Spis treści
Nowoczesne budownictwo energooszczędne nazywane także pasywnym cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dobry bilans energetyczny budynku przekłada się na zmniejszenie na niższe rachunki i oszczędności dla właściciela obiektu. Obiekt po części sam się ogrzewa i chłodzi. Jednak czy dom pasywny może mieć piwnicę? Okazuje się, że jest to dość kontrowersyjny temat, dlatego warto zająć się tą kwestią i ją wyjaśnić.
Piwnica to dodatkowe miejsce w domu, które zazwyczaj wykorzystuje się na przechowywanie zapasów żywności, przetworów, a często także niewykorzystywanych aktualnie przedmiotów jak np. sprzęt narciarski czy inne wyposażenie sportowe. Nic dziwnego, że wielu osobom decydującym się na budowę zależy, aby taka przestrzeń powstała. Jest to szczególnie ważne jeżeli sam obiekt nie ma zbyt dużych rozmiarów.
Nowoczesne budownictwo znacznie różni się jednak od domów, które powstawały kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. W związku z tym ich konstrukcja wygląda nieco inaczej. Wiele osób zastanawia się więc, czy dom pasywny może mieć piwnicę. Wokół tego tematu krąży wiele mitów. Część z nich wskazuje, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, inne twierdzą, że co prawda można zdecydować się na taką opcję, ale jest ona niekorzystna dla domu i jego energooszczędności. Jak to wygląda w praktyce jeżeli chodzi o dom pasywny? Piwnica jest możliwa do stworzenia, ale pod pewnymi warunkami.
Piwnica w domu pasywnym jest możliwa do stworzenia — podobnie, jak w każdym innym obiekcie. Warto natomiast mieć świadomość, że powinna być ona dobrze zaizolowana. Maksymalne odizolowanie tego obszaru od pozostałej części budynku w żaden sposób ogranicza ryzyko strat energii — nawet najmniejszych. Jak można uzyskać dobry efekt w tym zakresie? Najważniejsze jest w tym przypadku docieplenie stropu. Specjaliści zajmujący się na co dzień takimi projektami podkreślają, że warstwa ocieplenia sprawdzi się najlepiej jeżeli będzie miała grubość przynajmniej 30 centymetrów. Wykorzystuje się w tym celu różne materiały. Mogą to być:
Poza stropem warto zadbać także o ocieplenie ścian piwnicy i postawić na dobrej jakości drzwi, które powinny być szczelne, ponieważ także w istotny sposób chronią przed utratą energii z domu. Do izolacji ścian podobnie, jak w przypadku stropu najlepiej sprawdzi się 30-centymetrowa warstwa ochronna wykonana ze specjalnych płyt styropianowych czy wełny. Jeden i drugi materiał charakteryzuje się tym, że jest wodoodporny. Nie nasiąka, w związku z czym chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale i przed wilgocią. Ta mogłaby prowadzić do rozwinięcia się w domu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które można wykorzystać, decydując się na dom pasywny. Piwnica prefabrykowana to jedno z nich. Takie konstrukcje wykonuje się z wodoszczelnego betonu na życzenie klienta. Oznacza to, że mogą one mieć dowolny:
Piwnica w domu pasywnym jest nie tylko możliwa do stworzenia, ale bardzo często pełni także funkcję izolatora od gruntu. Dobrze zaizolowana piwnica sprawia, że zimne podłoże nie wpływa w żaden sposób na fundamenty budynku. Jest to więc element, który świetnie wpisuje się nowoczesne budownictwo energooszczędne — oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze wykonany.