Już na etapie inwestycji w budowę nieruchomości, należy zastanowić się nad aspektami rachunków eksploatacyjnych w przyszłości. Jeśli Twój obiekt nie będzie energooszczędny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że koszt energii (prądu, gazu lub wody) będzie przerażająco wysoki. Jak sobie z tym poradzić? Doskonałym rozwiązaniem jest system zarządzania energią, który stanowi obecnie podstawę podczas projektowania i tworzenia domów inteligentnych.
Spis treści
Jak to działa i jak to jest zrobione? Ile kosztuje i jak korzystać z możliwości oferowanych przez system zarządzania energią? Na te (i wiele innych) pytania przygotowaliśmy odpowiedzi w dalszej części materiału.
System zarządzania i monitorowania energii to układ urządzeń i czujników, których zadaniem jest dokonywanie pomiarów zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, czy paliwa. Bardziej zaawansowane systemy mogą dodatkowo monitorować powietrze, czy obecność pary wodnej (co częściej przydaje się w fabrykach, magazynach lub laboratoriach).
Nie zapominaj, by korzystać z otrzymanych wyników w sposób rozsądny i przemyślany. Brak podejmowania kroków obniżających zużycie energii mija się z celem instalacji systemów. Co zatem należy zrobić? Doskonałym rozwiązaniem jest inwestycja w artykuły domowe i urządzenia z wyższą klasą energooszczędności (np. A+ lub A++) oraz montaż inteligentnych gniazdek, które sterowane są przy pomocy aplikacji w smartfonach. Dzięki nim nie musisz obawiać się, że zapomnisz wyciągnąć ładowarkę od telefonu lub odłączyć telewizor od źródła zasilania w przypadku wyjazdu. Niewielka zmiana nawyków potrafi przynieść imponujące rezultaty w krótkim czasie.
Czujniki dokonują pomiaru eksploatowanych mediów i przedstawiają użytkownikom wartość zużytego prądu lub pozostałych źródeł energii. Zaawansowane systemy posiadają możliwość połączenia z WiFi i synchronizację z aplikacją na urządzenia multimedialne (smartfony, tablety i komputery). Innowacyjne oprogramowanie potrafi ocenić potencjał energooszczędności w naszym gospodarstwie, zweryfikować ilość wykorzystywanych zasobów i wskazać elementy wymagające poprawy.
W przypadku gospodarstw domowych nie ma określonych wymagań względem spełnianych norm i standardów energetycznych budynków narzucanych przez prawo. W przypadku podmiotów firmowych jest to międzynarodowa norma ISO 50001. Jej celem jest zwiększanie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i ograniczanie kosztów energii.
Wszystko zależy od rodzaju, rozbudowania, wykorzystanych elementów i urządzeń oraz od wielkości samej nieruchomości oraz przyjętego systemu zarządzana energią w budynku. Jeśli zależy Ci na tym, by system zarządzania energią w budynku przyniósł zadowalające efekty, należy skonsultować swoje oczekiwania i potrzeby ze specjalistami. Tadeks to doskonała opcja dla osób, które cenią profesjonalizm i dbałość o szczegóły. Nie czekaj i przekonaj się o tym już dziś.
Zaawansowane systemy zarządzania energią to obowiązkowy element inteligentnych domów. Dzięki nim jesteś w stanie ocenić, które urządzenia pobierają najwięcej energii podczas pracy. Na tej podstawie znajdziesz rozwiązanie swoich problemów, obniżysz rachunki i oszczędzisz dodatkowe środki do domowego budżetu – wspierając tym samym proekologiczne podejście do życia.
Koszt instalacji systemu zarządzania energią prawdopodobnie nie zwróci się w ciągu jednego roku. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja na wiele lat. Wyposażenie nieruchomości kupujesz raz na ok. 10-20 sezonów. Warto więc policzyć, ile zaoszczędzisz w ciągu miesiąca i pomnożyć przez przybliżony okres minimalny oraz maksymalny. Suma na pewno będzie zadowalająca. Rozwiązania z zakresu budownictwa pasywnego w Polsce cieszą się coraz większą popularnością – odpowiednie zarządzanie powierzchnią pozwala poczynić spore oszczędności.