O czym pamiętać przed budową domu? 4 tipy | blog producenta domów Tadeks

Blog

O czym pamiętać przed budową domu? 4 najważniejsze kwestie


20 sierpnia, 2018

O własnym domu marzy większość z nas. Bardzo często przeszkodą w realizacji naszych planów nie są koszty, a strach przed dużą ilością formalności oraz długim czasem budowy. Osoby, które nie posiadają fachowej wiedzy z zakresu budownictwa i nie mają doświadczenia w podobnych przedsięwzięciach, często czują się zagubione i nie potrafią odpowiednio zaplanować całej inwestycji. Co jest najważniejsze, o czym powinieneś wiedzieć, O czym pamiętać przed budową domu – zanim zaczniesz stawiać pierwsze fundamenty?
 

Projekt - o czym należy pamiętać przed budową domu
 

Projekt indywidualny czy gotowy?

 

Dom możemy wybudować według projektu indywidualnego, wykonanego specjalnie dla nas na zamówienie lub wybrać gotowe domy z oferty projektantów i architektów, np. wprowadzając w nim niewielkie zmiany. Która opcja będzie lepszym wyborem? Projekt, który wykonywany jest z uwzględnieniem naszych preferencji, oczekiwań i wizji oraz możliwości zagospodarowania przestrzeni, to możliwość realizacji marzeń o własnym domu w każdym z kierunków. Jeżeli jest to możliwe, otrzymujemy wszystko zgodnie z naszymi wyobrażeniami. W przypadku kiedy nie można wdrożyć konkretnego pomysłu, projektanci wskazują na równie atrakcyjne warianty. Będzie to projekt tworzony wspólnie przez klienta i projektanta.

 

Realna skala wydatków

 

Czy można przed rozpoczęciem budowy domu ocenić, ile tak naprawdę będzie nas kosztowała życiowa inwestycja i spełnienie naszych największych marzeń? Pomóc w tym może kosztorys inwestorski. Dzięki niemu otrzymasz wycenę z uwzględnieniem realnej skali wydatków. Ponadto ważne jest, aby firma budowlana, na którą się zdecydowałeś, podchodziła do swojej pracy kompleksowo. Obok wyceny powinien znaleźć się harmonogram prac, dzięki czemu będziesz miał większą kontrolę nad postępami.
Firma Tadeks zajmuje się zarówno projektowaniem i budową, jak też sporządzaniem kosztorysów. Zanim na placu budowy pojawią się pierwsi robotnicy, klient otrzymuje pełną wycenę prac. Oczywiście przed jej wykonaniem poznajemy potrzeby naszego klienta, a także jego możliwości finansowe. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie – nieważne, czy interesują Cię domy skandynawskie, domy z prefabrykatów czy inne.

 

O czym pamiętać przed budową domu, aby niczym się nie martwić?

 
 

O czym pamiętać przed budową domu – wymagana dokumentacja

 

Budowa domu to nie tylko współpraca z firmą budowlaną, ale również, szczególnie na początku, kilka formalności, których musisz dopełnić, aby otrzymać zgodę na budowę. Wymagany jest więc wniosek zgłoszenia zamiaru budowy, do którego należy dołączyć projekt budowlany, kopię aktualnej mapy geodezyjnej, oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, opis sposobu, w jaki będą wykonywane prace, a także opinie wynikające z prawa lokalnego. Jeżeli już złożysz wniosek, musisz czekać na pozwolenie i zgodę. Jeżeli dotyczy to jednak budynków wykonywanych na podstawie zgłoszenia z projektem inwestor ma obowiązek oczekiwania 30 dni od daty złożenia dokumentów, a w przypadku nieotrzymania żadnej informacji może rozpocząć realizację projektu – brak odpowiedzi jest równoznaczny ze zgodą. Inaczej jest przy inwestycjach budowlanych w oparciu o pozwolenie. Czas oczekiwania na pozwolenie wynosi 65 dni. Tydzień przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych należy złożyć specjalne zgłoszenie.

 

Czas budowy i energooszczędność budynku

 

O czym pamiętać przed budową domu poza tym? Na co obecnie zwracamy największą uwagę podczas planowania budowy własnego domu? Oczywiście są to koszty, a zaraz potem czas realizacji projektu. Technologia i metody budowy zmieniają się z każdym kolejnym rokiem. Firma Tadeks stawia na te najnowsze, proponując klientom budowę domów z prefabrykatów, czyli gotowych modułów. To znacznie skraca czas budowy i jednocześnie jest gwarancją, że każdy z elementów konstrukcji został wykonany przez specjalistę w swoim fachu. Ponadto są to budynki energooszczędne, a nawet pasywne, o niskim zapotrzebowaniu energetycznym – E = 70-0 kWh/m2K i niskim współczynniku przenikania ciepła (współczynnik przenikania ciepła U = 0,16 – 0,8 Wm2/k).

 

Budowa domu nie musi być trudnym czasem i inwestycją trwającą długie miesiące. Dobra firma budowlana i pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania to jedne z ważniejszych kwestii, które należy uwzględnić przy planowaniu budowy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Wam to wszystko, o czym pamiętać przed budową domu. Dla tych, którzy ten etap mają już za sobą, polecamy nasz ostatni artykuł: jak wybrać fundamenty pod dom?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top