Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim? Poradnik | Blog Tadeks

Blog

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?


30 listopada, 2020

Określenie „wykończenie pod klucz” jest dla wszystkich jasne. Ściany domu są pomalowane, podłogi położone, natomiast pomieszczenia wyposażone w niezbędny sprzęt AGD i sanitariaty. Właścicielowi pozostaje kwestia umeblowania. Wszelkie inne sprawy związane z wariantami aranżacji i wyboru urządzeń, zostają ustalone z deweloperem i zamknięte, by dom został wydany jako gotowy do zamieszkania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o stan surowy. Termin nie jest do końca precyzyjny. Spróbujmy usystematyzować pojęcie i uśrednić, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim.

 

Zalety zakupu domu w stanie deweloperskim

 

Polacy chętnie korzystają z możliwości zakupu domu w stanie surowym. Odpowiedzi, które najczęściej padają, po zadaniu pytania o tę preferencję, zazwyczaj dotyczą chęci samodzielnego wyboru aranżacji, swobody w zakupie materiałów i możliwości wcielenia własnych, nieszablonowych rozwiązań. Kolejnym elementem jest brak zaufania do firm remontowych, które mają przygotować mieszkanie pod klucz, ale najczęściej o decyzji przesądza szukanie oszczędności. Ile na wykończenie domu w stanie deweloperskim trzeba średnio przeznaczyć? Od czego jest to zależne i czego właściwie można się spodziewać, kupując dom w stanie surowym?

 

Co obejmuje stan deweloperski?

 

Nie istnieją precyzyjne wytyczne stanu deweloperskiego, firmy mogą korzystać z różnych rozwiązań, dlatego wszelkie kwestie, odnoszące się do standardu domu, są zawierane w umowie. Najczęściej standard obejmuje:

 

– instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne,

– okna i parapety na zewnątrz i wewnątrz budynku,

– betonowa wylewka na podłodze,

– drzwi zewnętrzne, ale brak wewnętrznych,

– tynki w środku domu i zewnątrz, wygładzone ściany i sufity przygotowane do malowania lub tapetowania,

– ogrzewanie.

ile kosztuje wykończenie domu

Wykończenie domu – jakich nakładów finansowych potrzeba, by przygotować lokum?

 

Na koszt wykończenia domu wpływ ma wiele czynników. Zależy on od tego, jaki metraż ma dom, jakie są oczekiwania końcowe – do jakiego standardu się dąży. Istnieje uśredniony podział na wersję ekonomiczną, pośrednią lub premium — wysoką. Z pewnością nie można podać konkretnej kwoty, lecz orientując się w zakresie prac, jakie są do wykonania, jest się w stanie przyjąć orientacyjne widełki cenowe, uwzględniając wybrane materiały, które będą użyte do wykończenia wnętrz. Suma końcowa jest też uwarunkowana od tego, czy będzie się korzystało z pomocy fachowców, jaki będzie koszt ich usług i czy robocizna lub jakaś jej część będzie wykonywana samodzielnie.

 

Montaż ościeżnic

 

To pierwszy punkt pracy do wykonania, zanim przejdzie się do przygotowania ścian i podłóg, które mogłyby zostać uszkodzone w czasie montowania ram. Ich cena zaczyna się już od 150 zł.

 

Przygotowanie ścian i sufitów

 

Farby, gipsy, gładzie, kleje, tapety i akcesoria do ich nakładania – tutaj koszt należy przeliczyć, uwzględniając powierzchnie. Materiały potrzebne do przygotowania ścian dostępne są w różnych cenach. Jeżeli potrzebna będzie fachowa ekipa, średnia cena malowania, jak i tapetowania wyniesie około 10 zł za metr kwadratowy, gładzie to 23 zł, a glazura 25 zł, koszt podwieszenia sufitu rozpoczyna się od 80 zł za metr kwadratowy. Oczywiście finalne stawki różnią się w zależności od lokalizacji.

 

Położenie podłogi

 

Jedną z najtańszych opcji będzie wybranie popularnych w ostatnim czasie paneli. Korzystając z usług ekipy remontowej, do kosztów materiałów należy doliczyć 15 zł za metr kwadratowy, parkiet będzie o 20 zł droższy za każdy metr, wylewka wyniesie ok. 19 zł, a układanie płytek to cena — mniej więcej – 40 zł za metr kwadratowy. Oczywiście doliczyć należy kwotę za materiały.

 

Armatura i sprzęt

 

Ciężko przedstawić widełki cenowe – zależne są od preferencji osób urządzających mieszkanie.
Przyjmuje się, że średni koszt wykończenia domu o powierzchni ok. 100 m2 ze stanu deweloperskiego pod klucz w standardzie pośrednim plasuje się granicach 60-70 tysięcy złotych, ale jest to kwestia zależna od wielu składowych, dlatego każda analiza powinna być przeprowadzona skrupulatnie i indywidualnie.

Przeczytaj również, jak wybudować dom za 100 tys zł.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top