Domy z płaskim dachem - projekty, cechy i zalety | Blog Tadeks

Blog

Domy z płaskim dachem – cechy, zalety, ceny


7 lipca, 2022

Spis treści

Domy z płaskim dachem przywołują wspomnienia z czasów PRL-u, kiedy wznoszono proste bryły niezachwycające swoim wyglądem. Nowoczesne projekty z wykorzystaniem tej konstrukcji dachowej już nie przypominają tych, które nie cieszyły się naszą sympatią. W architekturze są dzisiaj jednym z większych trendów i przyglądając się prostym geometrycznym bryłom budynku trudno się nie zgodzić ze słusznością przypisania go do tej zaszczytnej grupy. Dowiedzmy się więc więcej o projektach domów z płaskim dachem.

Domy z płaskim dachem – znaki szczególne

Dachem płaskim możemy nazwać konstrukcję o spadku połaci od 5 do 110. Funkcję dachu pełni strop górnej kondygnacji, co pozwala wyeliminować skosy na poddaszu. Efektem jest zyskanie większej powierzchni użytkowej. Dachy płaskie wykonywane zostały na dwa sposoby z uwzględnieniem specyfiki wentylacji.

Pierwszym sposobem jest płaski dach wentylowany, czyli z kompletną wentylacją. Konstrukcja nośna składa się z elementów drewnianych. Pomiędzy stropem a pokryciem pozostawia się wolną przestrzeń, która jest odpowiedzialna za wentylację i odprowadzanie wilgoci. Drugim rodzajem jest dach płaski niewentylowany bez oddzielnych elementów konstrukcyjnych i wentylacyjnej szczeliny. Buduje się go  płyty nośnej przenoszącej wszystkie obciążenia. Dodatkowo tworzy się jeszcze pochył ze szczelnej paroizolacji, na której wylana zostaje warstwa spadkowa z mieszanki cementowej.

Dach płaski wymaga solidnego ocieplenia, do którego wykorzystuje się styropian o grubości mniejszej niż 18 cm. Dopuszczalne jest również zastosowanie wełny mineralnej o niskim współczynniku przenikania ciepła.

przykład domu z płaskim dachem

Stropodach jako korzystne rozwiązanie dla Twojego domu

Pomimo, iż jest utożsamiany często z architekturą z czasów PRL-u, to coraz częściej dostrzegamy, że współczesne społeczeństwo akceptuje fakt, jest ważnej roli, jaką odgrywa w nowoczesnych trendach. Minimalizm, prostota, geometryczny kształt – to cechy współczesnej architektury, a dach płaski jak żaden inny spełnia te trzy warunki. Ponadto w domach z płaskim dachem wykorzystana zostaje maksymalnie cała powierzchnia użytkowa. Brak skosów pozwala zachować jednakową wysokość we wszystkich pomieszczeniach, co przekłada się na swobodę ich aranżacji.

Stropodach może posłużyć nam do stworzenia zielonej strefy wypoczynkowej. Jego płaska konstrukcja sprzyja urządzenia na nim tarasu z widokiem na ogród, miasto czy pobliski las. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystosować go do zaaranżowania na nim zielonego azylu.

Ograniczona do minimum powierzchnia dachu jest równoznaczna ze znaczącą redukcją strat ciepła. Odpowiednia  izolacja dachu płaskiego sprzyja mniejszemu zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Ponadto płaski dach nie jest podatny na podmuchy wiatru, nie ma możliwości zerwania jego pokrycia, a więc zapewnia bezpieczeństwo domownikom podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Dachy płaskie są polecane przy projektach budynków pasywnych i energooszczędnych. Są idealnym miejscem do montażu paneli solarnych. To kolejny argument potwierdzający ich nowoczesny charakter.

domy nowoczesne z płaskim dachem

Dom z płaskim dachem – ile to będzie kosztować?

Jeżeli chodzi o koszty budowy, to dachy płaskie mają wyraźną przewagę nad dachami stromymi. Koszt dachu płaskiego może być nawet o 20% mniejszy, na co wpływ ma jego mniejsza powierzchnia i brak skomplikowanej konstrukcji. Koszt dachu płaskiego warunkuje jednak rodzaj pokrycia, a także budowa płyty żelbetowej bądź deskowania. Niezależnie jednak od tych czynników w przypadku budowy domu z płaskim dachem możesz liczyć na mniejsze koszty.

Dachy tego typu są charakterystyczne przede wszystkim dla większych budynków. Spotkamy go przy obiektach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych oraz budynkach gospodarczych. W budownictwie domów jednorodzinnych jest stosunkowo nowym trendem, który powrócił do nas po kilkunastu latach.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak tanio wybudować dom. Sprawdź również domy energooszczędne, które budujemy.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top