Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego? Jak go ocieplić? | Blog Tadeks

Blog

Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego warto wybrać?


15 lutego, 2022

Spis treści

Od kilku lat coraz bardziej na popularności zyskuje budowa domów w technologii szkieletu drewnianego. W porównaniu do tradycyjnej, murowanej metody budowy, domy szkieletowe (zwane też domami kanadyjskimi), to przede wszystkim oszczędność czasu w realizacji inwestycji, co często przekłada się też pośrednio na oszczędności finansowe. Warto podkreślić, że inwestorzy doceniają domy szkieletowe ze względu na ich energooszczędność oraz łatwość ogrzania. Jednak jak ocieplić dom szkieletowy i jak należy ogrzewać tego rodzaju budynki? Zapraszamy do krótkiej lektury.

 

Energooszczędność domów szkieletowych

Zdecydowana większość budynków szkieletowych należy uznać jako domy ciepłe, które dodatkowo słabo to ciepło akumulują. Co jest tego przyczyną? Chodzi o charakteryzujące się bardzo dobrymi wskaźnikami dotyczącymi przenikalności cieplnej oraz energochłonności materiały konstrukcyjne, ocieplające i izolacyjne. Na pewno wiele osób, które planują budowę domu szkieletowego, zastanawia się nad przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi w zakresie ogrzewania. Wpływ na zużycie energii w domach szkieletowych będą mieć:

 • powierzchnia domu i kubatura — im bardziej jednolita bryła, tym straty cieplne będą mniejsze;
 • straty wentylacyjne — wskazane jest użycie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • sposób ocieplenia domu szkieletowego — styropian czy wełna, a może jeszcze inny materiał;
 • wybrany sposób ogrzewania.

Jeśli wybrany przez nas projekt ma prostą i zwartą bryłę, to najważniejsze dla zachowania najlepszych wskaźników energooszczędności domów szkieletowych znaczenie będą mieć odpowiednie ocieplenie i ogrzewanie budynku.

 

jakie ogrzewanie do domu szkieletowego

 

Jak ocieplić dom szkieletowy?

Drewno należy do znakomitych izolatorów ciepła, a dodatkowo umożliwia pełen przepływ pary wodnej, co korzystnie wpływa na zachowanie dobrego mikroklimatu wewnątrz budynku. Natomiast sam szkielet drewniany musi zostać czymś „uzupełniony”. Powinien to być materiał:

 • odporny na ogień i bardzo wysokie temperatury;
 • zapewniający paroprzepuszczalność ścian, wodoodporny i nieabsorbujący wilgoci;
 • szczelny, zwłaszcza w obszarach naturalnych mostków termicznych;
 • odporny na hałas, wiatr.

Tego typu wymagania najlepiej spełniać będzie wełna mineralna, w tym także specjalistyczna niepalna wełna kamienna, które najlepiej sprawdzają się w formie konstrukcji kilkuwarstwowych ścian wentylowanych. Ocieplenie styropianem też jest możliwe, ale trudniejsze, ze względu na wysoką szczelność materiałową i konieczność zapewnienia konstrukcji odpowiedniego poziomu odprowadzania wilgoci.

 

Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego zastosować?

Kolejną bardzo ważną kwestią w zachowaniu właściwego poziomu energooszczędności budynku szkieletowego jest instalacja odpowiedniego źródła ogrzewania, które będzie skuteczne, efektywne i niskokosztowe. Jakie są możliwe rozwiązania w zakresie ogrzewania w domu szkieletowym?

 • kocioł na paliwo stałe — tradycyjne rozwiązanie, którego będzie skuteczne przy zastosowaniu jedynie kotłów o bardzo wysokiej sprawności;
 • ogrzewanie gazowe — w przypadku dostępu do sieci, nowoczesne piece gazowe będą bezpieczne i praktycznie bezobsługowe;
 • ogrzewanie elektryczne — droższe koszty eksploatacyjne niwelowane są przez znacznie niższe koszty inwestycyjne. Zasilanie panelami fotowoltaicznymi może dodatkowo te koszty obniżać;
 • ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda — jeden z najbardziej efektywnych rodzajów ogrzewania, zwłaszcza w połączeniu z wentylacją mechaniczną i panelami PV. Świetnie się sprawdzi w polskich warunkach klimatycznych. To rozwiązanie ekologiczne i niskokosztowe (zwłaszcza w porównaniu do starych pomp gruntowych).

Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj ogrzewania domu szkieletowego?

Poza indywidualnymi preferencjami oraz posiadanym budżetem należy wziąć pod uwagę realne zapotrzebowanie na energię cieplną i wybór źródła ciepła, które będzie najbardziej efektywne i ekonomiczne. Dokładając do tego wybór odpowiedniego ocieplenia budynku, wentylacji oraz prostą bryłę budynku, można uzyskać w pełni energooszczędny dom szkieletowy.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top