Domy modułowe – sprawdź czym są | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Domy modułowe – czym są i co powinieneś o nich wiedzieć?


28 listopada, 2018

Domy modułowe częściowo powstają w fabrykach. Budowane są z gotowych elementów produkowanych przez firmy wyspecjalizowane w konkretnym obszarze. Wykorzystuje się do tego gotowe konstrukcje i elementy wykończeniowe. W zachodniej Europie cieszą się już bardzo dużą popularnością, w Polsce domy modułowe znajdują się dopiero na etapie rozwoju. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do takiego rozwiązania, na co ma wpływ krótszy czas budowy i stosunkowo niska cena inwestycji.

 

Co to jest dom modułowy?

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest on budowany z modułów, które powstają w halach produkcyjnych. Gotowe elementy są transportowane na miejsce budowy, gdzie składa się je w jedną całość. Tak powstaje dom modułowy. W aż 80% przygotowywany zostaje w fabryce, a tylko 20% prac odbywa się w miejscu docelowym, w którym wznoszony jest budynek. Istnieje możliwość stawiania ich na terenie, na którym budowa tradycyjnego domu jest trudna lub nawet niemożliwa. Powstają na skarpach, piaszczystym podłożu, podmokłych terenach, a nawet skałach.

Wyspecjalizowane firmy produkują dla nas poszczególne elementy domu. Dzięki temu dom w stanie deweloperskim powstaje już w 3 miesiące. Najpopularniejszą stosowaną obecnie technologią jest drewniany szkielet prefabrykowany. Ściany cechują się budową szkieletową, masywniejszą bryłą od kanadyjskich domów i ponadprzeciętną jakością poszczególnych elementów. Domy modułowe doskonale wpisują się w aktualne trendy energooszczędnego budownictwa.

przykład domu modułowego z płaskim dachem

 

Domy modułowe – konstrukcja

 

Najczęściej do budowy domów wykorzystuje się drewnianą konstrukcję szkieletową. Ocieplenie ścian i stropów stanowi wełna mineralna. Moduły pokrywa się tynkiem akrylowym, mineralnym, a także oblicówką drewnianą. Jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne, składają się one z płyt gipsowo-włóknowych.

 

Domy modułowe w większości mają płaskie dachy. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie skutecznego zbierania wody deszczowej, która następnie jest odprowadzana do systemu kanalizacyjnego.

 

Projekty domów modułowych

 

W ofercie firm zajmujących się budową domów modułowych znaleźć można kilka gotowych projektów, które podlegają modyfikacjom uwzględniającym oczekiwania klienta. Do systemów prefabrykacji zaliczamy prefabrykację otwartą, w której prefabrykacji podlegają elementy ścian zewnętrznych, a także konstrukcja dachowa. Po ich zamontowaniu na placu budowy, wykonuje się montaż izolacji cieplnej, płyt-okładzin wewnętrznych, folii paroizolacyjnej, a następnie kolejne prace budowlane.

Bardziej zaawansowanym systemem budowy domów modułowych jest prefabrykacja zamknięta. Wykorzystywane są w niej wykonane całkowicie w fabrykach wszystkie elementy budynku, a także wstępne prace elewacyjne.

nowoczesny dom modułowy

 

Dlaczego domy modułowe zastępują domy tradycyjne?

 

Dom modułowy posiada wiele zalet, które czynią go lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia współczesnego człowieka. Przede wszystkim charakteryzują się krótkim czasem realizacji –  prace budowlane trwają zaledwie kilka tygodni, co przy ponad rocznej budowie tradycyjnymi metodami jest ogromną korzyścią dla klienta. Do budowy wykorzystuje się najwyższej jakości elementy, które powstają w fabrykach wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach. Precyzyjna obróbka, dokładność i znajomość najnowszych technologii przekłada się na wieloletnią trwałość gotowej konstrukcji budynku. Dzięki temu, że przegrody zewnętrzne wykonywane są prawie w całości z materiałów termoizolacyjnych, domy modułowe są energooszczędne, a nawet pasywne. Charakteryzują się doskonałą termoizolacją, która gwarantuje oszczędność energii. Dom modułowy można również w przyszłości rozbudowywać, zmniejszać lub przebudowywać, w zależności od zmieniających się potrzeb. Ponadto, można je wznosić na praktycznie każdym terenie oraz projektować zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami konkretnego klienta.

Nowoczesne domy modułowe są bardzo mobilne. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane pozwalają na przeniesienie ich w inne, dowolne miejsce.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top