Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu


11 grudnia, 2018

Ekonomiczny system grzewczy stanowi źródło ogromnych korzyści dla domowego budżetu. Czy wiesz, że aż 60% energii, jaka zużywana jest podczas eksploatacji budynku, pochłania jego ogrzewanie? Nie jest więc zaskoczeniem, że większość osób poszukuje alternatywnych źródeł energii, dzięki którym będą w stanie ograniczyć swoje wydatki. Coraz częściej w naszym kraju powstają domy energooszczędne, które cechują się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż domy tradycyjne. Czym najlepiej je ogrzać, aby było tanio, ciepło i zdrowo?

Przy wyborze systemu ogrzewania energooszczędnego domu trzeba uwzględnić nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też zdrowotne w kontekście mieszkańców i ekologiczne dotyczące środowiska naturalnego. Dom będzie nie tylko energooszczędny, ale też ekologiczny.

Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu

 

Nowe stare kotły

Ogrzewanie domu energooszczędnego nie musi różnić się od systemu w budynkach tradycyjnych. Różnica wynika jednak z mniejszego zapotrzebowania na energię, co na pewno przekłada się na większe oszczędności finansowe. Można zdecydować się na piec olejowy bądź gazowy, który w nowoczesnej wersji jest praktycznie bezobsługowy. Nie ma również ryzyka zatrucia tlenkiem węgla, dlatego uznawane są one za bezpieczne i stosunkowo przyjazne środowisku.
Warto jednak zdecydować się na kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej gazu niż kocioł tradycyjny na to samo paliwo. Odzyskiwane w nim ciepło z pary wodnej może wynieść nawet 110%. To urządzenia o dużej sprawności i łatwości obsługi.

Sposoby ogrzewania energooszczędnego domu – pompa ciepła

System ogrzewania, który nie jest już nowością w naszym kraju, pomimo że wciąż jest montowany stosunkowo rzadko. Jednym ze sposobów na ogrzewanie domu energooszczędnego jest pompa ciepła, która sprawdza się zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak również wody użytkowej. Ponadto można ją wykorzystać do chłodzenia wnętrz w sezonie letnim. Pompy ciepła wykorzystują energię, która może pochodzić z różnych źródeł – wody, powietrza i gruntu. To odnawialne, a co więcej, darmowe źródło energii, co przekłada się na korzyści dla środowiska i naszego portfela. Aby jednak urządzenie mogło pracować, musi być zasilane prądem elektrycznym, jednak jego zużycie jest niewielkie. Najtańszą opcją jest pompa ciepła powietrzna i do pracy nie potrzebuje dolnego źródła energii. Ich wadą jest mniejsza wydajność w porównaniu do pomp gruntowych i wodnych. Jeżeli chcesz zdecydować się na wodną pompę, musisz wiedzieć, że potrzebny będzie dostęp do warstwy wodonośnej o dużej wydajności. Wady obu rozwiązań spowodowały, że najlepszym wyborem będzie gruntowa pompa ciepła, która nie wymaga dostępu do wodonośnej warstwy, natomiast samo urządzenie charakteryzuje się wysoką sprawnością i wydajnością.

ogrzewanie energooszczędnych domów

Odzysk ciepła nawet do 80%

Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi, który znalazł swoje zastosowanie w domach pasywnych. Dlaczego jednak nie wykorzystać go również w budynku energooszczędnym? Rekuperator jest w stanie odzyskać aż 80% wywiewanego ciepła z wnętrza budynku. Efektem jest nie tylko wysoki komfort termiczny, ale również wyraźne oszczędności energii i tym samym kosztów. Urządzeniem wspomagającym jego pracę jest gruntowy wymiennik ciepła, dzięki któremu zimą powietrze może zostać podgrzane nawet o 20°C.
Domy energooszczędne to inwestycja w oszczędności. Aby jednak były one możliwie jak największe, warto przeanalizować możliwości różnych systemów ogrzewania, koncentrując się przede wszystkim na zapotrzebowaniu na moc grzewczą konkretnego budynku.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top