Samodzielna budowa domu: projekt, koszt i planowanie | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Samodzielna budowa domu – wady i zalety


12 grudnia, 2022

Spis treści

Budowa domu to jeden ze sposobów na wejście w posiadanie własnego, niezależnego lokum. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele inwestycji deweloperskich, spośród których można wybrać nieruchomość dopasowaną do potrzeb. Chociaż jest to wygodne rozwiązanie, ma też liczne ograniczenia. Dlatego wiele osób decyduje się na alternatywę – samodzielną budowę domu. Jakie są wady i zalety takiego przedsięwzięcia?

Budowa domu: samodzielnie czy z firmą budowlaną?

Budowanie domu we własnym zakresie jest często utożsamiane z pracą „metodą gospodarczą”. Wybór tej drogi oznacza, że w wielu wypadkach można zastosować rozwiązania, które są mniej zaawansowane technicznie, ale zarazem tańsze. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów inwestycji jest wykorzystanie materiałów pozyskanych z rozbiórek. Są to np. deski szalunkowe czy kruszywo do wzmacniania fundamentów.

Jednym z największych ograniczeń w przypadku samodzielnej budowy domu jest brak kwalifikacji i wiedzy. Dlatego, nawet jeśli przyszły właściciel zdecyduje się jedynie na pomoc rodziny czy znajomych, na pewnym etapie prac fachowiec będzie mu niezbędny. Ta konieczność pojawi się np. podczas wykonywania instalacji elektrycznej czy gazowej. Ich dopuszczenie do użytku wymaga zatwierdzenia przez profesjonalistę z uprawnieniami.

Najłatwiej budować gotowe szkieletowe domy energooszczędne. Są one dostarczane na teren posesji w formie przygotowanej do montażu. Znacznie więcej wiedzy i umiejętności budowlanych wymaga postawienie obiektu murowanego od podstaw po dach. W takim przypadku trzeba się znać na murarce, stolarce, hydraulice i wielu innych dziedzinach budownictwa.

samodzielna budowa domu

Samodzielna budowa domu szkieletowego – zalety

Podstawową zaletą, którą ma samodzielna budowa domu szkieletowego, jest znaczne ograniczenie kosztów realizacji prac. Nie jest tajemnicą, że ponad połowę środków finansowych przeznaczonych na wykonanie takiego obiektu pochłania robocizna. Zatrudnienie fachowców to niemały wydatek. Ta część inwestycji jest jeszcze droższa, jeśli na placu budowy pojawia się kilka niezależnych ekip, które działają na różnych etapach stawiania i wykończenia obiektu.

Koszt budowy domu samodzielnie nie tylko jest znacznie niższy, ale też można rozłożyć go w czasie. Nie ma przecież konieczności, aby wszystkie prace zostały wykonane od razu. Po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego można zrobić przerwę, odkładając montaż instalacji czy wykończenie wnętrz na kolejne miesiące.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest nieograniczona możliwość decydowania o tym, jak ma wyglądać budynek. Projekt domu do samodzielnej budowy można zamówić u architekta lub kupić, wybierając jedno z gotowych rozwiązań. Dzięki temu obiekt będzie idealnie dostosowany do potrzeb inwestora i jego rodziny. Dostępne są też specjalne poradniki o tym, jak tanio wybudować dom. Nie tylko podpowiadają one praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, ale też prowadzą przez proces budowy krok po kroku.

Mówiąc o zaletach samodzielnego budowania, warto też wspomnieć o kwestiach lokalizacji obiektu. Domy deweloperskie kupuje się wraz z działką. Jeśli jednak inwestor już dysponuje taką nieruchomością, może nie tylko obniżyć koszt inwestycji, ale też często pominąć wiele formalności, które zostały już dopełnione wcześniej. Buduje się też w miejscu, które sam wybrał.

Budowa domu samodzielnie – wady

Samodzielna budowa domu jest tania, ale ma też wady. Warto je wcześniej przeanalizować, aby mieć gwarancję, że na pewnym etapie realizacja inwestycji nie zatrzyma się ani nie przyniesie dodatkowych kosztów. Większość problemów wynika z braku odpowiedniej wiedzy, niezbędnej np. przy montażu więźby dachowej czy montażu instalacji.

Do głównych wad samodzielnej budowy domu można zaliczyć:

  1. konieczność samodzielnego wyboru materiałów budowlanych spełniających wymagane normy i mających odpowiednią jakość,
  2. brak dostatecznej wiedzy na temat nowoczesnych technologii,
  3. wymóg dysponowania dużą ilością czasu na wykonywanie prac budowlanych,
  4. konieczność rozwiązywania na bieżąco trudnych problemów technicznych,
  5. potrzebę zorganizowania własnej ekipy budowlanej, złożonej np. z członków rodziny czy znajomych.

Zalecane jest też zatrudnienie eksperta, który będzie czuwał nad przebiegiem prac i zagwarantuje ich wykonanie zgodnie z projektem. Jest nim kierownik budowy.

Reasumując, zanim podejmie się decyzję o samodzielnej budowie domu, trzeba się do niej odpowiednio przygotować oraz ocenić własne możliwości – zarówno finansowe, jak i techniczne. Warto też znaleźć przykłady oszczędzania energii w domu oraz zakupić projekt domu do samodzielnej budowy.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top