Budownictwo domów pasywnych staje się w ostatnich latach w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to związane ze wzrostem świadomości człowieka na temat ochrony środowiska, ale również potrzebą oszczędzania energii potrzebnej do ogrzania i użytkowania domu. Na rynku jest wiele firm oferujących takie rozwiązania i to też jest przyczyną powstania wielu mitów na temat budownictwa pasywnego, przede wszystkim w zakresie energooszczędności. Dlatego warto podkreślić, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym.
Spis treści
Istotą domu pasywnego jest jego energooszczędność, wyrażana w zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzania domu. Wskaźnik ten wynosi w przypadku budownictwa pasywnego maksymalnie 15 kWh/m²/rok, co w przeliczeniu na ilość oleju opałowego potrzebnego do ogrzania 1 m² domu w ciągu całego roku, daje zaledwie 1,5 litra. Jest to zatem wartość ekstremalnie niska.
Osiągnięcie takiego wskaźnika zapotrzebowania energetycznego jest możliwe poprzez:
Odpowiedni projekt domu i właściwe usytuowanie budynku pasywnego na działce ma na celu maksymalizację stopnia odzysku ciepła, które powstaje zarówno w trakcie funkcjonowania gospodarstwa domowego, jak również z procesu asymilowania promieni słonecznych. To pozwala ogrzewać budynek przy bliskich zeru kosztach. Energia cieplna w budownictwie pasywnym odzyskiwana jest z następujących źródeł:
Przy dodatkowym zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, dom pasywny staje się pod względem energetycznym samowystarczalny.
Istotą budownictwa pasywnego jest jego system wentylacyjny. Efekt chłodnego powietrza latem oraz ciepłego zimą, poza samą konstrukcją domu, osiąga się nie przez klimatyzatory, a dzięki wentylacji mechanicznej, która gwarantuje skuteczną wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych oraz redukuje straty ciepła. Rekuperator odzyskuje ciepło wywiewane (wytwarzane w domu) i nasyca nim powietrze wwiewane. Odzysk energii sięga nawet 90%. Przy zastosowaniu filtrów powietrze to jest czyste, nawilżone i zawsze świeże, zapewniające niezwykły komfort domowego mikroklimatu. Dzięki temu, budując dom pasywny klimatyzacja staje się zupełnie zbędna.
Odpowiedź jest prosta – wybierz dom pasywny. Tylko dzięki takim rozwiązaniom, masz gwarancję praktycznie zerokosztowego ogrzewania budynku, bowiem wykorzystywane są wszelkie naturalne źródła energii poprzez odpowiedni odzysk pochodzącego z nich ciepła. Posiadając dom pasywny ogrzewanie przestaje być jakimkolwiek problemem. Należy pamiętać, żeby decydując się budowę domu pasywnego, skorzystać z usług firmy odpowiednio certyfikowanej i posiadającej doświadczenie w branży.
Przeczytaj również, z czego budować dom energooszczędny. Zapraszamy!