Rodzaje pokryć dachowych | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Rodzaje pokryć dachowych


18 czerwca, 2024

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego często ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o trwałość i funkcjonalność budynku. Rodzaj pokrycia dachu wpływa na estetykę, izolację termiczną i akustyczną, a także na ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Zobacz, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje pokryć dachowych, a także jakie są ich największe zalety i wady.

Spis treści

 

Rodzaje pokryć dachu – najważniejsze cechy

Poznaj najpopularniejsze rodzaje pokryć dachu i ich charakterystyczne cechy, które będą dla Ciebie pomocną wskazówką przy wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojego domu.

rodzaje pokryć dachu

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to tradycyjne i popularne pokrycie dachowe. Są wytwarzane z naturalnej gliny, która po uformowaniu i wysuszeniu jest wypalana w piecu w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza.

 

Jakie są ich zalety i wady?

 • Dachówki ceramiczne mogą przetrwać nawet do 100 lat, co czyni je jednym z najtrwalszych materiałów dachowych dostępnych na rynku;
 • Szeroka gama kolorów i kształtów pozwala na dopasowanie do różnych stylów architektonicznych;
 • Dachówki ceramiczne doskonale znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, a także są odporne na promieniowanie UV, co zapobiega blaknięciu koloru.

Dachówki ceramiczne są cięższe niż inne materiały dachowe, co wymaga solidnej konstrukcji więźby dachowej. Dach musi być odpowiednio zaprojektowany, aby wytrzymać ciężar dachówek. Są droższe (jeśli chodzi o zakup i instalację) w porównaniu do niektórych alternatyw, co może być barierą dla osób dysponujących ograniczonym budżetem.

 

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe, zwane również betonowymi, są produkowane z mieszanki cementu, piasku i wody, które są formowane i utwardzane w procesie chemicznym.

 

Co zaliczamy do ich zalet i wad?

 • Trwałość tego typu pokrycia wynosi od 40 do 70 lat;
 • Dachówki cementowe są zazwyczaj tańsze niż dachówki ceramiczne, co sprawia, że są bardziej dostępnym rozwiązaniem dla wielu właścicieli domów;
 • Dachówki cementowe są niepalne, co zwiększa bezpieczeństwo budynku w przypadku pożaru.

Podobnie jak dachówki ceramiczne, dachówki cementowe są ciężkie – wymagają mocnej konstrukcji dachu. Dachówki cementowe mogą być mniej atrakcyjne wizualnie w porównaniu do dachówek ceramicznych, choć dostępne są w różnych kolorach i kształtach, co pozwala na pewne dostosowanie estetyczne.

 

Blachodachówki

Blachodachówki to lekkie pokrycia dachowe wykonane z blachy stalowej, ocynkowanej i powlekanej warstwami ochronnymi, takimi jak poliester lub poliuretan. Są popularnym wyborem ze względu na łatwość montażu i wszechstronność zastosowań.

 

Co możemy uznać za zalety i wady blachodachówek?

 • Blachodachówki są znacznie lżejsze niż tradycyjne dachówki ceramiczne czy cementowe, co ułatwia transport i montaż. Dzięki temu mogą być stosowane na mniej wytrzymałych konstrukcjach dachowych;
 • Koszty zakupu i instalacji blachodachówek są relatywnie niskie, dzięki czemu są atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących ekonomicznych rozwiązań;
 • Przy odpowiedniej konserwacji blachodachówki mogą służyć nawet do 50 lat.

Blachodachówki generują dosyć dużo hałasu podczas opadów deszczu lub gradu, co może być uciążliwe w budynkach mieszkalnych. Problem ten można zminimalizować poprzez zastosowanie odpowiednich izolacji akustycznych. Choć nowoczesne powłoki ochronne zmniejszają ryzyko korozji, blachodachówki nadal wymagają regularnej konserwacji, aby zachować swoje właściwości ochronne.

 

Papa dachowa

Papa dachowa to materiał rolowany, stosowany głównie w przypadku domów z płaskim dachem lub o niewielkim nachyleniu. Składa się z warstw bitumu, wzmocnionego włóknem szklanym lub poliestrowym. Papa może być modyfikowana dodatkami, takimi jak SBS (styren-butadien-styren) czy APP (ataktowy polipropylen), co poprawia jej właściwości techniczne.

 

Jakie są najważniejsze zalety i wady papy dachowej?

 • Papa dachowa doskonale nadaje się do pokrycia dachów o skomplikowanych kształtach;
 • Zapewnia skuteczną ochronę przed wodą, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem na dachy płaskie, które są szczególnie narażone na zalewanie;
 • Papa dachowa jest stosunkowo tania w porównaniu do innych pokryć dachowych.

Trwałość papy dachowej wynosi zazwyczaj od 10 do 20 lat, co jest krótsze niż w przypadku dachówek ceramicznych czy cementowych. Wymaga regularnej konserwacji i renowacji. Estetyka może być mniej atrakcyjna w porównaniu do innych materiałów, szczególnie na dachach widocznych z ulicy.

 

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa to ekonomiczne pokrycie dachowe, które charakteryzuje się profilami w kształcie trapezu. Jest produkowana z blachy stalowej, ocynkowanej i powlekanej warstwami ochronnymi. Co ciekawe, blacha trapezowa jest popularna zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych, ze względu na swoją wytrzymałość i wszechstronność.

 

Jakie są wady, a jakie zalety blachy trapezowej?

 • Blacha trapezowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz czy śnieg. Dzięki temu zapewnia ochronę dachu na wiele lat;
 • Blacha trapezowa jest bardzo atrakcyjna cenowo;
 • Jest lekka, co ułatwia jej transport i montaż. Może być stosowana na różnego rodzaju konstrukcjach dachowych, zarówno nowych, jak i remontowanych.

Blacha trapezowa może być mniej atrakcyjna wizualnie w porównaniu do innych materiałów dachowych, takich jak dachówki ceramiczne czy cementowe. Jest bardziej surowa i techniczna w wyglądzie. Podobnie jak blachodachówki, blacha trapezowa może niestety generować sporo hałasu podczas opadów deszczu czy gradu.

 

Rodzaj pokrycia dachu – wybierz najlepszy dla swojego domu

Wybór odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego jest zwykle podyktowany wieloma zróżnicowanymi czynnikami, takimi jak:

 • budżet,
 • styl architektoniczny,
 • warunki klimatyczne,
 • oczekiwana trwałość.

Analiza zalet i wad każdego z tych materiałów pozwoli Ci na dokonanie świadomego wyboru, który będzie odpowiadał specyficznym potrzebom i wymaganiom budynku.

Szukasz praktycznych informacji związanych z budownictwem mieszkalnym? Zobacz także nasz wpis o rodzajach dachów.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top