Wpływ domów prefabrykowanych na ekologię | Blog Tadeks

Blog

Wpływ domów prefabrykowanych na ekologię


25 października, 2023

Budowa domu kojarzy Ci się z długotrwałym procesem, który przez cały czas trzeba doglądać i sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z planem? Co jeśli powiemy Ci, że nie zawsze musi tak być? Że jest na to rozwiązanie. Do tego bardziej ekologiczne. Może udało Ci się zaobserwować, że w ostatnim czasie na rynku budowalnym znaczący wzrost popularności zyskują ekologiczne domy z prefabrykantów. Co to oznacza? Otóż są to konstrukcje, które powstają w fabryce, a następnie są transportowane i montowane na miejscu docelowym. Jednakże w tym artykule chcemy skupić się na ich wpływie na ekologię pod kilkoma najważniejszymi aspektami.

eko dom z prefabrykatów

Jak eko dom z prefabrykantów wpływa na ekologię?

Dla niektórych być może będzie to nowa informacja, a dla niektórych tylko jej potwierdzenie. Otóż ekologiczny dom z prefabrykatów to budynek skonstruowany z materiałów, które nie szkodzą zdrowiu. W trakcie całego procesu budowy kładzie się duży nacisk na minimalizację zużycia energii, zarówno podczas produkcji materiałów, transportu, jak i montażu. Oszczędność energii jest również priorytetem w trakcie użytkowania domu. Ściany charakteryzują się znakomitą izolacją termiczną, co ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku zarówno zimą, jak i latem. Podczas budowy wykorzystuje się drewno, które jest surowcem odnawialnym i dostępnym w dużej ilości.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które braliśmy pod uwagę podczas rozważania wpływu domów prefabrykowanych na ekologię.

Optymalne wykorzystanie surowców

Przede wszystkim domy prefabrykowane charakteryzują się zminimalizowanym zużyciem surowców, ponieważ są produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, gdzie można zoptymalizować ilość materiałów potrzebnych do budowy. Co więcej, dzięki możliwości recyklingu i ponownego wykorzystania komponentów są one znacznie bardziej zrównoważonym rozwiązaniem w długiej perspektywie czasu.

Redukcja odpadów budowlanych

Nie da się ukryć, że tradycyjna budowa domu generuje naprawdę dużą ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. Ekologiczny dom z prefabrykatów powstaje w kilka dni, a prefabrykanty przygotowywane są zgodnie z projektem, co oznacza, że na późniejszych etapach nie trzeba ich docinać i modyfikować. To przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów.

Wykorzystanie energii odnawialnej

Coraz więcej domów prefabrykowanych wyposażonych jest w instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł, takie jak panele fotowoltaiczne, o kórych więcej możesz poczytać w naszym artykule na temat tego, czy panele fotowoltaiczne się opłacają, czy pompy ciepła. To pozwala na zmniejszenie zużycia energii z sieci energetycznej opartej na paliwach kopalnych.

Ograniczenie emisji CO2

Jak już wspomnieliśmy, budowa eko domu z prefabrykatów trwa zaledwie kilka dni. Produkcja w fabryce znacząco skraca czas budowy, co oznacza, że ilość transportu surowców na plac budowy jest dużo mniejsza. Co z kolei przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla związanego z transportem.

Lepsza izolacja termiczna

Dzięki temu, że domy prefabrykowane są projektowane z myślą o efektywności energetycznej, zapewniają doskonałą izolację termiczną. Niezależnie od wyboru technologii umożliwiającej budowę domu, każda zapewnia izolację termiczną. Owe technologie zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Innowacyjne technologie

Domy prefabrykowane często wykorzystują innowacyjne technologie budownictwa, takie jak: prefabrykat keramzytobetonowy, ciężki prefabrykat drewniany, czy technologia CLT. Każda z nich przyczynia się do redukcji emisji CO2 zarówno w procesie produkcji, jak i eksploatacji. Wybór ekologicznych materiałów i zastosowanie nowoczesnych technologii energetycznych są kluczowymi elementami wpływającym na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top