Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim? | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?


30 czerwca, 2022

Określenie „wykończenie pod klucz” jest dla wszystkich jasne. Ściany domu są pomalowane, podłogi położone, natomiast pomieszczenia wyposażone w niezbędny sprzęt AGD i sanitariaty. Właścicielowi pozostaje kwestia umeblowania. Wszelkie inne sprawy związane z wariantami aranżacji i wyboru urządzeń, zostają ustalone z deweloperem i zamknięte, by dom został wydany jako gotowy do zamieszkania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o stan surowy. Termin nie jest do końca precyzyjny. Spróbujmy usystematyzować pojęcie i uśrednić, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim.

Spis treści

Zalety zakupu domu w stanie deweloperskim

Polacy chętnie korzystają z możliwości zakupu domu w stanie surowym. Odpowiedzi, które najczęściej padają, po zadaniu pytania o tę preferencję, zazwyczaj dotyczą chęci samodzielnego wyboru aranżacji, swobody w zakupie materiałów i możliwości wcielenia własnych, nieszablonowych rozwiązań. Kolejnym elementem jest brak zaufania do firm remontowych, które mają przygotować mieszkanie pod klucz, ale najczęściej o decyzji przesądza szukanie oszczędności. Ile na wykończenie domu w stanie deweloperskim trzeba średnio przeznaczyć? Od czego jest to zależne i czego właściwie można się spodziewać, kupując dom w stanie surowym?

 

Co obejmuje stan deweloperski?

Nie istnieją precyzyjne wytyczne stanu deweloperskiego, firmy mogą korzystać z różnych rozwiązań, dlatego wszelkie kwestie, odnoszące się do standardu domu, są zawierane w umowie. Najczęściej standard obejmuje:

  • instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne,
  • okna i parapety na zewnątrz i wewnątrz budynku,
  • betonowa wylewka na podłodze,
  • drzwi zewnętrzne, ale brak wewnętrznych,
  • tynki w środku domu i zewnątrz, wygładzone ściany i sufity przygotowane do malowania lub tapetowania,
  • ogrzewanie.

Ile kosztuje wykończenie domu

Wykończenie domu – koszty w praktyce

Jaki jest kosztorys wykończenia domu? Na koszt wykończenia domu wpływ ma wiele czynników. Zależy on od tego, jaki metraż ma dom, jakie są oczekiwania końcowe – do jakiego standardu się dąży. Istnieje uśredniony podział na wersję ekonomiczną, pośrednią lub premium — wysoką. Z pewnością nie można podać konkretnej kwoty, lecz orientując się w zakresie prac, jakie są do wykonania, jest się w stanie przyjąć orientacyjne widełki cenowe, uwzględniając wybrane materiały, które będą użyte do wykończenia wnętrz. Suma końcowa jest też uwarunkowana od tego, czy będzie się korzystało z pomocy fachowców, jaki będzie koszt ich usług i czy robocizna lub jakaś jej część będzie wykonywana samodzielnie.

 

Montaż ościeżnic

To pierwszy punkt pracy do wykonania, zanim przejdzie się do przygotowania ścian i podłóg, które mogłyby zostać uszkodzone w czasie montowania ram. Ich cena zaczyna się już od 150 zł. Należy pamiętać, że ościeżnice wymagają precyzyjnego osadzenia, aby drzwi prawidłowo funkcjonowały i spełniały swoje zadania izolacyjne oraz estetyczne. Proces ten zaczyna się od wyboru odpowiednich ościeżnic, dostosowanych do grubości ścian i rodzaju drzwi (np. pełnych, przeszklonych, przesuwnych). W zależności od typu ościeżnicy proces montażu może wymagać stosowania różnych technik i materiałów montażowych, tym samym koszt nie jest jednoznaczny.

 

Przygotowanie ścian i sufitów

Farby, gipsy, gładzie, kleje, tapety i akcesoria do ich nakładania – tutaj koszt należy przeliczyć, uwzględniając powierzchnie. Materiały potrzebne do przygotowania ścian dostępne są w różnych cenach. Jeżeli potrzebna będzie fachowa ekipa, średnia cena malowania, jak i tapetowania wyniesie około 10 zł za metr kwadratowy, gładzie to 23 zł, a glazura 25 zł, koszt podwieszenia sufitu rozpoczyna się od 80 zł za metr kwadratowy. Oczywiście finalne stawki różnią się w zależności od lokalizacji.

 

Położenie podłogi

Koszt wykończenia domu to oczywiście również podłogi. Jedną z najtańszych opcji będzie wybranie popularnych w ostatnim czasie paneli. Korzystając z usług ekipy remontowej, do kosztów materiałów należy doliczyć 15 zł za metr kwadratowy, parkiet będzie o 20 zł droższy za każdy metr, wylewka wyniesie ok. 19 zł, a układanie płytek to cena — mniej więcej – 40 zł za metr kwadratowy. Oczywiście doliczyć należy kwotę za materiały.

