Czy panele fotowoltaiczne się opłacają? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?


10 lipca, 2023

Spis treściNie sposób nie zauważyć mnogości paneli fotowoltaicznych, które pojawiły się na ścianach i dachach wielu budynków w ostatnich, minionych latach. Nie da się również ukryć, że to jedna z najsilniej promowanych form wytwarzania energii w ubiegłym czasie. Nic dziwnego więc, że wiele osób zastanawia się – czy warto mieć panele fotowoltaiczne? Czy to faktycznie dobre rozwiązanie, czy tylko chwilowy trend, który przyciągnął rzeszę chętnych ze względu na dofinansowania, proekologiczne podejście i szum wokół hasła „fotowoltaika”?

Na czym polega fenomen paneli fotowoltaicznych? Czy warto je zainstalować?

W ramach krótkiego przypomnienia – panele fotowoltaiczne działają na zasadzie transformacji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki temu zyskujemy nie tylko bezpośrednie źródło energii dla sprzętów wykorzystywanych w domu, lecz także możliwość ogrzewania nieruchomości oraz wody znajdującej się w jej obiegu – to tak zwana autokonsumpcja energii. Innymi słowy, jako posiadacze instalacji fotowoltaicznej możemy liczyć na niezależność energetyczną (szczególnie od tradycyjnych źródeł ogrzewania) i coś, na co każdy z nas zwraca niezwykle dużą uwagę – spore oszczędności w eksploatacji domu.

Jak ma się do tego faktyczna opłacalność paneli fotowoltaicznych – czy warto skusić się na ich instalację? To zależy od czynników bezpośrednio związanych z naszą nieruchomością – na przykład zacienienia w danym miejscu, kształtu dachu czy też miejsca, w którym planujemy zamontować instalację.

Zacieniona działka, nieregularny kształt dachu, przestrzeń na montaż tylko po północnej stronie – czy warto mieć panele fotowoltaiczne, jeśli cechy te wyróżniają nasz dom? Czynniki te mogą sprawić, że instalacja nie będzie tak opłacalna, jak może nam się wydawać.

Czy warto budować dom mudułowy

Co składa się na opłacalność paneli fotowoltaicznych w 2023?

Z działającą na dachu bądź fasadzie naszego domu instalacją fotowoltaiczną stajemy się prosumentami. Co to znaczy i jak wpływa na opłacalność tego rozwiązania? Będąc prosumentem mamy możliwość pobrania nadwyżki wytworzonej uprzednio energii, która nie została zużyta w ramach autokonsumpcji w danym gospodarstwie domowym. Z tego wynika nasz zysk i to pozwala na ustalenie zwrotu inwestycji w fotowoltaikę.

Jak więc pod tym kątem wypadają panele fotowoltaiczne? Czy warto mieć taką instalację, jeśli liczymy na szybki zwrot? W świetle obecnych przepisów – zwrot, który należy nam się per kWh nadwyżki to średnia cena rynkowa energii elektrycznej w danym miesiącu. Natomiast w lipcu 2024 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy – wedle systemu net-billingu nadwyżka będzie opłacana wedle ceny energii z danej godziny.

W takim wypadku warto popatrzeć na sprawę realistycznie, aby maksymalnie wykorzystać prąd z fotowoltaiki. Wprawdzie scenariusze są różne – najbardziej opłacalne jest wykorzystanie energii w 100% jako autokonsumpcję, jednakże to mało prawdopodobny scenariusz. Przy realnym stosunku nadwyżek do autokonsumpcji inwestycja jest w stanie zwrócić się po okresie od ok. 9 do 11 lat.

Biorąc pod uwagę obecnie dostępne dofinansowania (na przykład Mój Prąd 4.0 – nawet 20 tysięcy złotych), rosnących cenach energii w Polsce – nawet biorąc pod uwagę koszta ewentualnych przeglądów, konserwacji czy napraw awarii, jest to opcja warta rozważenia, szczególnie w przypadku energooszczędnych domów o prostej bryle.

W takich warunkach oraz przy odpowiednim nakierowaniu promieni słonecznych na instalację – panele fotowoltaiczne mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Z odpowiednio zaizolowanym cieplnie domem o prostej bryle zmaksymalizujemy potencjał tej technologii!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top