Spis treści
Oszczędzanie prądu to korzyść dla wszystkich — dla Ciebie ekonomiczna, dla środowiska ekologiczna. Właśnie dlatego nikt nie ma wątpliwości, czy warto to robić, natomiast prawdziwe pytanie brzmi: jak skutecznie oszczędzać prąd? Przedstawiamy Ci aktualne i praktyczne sposoby wraz z garścią dodatkowych porad.
Prąd – jak oszczędzać i nie zwariować?
Częstym błędem jest nagła zmiana całego funkcjonowania w domu pod wpływem impulsu, która niestety szybko prowadzi do wypalenia, bo kto jest w stanie cały dzień zastanawiać się nad nowymi zasadami? Jeśli chcesz wprowadzić oszczędność w swoim domu, zacznij od jednej-dwóch zmian na start i dopiero gdy one już wejdą Ci w krew, zabierz się za kolejne. Jak oszczędzać prąd w domu, to tylko systematycznie i długotrwale — to najlepsza rada na początek.
Numer jeden w rankingu: kuchnia
Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu? Najłatwiej zacząć od kuchni: to tam znajduje się największy pożeracz prądu, czyli kuchenka indukcyjna lub elektryczna. Poza tym zmywarka, lodówka, piekarnik… Jest gdzie wprowadzić zmiany!
-
- Gotuj wszystko pod przykryciem. Zagotowanie wody trwa znacznie dłużej (a co za tym idzie — zużywa więcej prądu), kiedy ciepło z garnka ucieka przez brak pokrywki.
-
- Włączaj zmywarkę tylko jeśli jest pełna. Jeżeli nie możesz czekać, używaj programów oszczędnych, czy dedykowanych dla tylko połowy wypełnienia sprzętu (wiele urządzeń ma taki tryb — sprawdź w instrukcji, jak go włączyć).
-
- Do lodówki i zamrażarki chowaj dobrze schłodzone jedzenie — ponowne chłodzenie sprzętu zużywa dużo prądu, a potrzymanie gorącego dania dłużej w temperaturze pokojowej nic nie kosztuje.
-
- Do czajnika elektrycznego wlewaj tyle wody, ile potrzebujesz — każdy zbędny zapas to dodatkowy koszt energetyczny.
-
- Jeśli zmywasz ręcznie, namaczaj i szoruj naczynia przy zakręconej wodzie — nagrzewanie cieknącej minutami ciepłej wody to spory koszt, jeśli do podgrzewania wody zużywa się prąd.
-
- Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia — staraj się korzystać z szybki, jeśli musisz coś sprawdzić, bo nawet pojedyncze otwarcie powoduje utratę ciepła.
Łazienka – jak oszczędzać prąd przy kąpieli?
Na drugim miejscu największego zużycia prądu — o ile nie podgrzewasz wody gazem — jest łazienka. Jak można oszczędzać prąd w tym pomieszczeniu?
-
- Krótsze prysznice to oszczędność ciepłej wody — czyli prądu — a przy okazji i Twojego cennego czasu! Dodatkowo wybieraj prysznic zamiast wanny.
-
- Włączaj pralkę wtedy, kiedy jest pełna, lub wybieraj specjalne programy do małej ilości prania.
-
- Korzystaj z oszczędnych trybów typu eko, nie tylko do prania niewielkich ilości ubrań — sprawdź, czy Twoja pralka je ma, i wybieraj je możliwie najczęściej. Pamiętaj też, że mało kiedy potrzebujesz prać ubrania w wysokiej temperaturze.
-
- Wybieraj wirowanie na mniejszych obrotach — oszczędza to i prąd, i ubrania, które dłużej posłużą. I o ile łatwiejsze (oraz krótsze) będzie prasowanie!
Jak oszczędzać prąd elektryczny w pozostałych częściach domu?
Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na oszczędzanie prądu jest gaszenie świateł — wraz z innymi pozycjami związanymi z oświetleniem.
-
- Gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia. Zdarza się często zapominać o takich sprawach, a kiedy oświetlamy na raz kilka pomieszczeń, zużycie prądu niepotrzebnie rośnie.
-
- Korzystaj z energooszczędnych żarówek — z jednej strony wymiana żarówek generuje koszt, ale jest on jednorazowy, a długofalowo przyniesie sporą oszczędność.
-
- Korzystaj ze światła dziennego. Zaaranżuj pomieszczenia w domu tak, aby jak najczęściej słoneczne dni zastąpiły Ci oświetlenie do wielu prac, np. postaw biurko przy oknie, a nie w kącie pokoju.
I na koniec dwie dodatkowe wskazówki, jak można oszczędzać prąd w domu:
-
- Odłączaj od prądu ładowarki! Faktem jest, że nowe ładowarki nie zużywają aż tak dużo prądu bez podpiętego sprzętu, jednak nie jest to zero. Dodaj do siebie każdy telefon używany w danym domu, najczęściej kilka laptopów, słuchawki bezprzewodowe, tablety, myszki bezprzewodowe… Wniosek nasuwa się sam.
-
- Jeżeli nie masz pewności, że odchodzisz na krótką chwilę, nie korzystaj z trybu czuwania — w pełni wyłącz sprzęt. Są od tego wyjątki, jeżeli ponowne uruchomienie zużywa więcej prądu niż czuwanie nawet kilka godzin (sprawdź specyfikację swoich urządzeń) jednak w większości przypadków wyłączenie urządzeń podpiętych do prądu na noc będzie sporą oszczędnością.