Domy drewniane a ekologia - czy warto je wybrać? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Domy drewniane a ekologia – czy warto je wybrać?


26 czerwca, 2024

Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko z uwagi na swój urok i estetykę, ale dużo osób decyduje się na nie ze względu na ekologiczny charakter. Jak to jest z tą ekologią – czy wszystkie aspekty drewnianego budownictwa faktycznie są eco-friendly? Sprawdź nasze zestawienie!

Spis treści

 

Domy drewniane – ekologia na pierwszym miejscu

Drewno jest surowcem odnawialnym, co stanowi jego główną zaletę z punktu widzenia ekologii. Drzewa mogą być sadzone i hodowane w kontrolowanych warunkach, zapewniając ciągłość dostaw surowca bez wyczerpywania zasobów naturalnych. W przeciwieństwie do materiałów takich jak stal czy beton, których produkcja wymaga dużych nakładów energetycznych i surowcowych, drewno może być pozyskiwane w sposób zrównoważony. Odpowiedzialna gospodarka leśna, gdzie wycinka drzew jest zrównoważona przez sadzenie nowych, minimalizuje wpływ na środowisko i pomaga w utrzymaniu równowagi ekologicznej.

 

Drzewa podczas wzrostu absorbują dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, który następnie magazynowany jest w drewnie. Użycie drewna jako materiału budowlanego oznacza, że węgiel ten pozostaje uwięziony w strukturze domu przez cały okres jego użytkowania, co przyczynia się do redukcji ilości CO2 w atmosferze. Jest to jeden z najważniejszych aspektów w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi, ponieważ budowanie domów drewnianych może przyczynić się do zmniejszenia globalnego śladu węglowego.

domy drewniane a ekologia

 

Czy domy drewniane są ekologiczne? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jakie są najważniejsze zalety domów drewnianych w praktyce? Zobacz, o jakich aspektach warto wiedzieć.

 

Energooszczędność

Budowa domów drewnianych jest mniej energochłonna w porównaniu do budowy domów z materiałów konwencjonalnych, takich jak beton czy stal. Produkcja i transport drewna wymagają mniej energii, co skutkuje mniejszym śladem węglowym. Ponadto drewniane elementy konstrukcyjne są często prefabrykowane w fabrykach, co minimalizuje ilość odpadów budowlanych i skraca czas budowy. Prefabrykacja pozwala także na lepszą kontrolę jakości, co przekłada się na trwałość i wytrzymałość końcowej konstrukcji.

 

Izolacyjność termiczna

Drewno posiada naturalne właściwości izolacyjne, co przyczynia się do lepszej efektywności energetycznej budynków. Domy drewniane łatwiej utrzymują stałą temperaturę wewnętrzną, co prowadzi do mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. W rezultacie zmniejsza się zużycie energii, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela domu. Dobre właściwości izolacyjne drewna pomagają także w redukcji emisji CO2 związanych z eksploatacją budynku.

 

Trwałość i utrzymanie

Wbrew powszechnym przekonaniom, domy drewniane są bardzo trwałe. Odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, owady i grzyby, mogą służyć przez wiele pokoleń. Nowoczesne technologie impregnacji i zabezpieczeń drewna znacząco zwiększają jego odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przykładem mogą być specjalistyczne preparaty i techniki, które zabezpieczają drewno przed pleśnią, grzybami oraz owadami, co znacząco przedłuża jego żywotność.

 

Łatwość napraw i modernizacji

Drewno jest materiałem, który stosunkowo łatwo poddaje się naprawom i modernizacjom. W przypadku uszkodzeń poszczególne elementy konstrukcji mogą być łatwo wymienione, co wydłuża żywotność budynku i redukuje ilość odpadów budowlanych. Ponadto, domy drewniane można stosunkowo łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb użytkowników, wprowadzając nowe technologie czy modyfikując układ pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnącej potrzeby adaptacji budynków do nowych standardów energetycznych i ekologicznych.

czy domy drewniane są ekologiczne

 

Komfort życia w drewnianych domach

Domy drewniane charakteryzują się unikalnym wyglądem, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Naturalny urok drewna nadaje wnętrzom ciepła i przytulności, co jest trudne do osiągnięcia przy użyciu innych materiałów budowlanych. Drewno jako materiał naturalny dodaje charakteru każdemu wnętrzu, tworząc harmonijne i przyjazne środowisko do życia. Wielu ludzi ceni sobie także fakt, że drewniane domy mogą być łatwo dostosowane do różnych stylów architektonicznych, od klasycznych po nowoczesne.

 

Drewno jako materiał naturalny pozytywnie wpływa na mikroklimat wewnątrz budynku. W jaki sposób?

  • Właściwości higroskopijne drewna pozwalają na naturalną regulację wilgotności powietrza, co zapobiega problemom takim jak suche powietrze zimą czy nadmierna wilgotność latem;
  • Brak emisji szkodliwych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, które są często obecne w materiałach syntetycznych, sprawia, że domy drewniane zdrowszym miejscem do życia;
  • Drewno jest również materiałem antystatycznym, co oznacza, że nie przyciąga kurzu, co jest korzystne dla alergików.

Chcesz uzyskać więcej informacji o systemach budowy domów drewnianych? Sprawdź naszą ofertę dotyczącą domów energooszczędnych i domów pasywnych.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top