 

Armatura i sprzęt

Armatura i sprzęt to komponenty, które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonalności łazienki, kuchni oraz innych pomieszczeń użytkowych. W kontekście łazienki, armatura obejmuje baterie łazienkowe, prysznice, wanny, umywalki, a także systemy spłukujące toalet. Wybór tych elementów powinien opierać się na kryteriach jakości, wygody użytkowania, estetyki oraz efektywności wodnej. W kuchni kluczową rolę odgrywa z kolei armatura kuchenna (np. zlewozmywaki, baterie), jak również sprzęt AGD, który należy dobierać z myślą o ergonomii, efektywności energetycznej oraz integracji z ogólnym projektem wnętrza. Dlatego też trudno przedstawić widełki cenowe – zależne są od preferencji osób urządzających mieszkanie.

 

Umeblowanie

Po dokonaniu prac związanych z wykończeniem należy wziąć pod uwagę także umeblowanie domu. To ostatni krok, który pozwala na wprowadzenie się w wymarzone cztery ściany, jednocześnie zapewniając funkcjonalność potrzebną mieszkańcom do codziennego życia. Decyzje dotyczące umeblowania powinny być poprzedzone szczegółowym planowaniem, uwzględniającym układ pomieszczeń, potrzeby użytkowników, a także stylistykę wnętrz. Ze względu na mnogość dostępnych opcji, niezwykle trudno jest oszacować koszt umeblowania.

Przyjmuje się, że średni koszt wykończenia domu o powierzchni ok. 100 m2 ze stanu deweloperskiego pod klucz w standardzie pośrednim plasuje się granicach 60-70 tysięcy złotych, ale jest to kwestia zależna od wielu składowych, dlatego każda analiza powinna być przeprowadzona skrupulatnie i indywidualnie. Koszty wykończenia domu mogą znacznie się różnić w zależności od wybranych materiałów, lokalizacji, wielkości domu i standardu wykończenia. Szacuje się więc, że wykończenie może kosztować nawet około 30-40% wartości samej budowy.

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim

Szacunkowe koszty wykończenia poszczególnych pomieszczeń

Biorąc pod uwagę koszty wykończenia na podstawie poszczególnych pomieszczeń, szacunkowy rozkład prezentuje się następująco:

  • Łazienka: Wykończenie łazienki to koszt około 8-10 tys. zł, uwzględniając cenę płytek, ich położenie, a także zakup i montaż sanitariatów i mebli łazienkowych.
  • Kuchnia: Koszt wykończenia kuchni to około 15 tys. zł, biorąc pod uwagę zakup mebli kuchennych oraz sprzętów AGD.
  • Salon i sypialnie: Koszt materiałów do malowania i podstawowe wyposażenie tych pomieszczeń to około 3 tys. zł.

 

Sposoby na obniżenie kosztów

Nie jest tajemnicą, że wykończenie mieszkania niesie za sobą spore koszty. Dlatego wiele osób szuka sposobów na oszczędność, aby nie nadszarpnąć aż tak budżetu. Można więc obniżyć koszty wykończenia, decydując się na podstawowy standard wnętrz. Ważne jest także, aby dokonywać decyzji, porównując ceny materiałów w różnych sklepach oraz negocjując ceny za materiały budowlane. Ważne jest jednak, by nie oszczędzać na jakości materiałów. W przeciwnym razie będzie to jedynie pozorna oszczędność, a dom za niedługo może wymagać remontu, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Przed rozpoczęciem prac warto więc dokładnie przeanalizować dostępne opcje zakupu materiałów, biorąc pod uwagę również sklepy internetowe, które mogą oferować korzystniejsze ceny. Zwróć uwagę na koszty związane z malowaniem ścian, układaniem podłóg i wyborem materiałów do łazienki i kuchni, ponieważ to one generują największe wydatki.

 

Ile kosztuje wykończenie domu? Podsumowanie

Podsumowując, podjęcie decyzji o wykończeniu domu w stanie deweloperskim otwiera przed Tobą drzwi do większych możliwości aranżacyjnych, pozwalając na dostosowanie każdego zakątka do własnych potrzeb i marzeń. To zarówno inwestycja w przestrzeń, jak i w komfort i jakość życia Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, że każdy wybór materiałów, każda kolorystyczna decyzja, a nawet drobny element wyposażenia mają wpływ na ostateczny koszt wykończenia. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile takie przedsięwzięcie dokładnie wyniesie.

Jak widać, koszt wykończenia domu jest różny i wpływa na to naprawdę wiele czynników. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

Przeczytaj również, jak wybudować dom za 100 tys zł oraz czy samodzielna budowa domu jest opłacalna.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top