Dom pasywny ogrzewanie i klimatyzacja - jak zaoszczędzić? | Blog Tadeks

Blog

Dom pasywny, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji


18 marca, 2021

Budownictwo domów pasywnych staje się w ostatnich latach w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to związane ze wzrostem świadomości człowieka na temat ochrony środowiska, ale również potrzebą oszczędzania energii potrzebnej do ogrzania i użytkowania domu. Na rynku jest wiele firm oferujących takie rozwiązania i to też jest przyczyną powstania wielu mitów na temat budownictwa pasywnego, przede wszystkim w zakresie energooszczędności. Dlatego warto podkreślić, że każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym.

Spis treści

Dom pasywny – energooszczędność na pierwszym planie

Istotą domu pasywnego jest jego energooszczędność, wyrażana w zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzania domu. Wskaźnik ten wynosi w przypadku budownictwa pasywnego maksymalnie 15 kWh/m²/rok, co w przeliczeniu na ilość oleju opałowego potrzebnego do ogrzania 1 m² domu w ciągu całego roku, daje zaledwie 1,5 litra. Jest to zatem wartość ekstremalnie niska.

Osiągnięcie takiego wskaźnika zapotrzebowania energetycznego jest możliwe poprzez:

 • odpowiednią bryłę budynku – prosta i zwarta na bazie prostokąta, bez zbędnych elementów, jak wykusze, balkony, wielopołaciowe dachy;
 • duże przeszklenia od strony południowej – maksymalna absorbcja energii słonecznej możliwa jest poprzez zastosowanie dużych przeszkleń od południa oraz najlepiej żadnych z pozostałych stron świata;
 • szczelność budynku – powietrze nie może mieć swobodnego dostępu do budynku, osiągnąć to można dzięki m.in. eliminacji mostków termicznych;
 • pasywne okna z niskim współczynnikiem przewodzenia promieni słonecznych (max. 0,8 W/(m²/K));
 • niskie wskaźniki przenikania ciepła – ściany zewnętrzne budynku pasywnego nie mogą przekraczać wartości 0,10 W/(m²/K);
 • zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją;
 • właściwe usytuowanie na działce – dom musi być skierowany przeszkleniami w stronę południową, a fasada od tej strony nie może być przysłonięta drzewami, terenem czy budynkami.

Dom pasywny – ogrzewanie

Odpowiedni projekt domu i właściwe usytuowanie budynku pasywnego na działce ma na celu maksymalizację stopnia odzysku ciepła, które powstaje zarówno w trakcie funkcjonowania gospodarstwa domowego, jak również z procesu asymilowania promieni słonecznych. To pozwala ogrzewać budynek przy bliskich zeru kosztach. Energia cieplna w budownictwie pasywnym odzyskiwana jest z następujących źródeł:

 • naturalne ciepło wytwarzane przez domowników (tzw. zyski wewnętrzne);
 • energia tworząca się w trakcie prac domowych (gotowanie, sprzątanie);
 • ciepło emitowane z urządzeń elektrycznych;
 • promienie słoneczne.

Przy dodatkowym zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, dom pasywny staje się pod względem energetycznym samowystarczalny.

dom pasywny ogrzewanie

Dom pasywny – klimatyzacja

Istotą budownictwa pasywnego jest jego system wentylacyjny. Efekt chłodnego powietrza latem oraz ciepłego zimą, poza samą konstrukcją domu, osiąga się nie przez klimatyzatory, a dzięki wentylacji mechanicznej, która gwarantuje skuteczną wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych oraz redukuje straty ciepła. Rekuperator odzyskuje ciepło wywiewane (wytwarzane w domu) i nasyca nim powietrze wwiewane. Odzysk energii sięga nawet 90%. Przy zastosowaniu filtrów powietrze to jest czyste, nawilżone i zawsze świeże, zapewniające niezwykły komfort domowego mikroklimatu. Dzięki temu, budując dom pasywny klimatyzacja staje się zupełnie zbędna.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu i klimatyzacji?

Odpowiedź jest prosta – wybierz dom pasywny. Tylko dzięki takim rozwiązaniom, masz gwarancję praktycznie zerokosztowego ogrzewania budynku, bowiem wykorzystywane są wszelkie naturalne źródła energii poprzez odpowiedni odzysk pochodzącego z nich ciepła. Posiadając dom pasywny ogrzewanie przestaje być jakimkolwiek problemem. Należy pamiętać, żeby decydując się budowę domu pasywnego, skorzystać z usług firmy odpowiednio certyfikowanej i posiadającej doświadczenie w branży.

Przeczytaj również, z czego budować dom energooszczędny. Zapraszamy!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top