Spis treści
Marząc o własnym domu, zawsze wyobrażamy sobie spokojne i relaksujące wieczory przy kominku. Trzeba przyznać, że jest on niemal obowiązkowym elementem w każdym domu, nawet jeśli jest jedynie ozdobą i nie wykorzystujemy go do ogrzewania wnętrza nieruchomości.
W domach o klasycznych parametrach cieplnych wybór kominka zależy w dużej mierze od gustu i budżetu. W obiektach energooszczędnych lub pasywnych koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiele innych czynników, które będą mieć wpływ na komfort, satysfakcję i bezpieczeństwo lokatorów lub gości. Jaki kominek w domu pasywnym wybrać by był zadowalający? Sprawdź kilka istotnych informacji, dzięki którym zakup przestanie być skomplikowany.
Biorąc pod uwagę, że konstrukcja domu pasywnego wymaga od właścicieli stosowanie rozwiązań minimalizujących zużycie energii, koniecznie należy wziąć pod uwagę jedynie te rozwiązania, które są maksymalnie efektywne. Biorąc pod uwagę, że kominek w większości przypadków ma na celu ogrzanie jednego pomieszczenia, nie możemy raczej zaliczyć go do satysfakcjonujących propozycji. Jest od tego pewien wyjątek. Jeśli kominek będzie pełnić funkcję pieca i dodatkowo ogrzeje pozostałe pomieszczenia bez niezdrowego ruchu powietrza.
Do najpopularniejszych konstrukcji, które wykorzystywane są w domach pasywnych, zaliczyć możemy m.in.:
Która z tych opcji jest najlepszym wyborem dla domu pasywnego? Warto zaznaczyć, że każda posiada szereg wad i zalet. Dodatkowo różnią się one znacząco wyglądem oraz rozmiarami. Warto więc zapoznać się z każdą propozycją osobiście i podjąć decyzję w oparciu o indywidualne potrzeby oraz oczekiwania.
Czy biokominek w domu pasywnym to najlepsze rozwiązanie? Jeśli zależy Ci jedynie na walorach estetycznych, to tak. Biokominki to nic innego jak konstrukcje działające za sprawą paliwa płynnego. W rezultacie nie potrzebują one systemów kominowych, dzięki czemu są równie chętnie wybierane przez osoby posiadające mieszkania w blokach. Stosując tego typu propozycje, wyeliminujesz trudność rozpalania klasycznego opału (np. drewna). Jedyną wadą jest mała moc grzewcza, co w przypadku domów pasywnych nie powinno być szczególnym problemem.
Przypominamy na samym początku, że domy pasywne to te, które wymagają zużycia nie więcej niż 50kWh/m2 energii rocznie. Czy ma to znaczenie przy wyborze kominka lub systemu grzewczego? Otóż tak i to naprawdę duże, ponieważ źle dopasowane komponenty, rozwiązanie i kominek dla domu energooszczędnego, są w stanie znacząco przyczynić się do podniesienia poziomu zużywanej energii.
Co zatem zrobić, jeśli nie wiesz, który system grzewczy sprawdzi się w Twoim energooszczędnym domu? Skonsultuj się ze specjalistami. Nawet dodatkowo płatna konsultacja jest w stanie znacząco wpłynąć na oszczędności, które zauważalne będą już w pierwszych miesiącach.
Wróćmy do kwestii związanej z wykorzystaniem kominków w domach energooszczędnych. Zazwyczaj są one wyposażone w dużą szybę frontową wkładu. Oczywiście gwarantuje to wspaniałe efekty wizualne, ponieważ żywy ogień doda do wnętrza pomieszczenia ciepła domowego ogniska, lecz spowoduje również ogromne straty na poziomie ok. 30 – 60 % swojej mocy termicznej.
Zakładając, że metraż pokoju (w którym znajduje się kominek) wynosi 50 m2, a jego maksymalne straty ciepła są na poziomie 50 m2 x 50 W/m2, otrzymamy wynik wynoszący 2500 W.