Jak oszczędzać prąd? 15 sposobów na niższe rachunki | Blog Tadeks

Blog

Jak skutecznie oszczędzać prąd? 15 sposobów na niższe rachunki


19 kwietnia, 2022

Spis treści

Oszczędzanie prądu to korzyść dla wszystkich — dla Ciebie ekonomiczna, dla środowiska ekologiczna. Właśnie dlatego nikt nie ma wątpliwości, czy warto to robić, natomiast prawdziwe pytanie brzmi: jak skutecznie oszczędzać prąd? Przedstawiamy Ci aktualne i praktyczne sposoby wraz z garścią dodatkowych porad.

 

Prąd – jak oszczędzać i nie zwariować?

Częstym błędem jest nagła zmiana całego funkcjonowania w domu pod wpływem impulsu, która niestety szybko prowadzi do wypalenia, bo kto jest w stanie cały dzień zastanawiać się nad nowymi zasadami? Jeśli chcesz wprowadzić oszczędność w swoim domu, zacznij od jednej-dwóch zmian na start i dopiero gdy one już wejdą Ci w krew, zabierz się za kolejne. Jak oszczędzać prąd w domu, to tylko systematycznie i długotrwale — to najlepsza rada na początek.

 

Numer jeden w rankingu: kuchnia

Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu? Najłatwiej zacząć od kuchni: to tam znajduje się największy pożeracz prądu, czyli kuchenka indukcyjna lub elektryczna. Poza tym zmywarka, lodówka, piekarnik… Jest gdzie wprowadzić zmiany!

  • Gotuj wszystko pod przykryciem. Zagotowanie wody trwa znacznie dłużej (a co za tym idzie — zużywa więcej prądu), kiedy ciepło z garnka ucieka przez brak pokrywki.
  • Włączaj zmywarkę tylko jeśli jest pełna. Jeżeli nie możesz czekać, używaj programów oszczędnych, czy dedykowanych dla tylko połowy wypełnienia sprzętu (wiele urządzeń ma taki tryb — sprawdź w instrukcji, jak go włączyć).
  • Do lodówki i zamrażarki chowaj dobrze schłodzone jedzenie — ponowne chłodzenie sprzętu zużywa dużo prądu, a potrzymanie gorącego dania dłużej w temperaturze pokojowej nic nie kosztuje.
  • Do czajnika elektrycznego wlewaj tyle wody, ile potrzebujesz — każdy zbędny zapas to dodatkowy koszt energetyczny.
  • Jeśli zmywasz ręcznie, namaczaj i szoruj naczynia przy zakręconej wodzie — nagrzewanie cieknącej minutami ciepłej wody to spory koszt, jeśli do podgrzewania wody zużywa się prąd.
  • Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia — staraj się korzystać z szybki, jeśli musisz coś sprawdzić, bo nawet pojedyncze otwarcie powoduje utratę ciepła.

 

jak oszczędzać prąd w domu

 

Łazienka – jak oszczędzać prąd przy kąpieli?

Na drugim miejscu największego zużycia prądu — o ile nie podgrzewasz wody gazem — jest łazienka. Jak można oszczędzać prąd w tym pomieszczeniu?

  • Krótsze prysznice to oszczędność ciepłej wody — czyli prądu — a przy okazji i Twojego cennego czasu! Dodatkowo wybieraj prysznic zamiast wanny.
  • Włączaj pralkę wtedy, kiedy jest pełna, lub wybieraj specjalne programy do małej ilości prania.
  • Korzystaj z oszczędnych trybów typu eko, nie tylko do prania niewielkich ilości ubrań — sprawdź, czy Twoja pralka je ma, i wybieraj je możliwie najczęściej. Pamiętaj też, że mało kiedy potrzebujesz prać ubrania w wysokiej temperaturze.
  • Wybieraj wirowanie na mniejszych obrotach — oszczędza to i prąd, i ubrania, które dłużej posłużą. I o ile łatwiejsze (oraz krótsze) będzie prasowanie!

 

Jak oszczędzać prąd elektryczny w pozostałych częściach domu?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na oszczędzanie prądu jest gaszenie świateł — wraz z innymi pozycjami związanymi z oświetleniem.

  • Gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia. Zdarza się często zapominać o takich sprawach, a kiedy oświetlamy na raz kilka pomieszczeń, zużycie prądu niepotrzebnie rośnie.
  • Korzystaj z energooszczędnych żarówek — z jednej strony wymiana żarówek generuje koszt, ale jest on jednorazowy, a długofalowo przyniesie sporą oszczędność.
  • Korzystaj ze światła dziennego. Zaaranżuj pomieszczenia w domu tak, aby jak najczęściej słoneczne dni zastąpiły Ci oświetlenie do wielu prac, np. postaw biurko przy oknie, a nie w kącie pokoju.

I na koniec dwie dodatkowe wskazówki, jak można oszczędzać prąd w domu:

  • Odłączaj od prądu ładowarki! Faktem jest, że nowe ładowarki nie zużywają aż tak dużo prądu bez podpiętego sprzętu, jednak nie jest to zero. Dodaj do siebie każdy telefon używany w danym domu, najczęściej kilka laptopów, słuchawki bezprzewodowe, tablety, myszki bezprzewodowe… Wniosek nasuwa się sam.
  • Jeżeli nie masz pewności, że odchodzisz na krótką chwilę, nie korzystaj z trybu czuwania — w pełni wyłącz sprzęt. Są od tego wyjątki, jeżeli ponowne uruchomienie zużywa więcej prądu niż czuwanie nawet kilka godzin (sprawdź specyfikację swoich urządzeń) jednak w większości przypadków wyłączenie urządzeń podpiętych do prądu na noc będzie sporą oszczędnością.

 

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top