Domy kanadyjskie, szkieletowe: cena budowy i koszty | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowane

Blog

Domy kanadyjskie – sprawdź co warto o nich wiedzieć


19 września, 2019

 

Domy kanadyjskie są bardzo często spotykane właśnie w Kanadzie, a także w USA i krajach skandynawskich, a u nas dopiero zyskują na popularności. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, wybierając takie rozwiązanie? Jaka jest cena domów kanadyjskich? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

Domy kanadyjskie (szkieletowe) – alternatywa dla technologii murowanej

 

Popularne „kanadyjczyki” to domy, których podstawową konstrukcją jest szkielet z drewna. Szkielet domu kanadyjskiego składa się z pionowych słupków drewnianych ułożonych w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie. Właściwie wszystkie elementy domu kanadyjskiego są dostosowane do systemu modularnego. Z drewna wykonana jest niemal cała konstrukcja oraz ściany domu – wszystko w stylu kanadyjskim.

Zalety domów kanadyjskich

 

Główny atut technologii szkieletowej to tania i szybka budowa. Tańsze są materiały, których używa się do ich wykonania, mniejsza jest ilość tych materiałów oraz krótszy jest czas pracy ekipy budowlanej. Miłośników życia w zgodzie z naturą przekona również ich ekologiczny i energooszczędny charakter. Wykonane są one w większości z elementów pochodzenia naturalnego, a ich budowa nie wymaga zużycia ogromnej ilości energii. Zwróćmy także uwagę na to, że lekka i prosta konstrukcja domów drewnianych daje o wiele większe możliwości ich rozbudowy czy zmiany zagospodarowania wewnętrznego w porównaniu z konstrukcjami murowanymi. Ponadto domy kanadyjskie mają taką cechę, że szybko dają się ogrzać, ale niestety równie szybko się wychładzają, o czym trzeba pamiętać ocieplając dom. 

domy kanadyjskie cena

Domy kanadyjskie – cena

 

Dla osób rozważających kupno domu kanadyjskiego kluczowym zagadnieniem jest cena. Domy kanadyjskie kosztują mniej niż ich tradycyjne, murowane odpowiedniki. Sprawia to, że stają się one bardzo interesującym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób z mniej zasobnym portfelem. Na wstępie warto zaznaczyć, że podawane przez producentów ceny domów kanadyjskich zwykle dotyczą ceny za 1 m² powierzchni. Cena podawana za 1 m² domu nie jest stała, lecz raczej mieści się w pewnych widełkach.

Koszt budowy domu kanadyjskiego prefabrykowanego w przeliczeniu na 1 m² wynosi ok. 1600-1950 zł za stan deweloperski. Co wpływa na cenę? Przed budową i w jej trakcie trzeba podjąć mnóstwo decyzji. Cena domu kanadyjskiego w dużym stopniu zależy od projektu architektonicznego i liczby kondygnacji mieszkalnych. Znaczenie może mieć to, czy dom jest parterowy czy z poddaszem użytkowym, gdyż poddasze użytkowe wymaga mocniejszego, droższego w wykonaniu stropu. Spore znaczenie ma też dach – koszt dachu dwuspadowego bez żadnych jaskółek będzie zdecydowanie niższy niż koszt bardziej skomplikowanej konstrukcji w postaci dachu czterospadowego z kilkoma lukarnami. Na cenę wpłynie również liczba okien i ich wielkość oraz liczba ścian działowych.

Podsumowując najtańszy będzie parterowy dom kanadyjski, kryty dachem dwuspadowym, mający niezbyt wiele otworów okiennych, a we wnętrzu raczej otwarte przestrzenie. Warto też przeliczyć koszt instalacji grzewczej, jaka będzie zamontowana. Najczęściej w wersjach najtańszych są instalowane grzejniki konwektorowe. Oczywiście na ceny domów kanadyjskich wpływ mają także materiały, z których powstają, czyli przede wszystkim rodzaj drewna. Tu można spotkać się z bardzo dużą rozpiętością cenową. Na samym budulcu jednak nie warto za bardzo oszczędzać, bo może okazać się, że po pewnym czasie użytkowania rosnąć będą koszty eksploatacji i napraw takiego domu.

 


Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z ofertą firmy Tadeks. Jest to polski producent domów szkieletowych, który posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia i posiada na swoim koncie setki wykonanych projektów! Polecamy również  nasze domy energooszczędne.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top