Zabezpieczenie budowy na zimę. Jak to zrobić dobrze? | Blog Tadeks

Blog

Zabezpieczenie budowy na zimę – jak zrobić to dobrze?


19 listopada, 2021

Budowa domu to nie tylko złożone i wielopoziomowe przedsięwzięcie, ale również czasochłonne i wskutek różnych czynników może przedłużyć się na okres zimowy. Ma to miejsce zwłaszcza, jeśli realizujemy inwestycję w technologii murowanej metodą gospodarczą, czyli gdy większość prac wykonujemy we własnym zakresie. O ile zimy w ostatnich latach są coraz łagodniejsze, to jednak część prac nie powinna być prowadzona w tym okresie, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie budowy na zimę – przed deszczem, śniegiem i niskimi temperaturami.

Zatem jak poprawnie zabezpieczyć budowę na zimę? Jak zrobić to dobrze w podziale na poszczególne etapy budowy domu?

Spis treści

Stan zerowy – zabezpieczenie fundamentów

W branży budowlanej przyjmuje się zasadę, że prace budowlane związane z robotami ziemnymi i posadowieniem fundamentów musi zakończyć się przed nadejściem pory zimowej. Stan zerowy budynku to etap, który kończy się pełnym wykonaniem fundamentów z odpowiednią izolacją mrozoodporną i przeciwwilgociową. Jeśli na tym etapie kończymy w danym roku prace na budowie, to warto:

– przykryć fundamenty styropianowymi płytami lub matami ze słomy;

– następnie okryć całość folią, odpowiednio mocno, ale nie nazbyt szczelnie przytwierdzając ją do podłoża;

– zabezpieczyć otwory na schody czy podejścia na instalacje.

Zabezpieczenie domu bez dachu na zimę

Zanim budowa domu osiągnie stan surowy otwarty, kiedy to budynek ma postawione ściany, stropy, kominy, schody i dach, to zima może nam przerwać prace tuż przed ostatnim etapem takich prac, czyli położeniem dachu. Część inwestorów czasem też celowo wstrzymuje prace w tym momencie w obawie przed kradzieżą dachówki. Niezależnie od przyczyny – jak zabezpieczyć strop na zimę i więźbę? Warto je pokryć tymczasowym, ale sztywnym poszyciem z płyt OSB lub desek z położeniem na całej powierzchni papy.

jak zabezpieczyć strop na zimę

Stan surowy otwarty – zabezpieczenie otworów okiennych na zimę

Jeśli prace budowlane przerywamy na zimę tuż przed montażem stolarki, to szczególnie ważne staje się zabezpieczeniem budynku przed opadami atmosferycznymi. Na tym etapie prac warto wszystkie otwory okienne i drzwiowe zabezpieczyć płytami lub deskami. Często też stosuje się rozpostartą na specjalnie skonstruowanych ramach folię budowlaną. Jednak co bardzo istotne, budynek nie może zostać zabezpieczony zbyt szczelnie, by zapewnić w nim pożądaną cyrkulację powietrza.

Stan surowy zamknięty

Nadejście zimy tuż po montażu stolarki okiennej i drzwiowej to optymalny moment na przerwę w pracach budowlanych lub kontynuowanie ich w środku budynku. Wtedy można śmiało rozprowadzać instalacje czy też stawiać ściany działowe. Niezależnie od tego, czy prace w środku będą prowadzone w trakcie trwania zimy, czy też nie, to należy zapewnić w środku budynku nie tylko stałą dodatnią temperaturę, ale również odpowiedni przepływ powietrza, żeby budynek mógł należycie schnąć, np. poprzez lekkie rozszczelnienie okien lub otworzenie nawiewników. Jeśli w budynku nie są prowadzone żadne prace wykończeniowe, to warto rozważyć dodatkowe środki ochrony budynku przed osobami niepożądanymi.

BONUS: zabezpieczenie budowy na zimę, gdy dom jest już gotowy do zamieszkania

Co w sytuacji, gdy dom jest już wykończony, ale przyszli mieszkańcy wstrzymują się z przeprowadzką do wiosny? Warto w tym czasie zapewnić:

– kilkunastostopniową temperaturę;

– cyrkulację powietrza;

– spuścić wodę z instalacji na wypadek dużego mrozu;

– zabezpieczyć zgromadzony dobytek przed kradzieżą montując alarm czy monitoring wraz z wykupem polisy ubezpieczeniowej.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze zorganizować plac budowy na swojej działce, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz tam sporo cennych wskazówek.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top