Czy domy modułowe są trwałe? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Czy domy modułowe są trwałe?


30 maja, 2023

Spis treści

  1. Domy modułowe, czyli jakie?
  2. Proces powstawania domów modułowych – jak przebiega?
  3. Żywotność domów modułowych robi wrażenie!


Całoroczne domy modułowe zyskują w Polsce dużą popularność. Co za nimi przemawia? Zarówno przystępne koszty, jak i krótki czas budowy – może zamknąć się nawet w dwóch miesiącach. To już nie tylko budynki tymczasowe, np. na pobyt wakacyjny, ale realna alternatywa dla budownictwa murowanego. Na czym polega specyfika takich obiektów i czy domy modułowe są trwałe? Sprawdź!  

Domy modułowe, czyli jakie?

  Jak sugeruje sama nazwa, domy tego typu powstają z modułów – są to prefabrykaty, które zazwyczaj produkuje się z keramzytobetonu. Drugim rozwiązaniem jest konstrukcja szkieletowa z odpowiednim wypełnieniem. Ściany zewnętrzne mogą zostać pokryte różnymi materiałami. Najczęściej są to wodoodporne płyty OSB-3 i szlachetny tynk. W efekcie ich zastosowania domy modułowe nie wyróżniają się pod względem wizualnym na tle budynków murowanych. Ich konstrukcja jest natomiast montowana na odpowiednio przygotowanych w gruncie fundamentach. To właśnie dzięki temu domy modułowe są trwałe i mogą być użytkowane przez cały rok.  

Proces powstawania domów modułowych – jak przebiega?

  Budowa domów modułowych przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się na hali produkcyjnej, gdzie powstają prefabrykaty. Co ważne, poszczególne elementy muszą do siebie idealnie pasować. Później moduły przewozi się na wskazaną działkę budowlaną, na której wcześniej powstały fundamenty. Drugi etap budowy domu modułowego to montaż elementów już na miejscu. W firmach oferujących budowę takich obiektów można znaleźć konkretne, gotowe projekty. Jeśli zechcesz zindywidualizować swój budynek, jest to możliwe. Pamiętaj jednak, że nie każda zmiana będzie możliwa, choćby ze względów logistycznych czy montażowych. Szczegóły warto omówić z ekspertami.  

Ile czasu trwa budowa?

  Najwięcej czasu zajmuje sama produkcja modułów, zaś ich montaż to już kwestia zaledwie kilku dni. Oczywiście zależy to także od różnych czynników zewnętrznych, jednak takie obiekty można wznosić nawet przy niekorzystnej pogodzie. Łączny czas powstania domu modułowego to zatem ok. 2–3 miesięcy. Dotrzymanie tak krótkiego terminu zakończenia prac byłoby raczej niemożliwe w przypadku zastosowania tradycyjnej technologii budowlanej. Jak natomiast wygląda kwestia pozwolenia na budowę? Jeżeli powierzchnia domu modułowego nie przekracza 35m2, nie potrzebujesz zezwolenia, a jedynie zgłoszenia do urzędu miasta lub starostwa. Jeśli jednak stawiasz dom z modułów o większym metrażu niż wspomniany, musisz ubiegać się o pozwolenie.  

Żywotność domów modułowych robi wrażenie!

  Pod względem żywotności i wytrzymałości dom modułowy w niczym nie ustępuje tradycyjnemu. Wpływa na to jednak również standard jego wykonania. Warto o tym pomyśleć już na etapie zamówienia, ponieważ to w jakości materiałów na moduły tkwi pierwszy sukces. A co, jeśli przy okazji zależy Ci na trosce o ekologię i chcesz zbudować dom w tym duchu? Jeżeli zastanawiasz się, czy domy modułowe energooszczędne są wytrzymałe, bez obaw! Możesz zdecydować się na ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania, taki jak pompa ciepła czy kocioł gazowy, ale także na alternatywne źródła energii, np. fotowoltaikę. Pamiętaj również, że dom modułowy możesz w każdej chwili rozbudować o kolejne elementy. Największą zaletą omawianych konstrukcji jest szybki termin realizacji, nieosiągalny praktycznie dla żadnej innej technologii budowlanej. Warto docenić również także ergonomię, oszczędności związane z eksploatacją (niskie koszty ogrzewania) i dźwiękoszczelność. W przypadku domów modułowych firma realizująca pracę świadczy zwykle kompleksowe usługi – nie tylko dba o produkcję prefabrykatów, ale także o ich montaż i nadzór prac. Współpraca z takim partnerem to zatem wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i swój cenny czas.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top