Planowanie budowy domu wiążę się z wieloma kalkulacjami – zarówno na etapie stawiania fundamentów, jak i w fazie końcowej, podczas szacowania wysokości rachunków. Opłaty za prąd i gaz wciąż rosną, co w wielu przypadkach może rodzić pewne obawy i wątpliwości. A co, gdyby tak całkowicie uniezależnić się od wydatków związanych z eksploatacją? Zobacz, czym jest dom bez rachunków i jakie zmiany nastąpiły w budownictwie!
Spis treści
Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, wprowadza szereg czynności skierowanych na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się więc funkcjonalne rozwiązania, których celem jest poprawa jakości środowiska. Przykładem tego jest dom bez rachunków , czyli koncepcja zakładająca projektowanie budynków samowystarczalnych, których koszty związane są jedynie z niewielkimi opłatami stałymi. Dom bez rachunków funkcjonuje w oparciu o specjalną instalację PV, działającą w systemie opustu, bilansującą roczne zużycie energii za ogrzewanie. Co więcej, budownictwo tego typu zaliczane jest do kategorii plus energetycznej. W praktyce oznacza to tyle, że ilość energii z odnawialnych źródeł energii przewyższa ilość zużywaną przez budynek.
Koncepcja domu bez rachunków zakłada zrezygnowanie z budowy kominów spalinowych i wentylacyjnych, magazynów na opał czy kotłowni, co w dużej mierze generuje oszczędności związane z brakiem konieczności budowy skomplikowanych pomieszczeń. Co więcej, ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, koszty związane z ogrzewaniem domu, wody czy prądu są symboliczne i nie powinny przekraczać 20 złotych. Przy budowie domu bez rachunków wykorzystuje się bezobsługowe i bezemisyjne systemy technologiczne, co ma korzystny wpływ na stan środowiska, a także zdrowie mieszkańców. Zamontowana w budynku pompa ciepła zapewnia efektywne ogrzewanie, a nowoczesna instalacja fotowoltaiczna gwarantuje redukcję stężenia dwutlenku węgla i wilgoci w pomieszczeniach na rzecz pozbawionego roztoczy, bakterii i alergenów powietrza.
Wraz ze zmianą podejścia do rozwiązań ekologicznych, zmieniło się także myślenie w kontekście budowy domów. Coraz większą wagę przykłada się do funkcjonalności, bezpieczeństwa i wygody. Nie bez znaczenia jest też troska o ochronę środowiska. Wysoką klasą energetyczną mogą pochwalić się np. domy pasywne, budowane z uwzględnieniem czynników naturalnych. To właśnie ekologiczne rozwiązania cieszą się dużą popularnością w wielu branżach – również w budownictwie.
Zależy Ci na tym, aby maksymalnie obniżyć koszty związane z eksploatacją? Dom bez rachunku za prąd i ogrzewanie to innowacyjne rozwiązanie, o którym robi się głośno na całym świecie!