Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim? Poradnik | Blog TadeksKoszt wykończenia domu pod klucz od A do Z. Poradnik | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?


30 czerwca, 2022

Określenie „wykończenie pod klucz” jest dla wszystkich jasne. Ściany domu są pomalowane, podłogi położone, natomiast pomieszczenia wyposażone w niezbędny sprzęt AGD i sanitariaty. Właścicielowi pozostaje kwestia umeblowania. Wszelkie inne sprawy związane z wariantami aranżacji i wyboru urządzeń, zostają ustalone z deweloperem i zamknięte, by dom został wydany jako gotowy do zamieszkania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o stan surowy. Termin nie jest do końca precyzyjny. Spróbujmy usystematyzować pojęcie i uśrednić, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim.

 

Zalety zakupu domu w stanie deweloperskim

 

Polacy chętnie korzystają z możliwości zakupu domu w stanie surowym. Odpowiedzi, które najczęściej padają, po zadaniu pytania o tę preferencję, zazwyczaj dotyczą chęci samodzielnego wyboru aranżacji, swobody w zakupie materiałów i możliwości wcielenia własnych, nieszablonowych rozwiązań. Kolejnym elementem jest brak zaufania do firm remontowych, które mają przygotować mieszkanie pod klucz, ale najczęściej o decyzji przesądza szukanie oszczędności. Ile na wykończenie domu w stanie deweloperskim trzeba średnio przeznaczyć? Od czego jest to zależne i czego właściwie można się spodziewać, kupując dom w stanie surowym?

 

Co obejmuje stan deweloperski?

 

Nie istnieją precyzyjne wytyczne stanu deweloperskiego, firmy mogą korzystać z różnych rozwiązań, dlatego wszelkie kwestie, odnoszące się do standardu domu, są zawierane w umowie. Najczęściej standard obejmuje:

 

– instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne,

– okna i parapety na zewnątrz i wewnątrz budynku,

– betonowa wylewka na podłodze,

– drzwi zewnętrzne, ale brak wewnętrznych,

– tynki w środku domu i zewnątrz, wygładzone ściany i sufity przygotowane do malowania lub tapetowania,

– ogrzewanie.

ile kosztuje wykończenie domu

Wykończenie domu – koszty w praktyce

 

Jaki jest kosztorys wykończenia domu? Na koszt wykończenia domu wpływ ma wiele czynników. Zależy on od tego, jaki metraż ma dom, jakie są oczekiwania końcowe – do jakiego standardu się dąży. Istnieje uśredniony podział na wersję ekonomiczną, pośrednią lub premium — wysoką. Z pewnością nie można podać konkretnej kwoty, lecz orientując się w zakresie prac, jakie są do wykonania, jest się w stanie przyjąć orientacyjne widełki cenowe, uwzględniając wybrane materiały, które będą użyte do wykończenia wnętrz. Suma końcowa jest też uwarunkowana od tego, czy będzie się korzystało z pomocy fachowców, jaki będzie koszt ich usług i czy robocizna lub jakaś jej część będzie wykonywana samodzielnie.

 

Montaż ościeżnic

 

To pierwszy punkt pracy do wykonania, zanim przejdzie się do przygotowania ścian i podłóg, które mogłyby zostać uszkodzone w czasie montowania ram. Ich cena zaczyna się już od 150 zł.

 

Przygotowanie ścian i sufitów

 

Farby, gipsy, gładzie, kleje, tapety i akcesoria do ich nakładania – tutaj koszt należy przeliczyć, uwzględniając powierzchnie. Materiały potrzebne do przygotowania ścian dostępne są w różnych cenach. Jeżeli potrzebna będzie fachowa ekipa, średnia cena malowania, jak i tapetowania wyniesie około 10 zł za metr kwadratowy, gładzie to 23 zł, a glazura 25 zł, koszt podwieszenia sufitu rozpoczyna się od 80 zł za metr kwadratowy. Oczywiście finalne stawki różnią się w zależności od lokalizacji.

 

ile kosztuje wykończenie domu

Położenie podłogi

 

Koszt wykończenia domu to oczywiście również podłogi. Jedną z najtańszych opcji będzie wybranie popularnych w ostatnim czasie paneli. Korzystając z usług ekipy remontowej, do kosztów materiałów należy doliczyć 15 zł za metr kwadratowy, parkiet będzie o 20 zł droższy za każdy metr, wylewka wyniesie ok. 19 zł, a układanie płytek to cena — mniej więcej – 40 zł za metr kwadratowy. Oczywiście doliczyć należy kwotę za materiały.

 

Armatura i sprzęt

 

Trudno przedstawić widełki cenowe – zależne są od preferencji osób urządzających mieszkanie.
Przyjmuje się, że średni koszt wykończenia domu o powierzchni ok. 100 m2 ze stanu deweloperskiego pod klucz w standardzie pośrednim plasuje się granicach 60-70 tysięcy złotych, ale jest to kwestia zależna od wielu składowych, dlatego każda analiza powinna być przeprowadzona skrupulatnie i indywidualnie.

Jak widać koszt wykończenia domu jest różny i wpływa na to naprawdę wiele czynników. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do śledzenia naszego bloga.
 
Przeczytaj również, jak wybudować dom za 100 tys zł oraz czy samodzielna budowa domu jest opłacalna.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top