujesz swoje marzenia o budowie taniego domu.
 
Na naszym blogu przeczytasz również, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim.
 

Back to blog