Rodzaje dachów - jakie konstrukcje wyróżniamy? | Blog Tadeks

Blog

Rodzaje dachów – jakie wyróżniamy?


29 maja, 2024

Nie tylko wybór technologii, w jakiej budowany jest dom, ma znaczenie! Również odpowiedni dach jest podstawowym elementem projektowania i budowy domu. Dach nie tylko chroni przed warunkami atmosferycznymi, ale także wpływa na estetykę budynku oraz jego funkcjonalność. Zapraszamy więc na przegląd różnych rodzajów dachów, ich konstrukcji oraz materiałów, z których mogą być wykonane!

 

Spis treści

Rodzaje dachów ze względu na kształt

Dachy dwuspadowe

Dach dwuspadowy to jeden z najczęściej spotykanych typów dachów, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Składa się z dwóch połaci o jednakowym kącie nachylenia, które spotykają się w najwyższym punkcie dachu, tworząc kalenicę. Tego rodzaju dach charakteryzuje się prostą konstrukcją, łatwością w odprowadzaniu wody opadowej oraz dobrą wentylacją przestrzeni poddasza. Jest stosunkowo tani w budowie i utrzymaniu, co czyni go popularnym wyborem wśród inwestorów.

 

Dachy czterospadowe

Jednym z popularnych rodzajów dachów są także dachy czterospadowe. Są one bardziej skomplikowane w konstrukcji niż dachy dwuspadowe, co zwiększa ich koszty budowy. Jednak oferują one lepszą odporność na wiatr oraz bardziej efektywne odprowadzanie wody deszczowej. Są często wybierane do większych domów i rezydencji ze względu na elegancki wygląd. Dachy czterospadowe dzielą się na:

  • dachy kopertowe — składają się z czterech połaci: dwóch trapezowych i dwóch trójkątnych, które zbiegają się na kalenicy
  • dachy namiotowe — w wersji namiotowej dachu czterospadowego, wszystkie połacie mają kształt trójkątów zbiegających się w jednym punkcie.

 

Dachy mansardowe

Sięgający francuskiego baroku dach mansardowy, inaczej zwany łamanym, charakteryzuje się dwiema częściami połaci o różnych kątach nachylenia – górną o mniejszym nachyleniu i dolną o większym. Taka konstrukcja pozwala na stworzenie przestronnego poddasza użytkowego. Dachy mansardowe są bardziej skomplikowane i droższe w wykonaniu, ale oferują dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać jako dodatkowe pokoje lub pomieszczenia gospodarcze.

 

Dachy płaskie

Dachy płaskie, jak sama nazwa wskazuje, mają niewielki kąt nachylenia, co sprawia, że są praktycznie poziome. Są popularne w nowoczesnym budownictwie ze względu na możliwość wykorzystania przestrzeni dachu np. na taras czy ogród. Domy z płaskim dachem są tańsze w budowie, ale wymagają skutecznej hydroizolacji i systemu odprowadzania wody, aby uniknąć problemów z wilgocią.

Zainteresował Cię temat roślinności na dachu? Przeczytaj zatem artykuł o zielonych dachach w budownictwie prefabrykowanym.

 

Dachy jednospadowe (pulpitowe)

A na koniec listy rodzajów dachów należy wspomnieć także o dachu pulpitowym. Znany również jako jednospadowy, dach składa się z jednej połaci nachylonej w jednym kierunku. Jest to prosta i ekonomiczna konstrukcja, idealna dla budynków o prostokątnym rzucie. Dachy te są łatwe do wykonania i dobrze sprawdzają się w nowoczesnej architekturze. Ich prostota pozwala na łatwy montaż paneli słonecznych oraz systemów wentylacyjnych.

 

rodzaje dachów

 

Poznaj rodzaje konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu zależy od wybranego typu oraz materiałów. Najczęściej spotykane konstrukcje to więźba krokwiowa, płatwiowo-kleszczowa oraz jętkowa i krokwiowo-jętkowa. Więźba krokwiowa jest najprostsza i stosowana przy dachach o mniejszej rozpiętości. Z kolei konstrukcja płatwiowo-kleszczowa umożliwia budowę większych dachów.

 

Materiały pokryciowe

Wybór materiału pokryciowego zależy od konstrukcji dachu, klimatu oraz budżetu. Popularne materiały to dachówki ceramiczne, blachodachówka, papa termozgrzewalna, gont bitumiczny oraz naturalne pokrycia takie jak trzcina czy gont drewniany. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj dachu? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dachu zależy od wielu czynników, takich jak styl architektoniczny budynku, budżet, warunki klimatyczne oraz osobiste preferencje. Do najpopularniejszych rodzajów dachów ze względu na kształt zaliczamy:

  • dachy dwuspadowe,
  • dachy czterospadowe,
  • dachy mansardowe,
  • dachy płaskie,
  • dachy jednospadowe.

Dachy dwuspadowe i czterospadowe są najczęściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym, podczas gdy dachy płaskie zyskują popularność w nowoczesnej architekturze. Niezależnie od wyboru, istotne jest, aby konstrukcja i materiały były dostosowane do specyficznych warunków, co zapewni trwałość i funkcjonalność dachu przez wiele lat.

Pamiętaj jednak, że przy planowaniu budowy lub remontu dachu warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top