Zielone w budownictwie prefabrykowanym. Co to jest?

Blog

Zielone dachy w budownictwie prefabrykowanym


15 października, 2023

Spis treści


Na przestrzeni ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat, możemy zauważyć, że coraz mniej inwestuje się w powstawanie nowych, zielonych terenów. Większość miast skupia się na budowaniu biurowców, centrów handlowych czy innych ośrodków mieszkalnych. Dlatego kwestie zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko naturalne stają się coraz bardziej istotne w dziedzinie budownictwa. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które integruje ekologię z architekturą, są zielone dachy. W kontekście budowy domów z prefabrykatów stały się one nie tylko ozdobą, ale także istotnym elementem poprawiającym efektywność energetyczną i przyczyniającym się do zrównoważonego funkcjonowania budynków.

zielone dachy w budownictwie prefabrykowanym

Zielone dachy – co to?

Dużo razy słyszałeś o określeniu zielone dachy, ale do tej pory zastanawiasz się, czym one tak właściwie są? Przychodzimy z pomocą! Otóż zielone dachy, zwane również dachami ekologicznymi, to innowacyjne rozwiązanie architektoniczne, które pozwala na uprawę roślin na powierzchni dachu. Pełni on funkcję nie tylko estetycznego elementu, ale przede wszystkim ekologicznego i funkcjonalnego dodatku do struktury budynku.

Co z roślinnością na zielonym dachu? Może ona obejmować trawy, krzewy, rośliny ozdobne czy nawet drzewa dostosowane do warunków klimatycznych, a także lokalnych możliwości konstrukcyjnych dachu. Rośliny na zielonych dachach są starannie dobierane pod względem odporności na warunki klimatyczne, wilgotność, oraz możliwości dachu.

Jakie korzyści niosą za sobą zielone dachy w budownictwie prefabrykowanym?

Aby przejść do omawiania konkretnych korzyści zielonych dachów w budownictwie prefabrykowanym, należy pamiętać, że nie stanowią one tylko ozdoby architektonicznej. To przede wszystkim inteligentne rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju. Poprzez integrację ekologii z prefabrykacją, zielone dachy stają się ważnym elementem nowoczesnej architektury. Innowacyjne podejście do prefabrykacji umożliwia skuteczne wdrożenie zielonych dachów, wzmacniając ekologiczność popularyzację budowy domów energooszczędnych. Dlatego właśnie mówi się, że zielone dachy rewolucjonizują budownictwo prefabrykowane, łącząc ekologię z nowoczesnością.

Poniżej przedstawimy najważniejsze korzyści płynące z zielonych dachów w budownictwie prefabrykowanym:

Poprawa efektywności energetycznej

Głównym zadaniem zielonych dachów jest izolacja budynków. Dzięki niej redukowane są straty ciepła w okresie zimowym oraz zatrzymywany jest nadmiar ciepła latem. To pozwala na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Retencja wody deszczowej

Roślinność znajdująca się na zielonych dachach pochłania część wody deszczowej, co korzystnie wpływa na zmniejszenie obciążenia kanalizacji deszczowej. Jest to niezwykle istotne w miastach, gdzie zwiększony poziom wody na jakiś terenach może prowadzić do powodzi.

Poprawa jakości powietrza

Każdy wie, jak ważne jest, aby w aglomeracjach miejskich dostępne były również tereny zielone. To rośliny bowiem produkują tlen, który jest nam niezbędny do życia. Dlatego roślinność na dachu może być tak znakomitym rozwiązaniem. Może ona pochłaniać szkodliwe substancje chemiczne i gazowe z powietrza, przyczyniając się do oczyszczenia jakości otoczenia, którym oddychamy. Takie rozwiązanie może być kluczowym elementem w obszarach miejskich z ograniczoną ilością zieleni.

Estetyka i zdrowie

Oczywiście poza funkcjonalnymi korzyściami zielonych dachów w budownictwie prefabrykowanym, posiadają one także walory estetyczne. Śmiało możemy przyznać, że takie elementy pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. Jest to miły akcent dla oka, a także niesamowita przyjemność, jeśli można z takiego dachu korzystać. Zdarza się, że biurowcach taka opcja dostępna dla pracowników. Co więcej, kontakt z naturą może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top