Dlaczego warto zadbać o światło w domu? Wpływ światła w domu | Blog Tadeks

Blog

Dlaczego warto zadbać o światło w domu?


7 grudnia, 2023

Spis treści

Nie da się ukryć, że naturalne światło jest nie tylko bardzo ważnym czynnikiem w aranżacji wnętrz, ale także ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła naturalnego jest kluczowe w pomieszczeniach, w których pracujemy lub się uczymy, niezależnie od tego czy mieszkamy w domu prefabrykowanym, czy zwykłym. Bowiem z badań wynika, że takie światło dodaje energii życiowej, poprawia zdolność uczenia się, a także wpływa korzystanie na zdrowie. Dlaczego warto zadbać o światło w domu? Jak to zrobić? O wszystkim dowiesz się właśnie z tego wpisu!

Światło naturalne vs sztuczne – jak działają na organizm?

Światło, czy to naturalne, czy sztuczne, ma naprawdę ogromny wpływ na nasz organizm. Może zarówno nas pobudzać do działania lub też uspokajać i wyciszać. Faktem jest, że w jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach chce nam się bardziej przebywać, niż w tych ponurych i ciemnych. Nie jest więc mitem to, że nasz nastrój może zależeć od oświetlenia w domu.  Dlatego podczas wyboru odpowiedniego oświetlenia znaczenie ma jego barwa.

  • Barwa zimna – ten odcień sprawia, że czujemy się pobudzeni, a także sprzyja koncentracji. Takie światło powinno znaleźć się między innymi w gabinecie, w którym zależy nam na tym, aby być skupionym.
  • Barwa neutralna – tak naprawdę nie ma ona większego znaczenia dla człowieka. Dlatego sprawdzi się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu – kuchni, łazience czy garażu. Neutralna barwa oddaje faktyczne kolory przedmiotów.
  • Barwa ciepła – ta barwa sprzyja odpoczynkowi oraz może wprowadzać w stan relaksu. Dlatego to “must-have” w sypialni oraz salonie, które z przeznaczenia odpowiadają za odpoczynek i relaks.

Zdajemy sobie sprawę, że dbanie o odpowiednie oświetlenie może nie być łatwym zadaniem. Jednak istnieją sposoby, które mogą nam w tym pomóc, takie jak smart home. Dzięki zautomatyzowaniu oświetlenia możliwie jest nie tylko jego włączanie i wyłączanie bez dotykania włącznika na ścianie, ale także sterowanie natężeniem światła. To sprawia, że zawsze możesz dopasować świtało do swoich preferencji.

dlaczego warto zadbać o światło w domu

Jak zaplanować oświetlenie w swoim domu?

Jak już wspomnieliśmy, wybór oświetlenia odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Poza tym, że dopasowujemy go do stylu wnętrza, powinno ono także odpowiadać naszemu zdrowiu – czyli pozytywnie wpływać na samopoczucie. Z tego powodu rano warto zadbać o oświetlenie, które jest podobne do porannego światła. Zalecane jest oświetlenie LED, które tak jak poranne, może zwiększać poziom kortyzolu, czyli podnosić odporność na stres. Dodatkowo tego typu oświetlenie pobudza do działania, dzięki czemu z rana mamy więcej energii, a to następnie przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Wieczorem natomiast powinno wybrać się oświetlenie o ciepłej barwie. Wracając do domu po ciężkim dniu pracy jedyną rzeczą, o której się myśli to odpoczynek. A to zadanie może nam ułatwić właśnie ciepła barwa światła. Poprzez produkcję melatoniny w organizmie, obniża się ciśnienie krwi, a to pomaga nam się zrelaksować. Dzięki temu nasz organizm szybciej przygotowuje się do snu.

Dodatkowo, podczas planowania oświetlenia w swoim domu, warto mieć na uwadze różne pory roku. Co mamy na myśli? Otóż w okresie jesienno-zimowym, słońce wschodzi później, a zachodzi wcześniej. Dlatego, aby wydłużyć sobie “dobę” o bardziej naturalne światło, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. W tym okresie powinno otaczać się światłem możliwie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top