Spis treści
Od kilku lat coraz bardziej na popularności zyskuje budowa domów w technologii szkieletu drewnianego. W porównaniu do tradycyjnej, murowanej metody budowy, domy szkieletowe (zwane też domami kanadyjskimi), to przede wszystkim oszczędność czasu w realizacji inwestycji, co często przekłada się też pośrednio na oszczędności finansowe. Warto podkreślić, że inwestorzy doceniają domy szkieletowe ze względu na ich energooszczędność oraz łatwość ogrzania. Jednak jak ocieplić dom szkieletowy i jak należy ogrzewać tego rodzaju budynki? Zapraszamy do krótkiej lektury.
Zdecydowana większość budynków szkieletowych należy uznać jako domy ciepłe, które dodatkowo słabo to ciepło akumulują. Co jest tego przyczyną? Chodzi o charakteryzujące się bardzo dobrymi wskaźnikami dotyczącymi przenikalności cieplnej oraz energochłonności materiały konstrukcyjne, ocieplające i izolacyjne. Na pewno wiele osób, które planują budowę domu szkieletowego, zastanawia się nad przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi w zakresie ogrzewania. Wpływ na zużycie energii w domach szkieletowych będą mieć:
Jeśli wybrany przez nas projekt ma prostą i zwartą bryłę, to najważniejsze dla zachowania najlepszych wskaźników energooszczędności domów szkieletowych znaczenie będą mieć odpowiednie ocieplenie i ogrzewanie budynku.
Drewno należy do znakomitych izolatorów ciepła, a dodatkowo umożliwia pełen przepływ pary wodnej, co korzystnie wpływa na zachowanie dobrego mikroklimatu wewnątrz budynku. Natomiast sam szkielet drewniany musi zostać czymś „uzupełniony”. Powinien to być materiał:
Tego typu wymagania najlepiej spełniać będzie wełna mineralna, w tym także specjalistyczna niepalna wełna kamienna, które najlepiej sprawdzają się w formie konstrukcji kilkuwarstwowych ścian wentylowanych. Ocieplenie styropianem też jest możliwe, ale trudniejsze, ze względu na wysoką szczelność materiałową i konieczność zapewnienia konstrukcji odpowiedniego poziomu odprowadzania wilgoci.
Kolejną bardzo ważną kwestią w zachowaniu właściwego poziomu energooszczędności budynku szkieletowego jest instalacja odpowiedniego źródła ogrzewania, które będzie skuteczne, efektywne i niskokosztowe. Jakie są możliwe rozwiązania w zakresie ogrzewania w domu szkieletowym?
Poza indywidualnymi preferencjami oraz posiadanym budżetem należy wziąć pod uwagę realne zapotrzebowanie na energię cieplną i wybór źródła ciepła, które będzie najbardziej efektywne i ekonomiczne. Dokładając do tego wybór odpowiedniego ocieplenia budynku, wentylacji oraz prostą bryłę budynku, można uzyskać w pełni energooszczędny dom szkieletowy.