Co lepsze – dom murowany czy prefabrykowany? | Producent domów energooszczędnych, pasywnych, drewnianych, prefabrykowanych

Blog

Co lepsze – dom murowany czy prefabrykowany?


30 maja, 2023

Spis treściBudowa domu to inwestycja, która zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest rezygnacja z tradycyjnej technologii budowy na rzecz modułów. Zastanawiasz się, co wybrać: dom murowany czy prefabrykowany? Jeśli masz wątpliwości co do trwałości i wytrzymałości tego drugiego, czytaj dalej i przekonaj się, że pozory mogą mylić!

Dom murowany czy prefabrykowany – jak wygląda czas budowy?

Dom z modułów powstanie zdecydowanie szybciej niż ten wymurowany tradycyjnie. Ten drugi może być budowany nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od regularności dostaw materiałów budowlanych czy od pogody – warunki atmosferyczne mogą wymusić robienie przerw.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na dom prefabrykowany, znacznie skrócisz proces budowy. Poszczególne komponenty powstają w fabryce i są transportowane na miejsce w stanie gotowym do montażu. Dzięki temu masz pewność, że w trakcie produkcji komponentów nie zabraknie materiałów -o to zadba wytwórca modułów. Produkcja prefabrykatów trwa około miesiąc.

Czy dom modułowy jest tańszy od murowanego?

Koszty domu jednorodzinnego to z jednej strony budowa, a z drugiej wydatki na jego utrzymanie i eksploatację. Nie da się jednoznacznie wskazać, która technologia jest pod tym względem korzystniejsza – dom prefabrykowany czy murowany. Jednak co do zasady jednak ten może generować nieco mniejsze koszty na start. Jeśli jednak zamówisz energooszczędny dom modułowy o odpowiednich parametrach, będzie jeszcze taniej. Finalnie koszt budowy zależy od takich aspektów, jak:

  • rodzaj materiałów konstrukcyjnych,
  • wykonawca,
  • lokalizacja.

Pamiętaj, że w przypadku domu z prefabrykatów można bardzo dokładnie określić ostateczny koszt, a także termin zakończenia prac. Nie ma tutaj ryzyka żadnych nieprzewidzianych wydatków, więc w ostatecznym rozrachunku prefabrykaty mogą być lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz przekonać się, która technologia jest opłacalna w Twoim przypadku, warto zlecić wycenę jednego projektu firmom budowlanym pracującym w tych dwóch różnych technologiach. W ten sposób podejmiesz przemyślaną, świadomą decyzję.

Natomiast w kontekście kosztów utrzymania zdecydowanie wygrywa dom modułowy. Nawet jeśli budowa obiektu murowanego wyjdzie nieco taniej, późniejsze rachunki za ogrzewanie czy konieczność regularnych remontów nie będą już tak przyjazne dla Twojego portfela. W domach prefabrykowanych niemal nie występuje ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło, ani błędów w konstrukcji. Eksploatacja nie przysparza zatem większych kłopotów.

Technologia budowy a ekologia

Firma wznosząca dom murowany rzadko troszczy się o porządek na działce budowlanej. Często pozostawia po sobie sporo śmieci, które szkodzą środowisku. W skrajnych przypadkach wykonawca zakopuje śmieci lub nawet wywozi je do lasu. Dom prefabrykowany to niemal gwarancja ekologii – każdy element powstaje w zamkniętej fabryce, a sam montaż na miejscu także nie generuje niekorzystnych odpadów, ponieważ komponenty idealnie do siebie pasują i nie trzeba niczego docinać.

Innym ważnym aspektem jest energooszczędność budynku – można ją osiągnąć w każdej technologii, jednak wdrożenie ekologicznych rozwiązań dotyczących ogrzewania może potrwać znacznie dłużej przy domach murowanych. Za to energooszczędne budynki modułowe powstają znacznie sprawniej, z materiałów i z instalacjami w pełni zgodnymi z obowiązującymi w prawie budowlanym normami.

W powszechnej świadomości panuje jeszcze przekonanie, że domy modułowe są mniej trwałe i wytrzymałe w porównaniu z tradycyjnymi. Jak jest w rzeczywistości? Który budynek: dom murowany czy prefabrykowany jest w stanie przetrwać w niezmienionym stanie przez co najmniej kilkadziesiąt lat? Okazuje się, że nowoczesna technologia modułowa sprzyja powstawaniu bardzo trwałych konstrukcji. Dom prefabrykowany może więc równać się murowanemu pod względem żywotności – wystarczy wybrać wysokiej jakości materiały.

Ostateczną decyzję o wyborze technologii budowany wymarzonego domu warto więc uzależnić od dostępnego budżetu, czasu, jaki masz do dyspozycji oraz od tego, jakich korzyści oczekujesz długofalowo.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top