Drzwi zewnętrzne do domu: jakie wybrać? | Blog Tadeks

Blog

Jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać?


2 czerwca, 2019

Muszą się dobrze prezentować, nawiązywać do stylistyki wnętrza, jak również pasować do kolorystyki elewacji, ale przede wszystkim muszą skutecznie tłumić hałas oraz zapewniać ochronę przed zimnem i włamaniem. Drzwi zewnętrzne do domu powinny więc spełniać kilka niezwykle istotnych funkcji. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku modele są odpowiednie. Niektóre zachwycają nas oryginalnym designem, podczas gdy przepuszczają chłód i nie są wystarczająco solidne. Inne z kolei charakteryzują się ponadprzeciętnymi właściwościami technicznymi, lecz nie spełniają aktualnych standardów wizualnych. Czy potrzebny jest kompromis?

 

Drzwi zewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów, a każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Do najpopularniejszych należą drzwi wejściowe zewnętrzne drewniane, jednak coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych budynkach, spotkamy się z drzwiami aluminiowymi, stalowymi, a nawet z tworzywa sztucznego. Poznajmy je bliżej!

 

drewniane drzwi zewnętrzne

 

Drewniane drzwi zewnętrzne

 

Produkowane są najczęściej z drewna iglastego, ale występują też warianty z mahoniu i dębu. Do najważniejszych zalet drzwi drewnianych należy ich wytrzymałość. Drewno jest bowiem surowcem bardzo solidnym, który ponadto zapewnia doskonałą izolację termiczną. Drzwi zewnętrzne drewniane mają małą rozszerzalność cieplną, ale nie można zapominać, że nie są zbyt odporne na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego należy je regularnie konserwować. Producenci zabezpieczają je ochronnymi lakierami oraz olejami, co na pewno wydłuża ich żywotność. Jeżeli decydujesz się na drzwi drewniane, dobrym rozwiązaniem będzie też dodatkowe zadaszenie przed wejściem.

 

Metalowe drzwi zewnętrzne

 

Do produkcji metalowych drzwi zewnętrznych wykorzystuje się aluminium i stal. Składają się zwykle z dwóch arkuszy blachy mocowanej do ramy. Aby zwiększyć izolację cieplną, przestrzeń pomiędzy arkuszami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Metalowe drzwi zewnętrzne do domu są bardzo solidne, a także wykazują się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Metal nie jest też wrażliwy na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, zatem drzwi nie zmieniają swoich właściwości ani nie niszczeją na skutek oddziaływania niskiej lub wysokiej temperatury, deszczu, śniegu czy promieniowania UV. Drzwi aluminiowe i stalowe ze względu na swoje właściwości bardzo często wyposażane są dodatkowo w elementy zabezpieczające przed włamaniem. W porównaniu do drzwi drewnianych zapewniają jednak słabszą izolację akustyczną oraz cieplną.

 

Drzwi wejściowe zewnętrzne z tworzywa

 

Do niedawna były stosowane tylko w budynkach użytku publicznego, w sklepach i magazynach. Drzwi zewnętrzne z tworzywa sztucznego, z PCV, czyli polichlorku winylu, są dzisiaj montowane również w domach prywatnych. Ich ościeżnica wykonana jest z tworzywa sztucznego, a dodatkowo wzmocniona aluminiowymi wkładkami. To konieczne, aby zapewnić lepszą ochronę przed wejściem osób nieupoważnionych do wnętrza budynku. Drzwi PCV uszczelnia się pianką poliuretanową, a także uzupełnia o elementy stalowe i aluminiowe. Wykończenie wykonane jest z okleiny PCV, folii akrylowej oraz farby. Drzwi wejściowe zewnętrzne PCV mają jednak niewielką sztywność, a więc słabiej zabezpieczają przed włamaniem niż drzwi drewniane i metalowe. Przypisuje się im za to bardzo dobre parametry akustyczne i termiczne.

 

drzwi wejściowe z tworzywa

 

Drewno, metal, tworzywo sztuczne – to najczęściej stosowane materiały przy produkcji drzwi wejściowych. Jeżeli zależy Ci na doskonałej izolacji termicznej, wybierz drzwi drewniane. Szukasz drzwi antywłamaniowych? Postaw na stal lub aluminium. Nie rezygnuj z drzwi PCV, jeśli priorytetem jest dla Ciebie ochrona przed hałasem.

 

Przeczytaj też, jaki dom wybrać: drewniany czy murowany?

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top