Muszą się dobrze prezentować, nawiązywać do stylistyki wnętrza, jak również pasować do kolorystyki elewacji, ale przede wszystkim muszą skutecznie tłumić hałas oraz zapewniać ochronę przed zimnem i włamaniem. Drzwi zewnętrzne do domu powinny więc spełniać kilka niezwykle istotnych funkcji. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku modele są odpowiednie. Niektóre zachwycają nas oryginalnym designem, podczas gdy przepuszczają chłód i nie są wystarczająco solidne. Inne z kolei charakteryzują się ponadprzeciętnymi właściwościami technicznymi, lecz nie spełniają aktualnych standardów wizualnych. Czy potrzebny jest kompromis?
Drzwi zewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów, a każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Do najpopularniejszych należą drzwi wejściowe zewnętrzne drewniane, jednak coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych budynkach, spotkamy się z drzwiami aluminiowymi, stalowymi, a nawet z tworzywa sztucznego. Poznajmy je bliżej!
Produkowane są najczęściej z drewna iglastego, ale występują też warianty z mahoniu i dębu. Do najważniejszych zalet drzwi drewnianych należy ich wytrzymałość. Drewno jest bowiem surowcem bardzo solidnym, który ponadto zapewnia doskonałą izolację termiczną. Drzwi zewnętrzne drewniane mają małą rozszerzalność cieplną, ale nie można zapominać, że nie są zbyt odporne na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego należy je regularnie konserwować. Producenci zabezpieczają je ochronnymi lakierami oraz olejami, co na pewno wydłuża ich żywotność. Jeżeli decydujesz się na drzwi drewniane, dobrym rozwiązaniem będzie też dodatkowe zadaszenie przed wejściem.
Do produkcji metalowych drzwi zewnętrznych wykorzystuje się aluminium i stal. Składają się zwykle z dwóch arkuszy blachy mocowanej do ramy. Aby zwiększyć izolację cieplną, przestrzeń pomiędzy arkuszami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Metalowe drzwi zewnętrzne do domu są bardzo solidne, a także wykazują się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Metal nie jest też wrażliwy na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, zatem drzwi nie zmieniają swoich właściwości ani nie niszczeją na skutek oddziaływania niskiej lub wysokiej temperatury, deszczu, śniegu czy promieniowania UV. Drzwi aluminiowe i stalowe ze względu na swoje właściwości bardzo często wyposażane są dodatkowo w elementy zabezpieczające przed włamaniem. W porównaniu do drzwi drewnianych zapewniają jednak słabszą izolację akustyczną oraz cieplną.
Do niedawna były stosowane tylko w budynkach użytku publicznego, w sklepach i magazynach. Drzwi zewnętrzne z tworzywa sztucznego, z PCV, czyli polichlorku winylu, są dzisiaj montowane również w domach prywatnych. Ich ościeżnica wykonana jest z tworzywa sztucznego, a dodatkowo wzmocniona aluminiowymi wkładkami. To konieczne, aby zapewnić lepszą ochronę przed wejściem osób nieupoważnionych do wnętrza budynku. Drzwi PCV uszczelnia się pianką poliuretanową, a także uzupełnia o elementy stalowe i aluminiowe. Wykończenie wykonane jest z okleiny PCV, folii akrylowej oraz farby. Drzwi wejściowe zewnętrzne PCV mają jednak niewielką sztywność, a więc słabiej zabezpieczają przed włamaniem niż drzwi drewniane i metalowe. Przypisuje się im za to bardzo dobre parametry akustyczne i termiczne.
Drewno, metal, tworzywo sztuczne – to najczęściej stosowane materiały przy produkcji drzwi wejściowych. Jeżeli zależy Ci na doskonałej izolacji termicznej, wybierz drzwi drewniane. Szukasz drzwi antywłamaniowych? Postaw na stal lub aluminium. Nie rezygnuj z drzwi PCV, jeśli priorytetem jest dla Ciebie ochrona przed hałasem.
Przeczytaj też, jaki dom wybrać: drewniany czy murowany?