Tania budowa - na czym można, a na czym nie warto oszczędzać | Blog producenta domów Tadeks

Blog

Tania budowa – na czym można, a na czym nie warto oszczędzać podczas budowy domu


27 września, 2018

Niektórzy potrafią zbudować dom przy zaskakująco niskim budżecie i trzeba przyznać, że są tacy, którzy czynią to z fantastycznym efektem. Konstrukcja domu jest solidna i trwała, a cały projekt przemyślany w najmniejszym szczególe. To inwestorzy, którzy wiedzą, na czym warto zaoszczędzić, a co należy potraktować priorytetowo. Tania budowa domu wymaga oczywiście dobrej znajomości branży budowlanej, ale jest kilka aspektów, z którymi poradzi sobie nawet przeciętny inwestor.

 

Działka w cenie

 

Duże znaczenie dla ceny całej inwestycji ma lokalizacja działki. Najdroższe są te położone na obrzeżach miasta, jednak z bardzo dobrą komunikacją z centrum. Okolica jest cicha i spokojna, dom wybudujesz daleko od miejskiego gwaru, lecz będziesz miał łatwy dostęp do atrakcji, które oferuje duża aglomeracja. Wysokie ceny są też blisko centrum, to propozycja dla tych, którzy lubią szybkie miejskie życie i nie wyobrażają sobie zamieszkać w żadnym innym miejscu. Czy kompromis się w tym przypadku opłaca? Zanim wybierzesz lokalizację swojej działki, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, a z czego możesz zrezygnować w celu zminimalizowania kosztów zakupu.

 

tanie budowanie

 

Tradycyjnie murowany czy konstrukcja szkieletowa

 

Sukcesywnie rośnie zainteresowanie alternatywnymi technologiami budowy domu. Rezygnujemy z czasochłonnej budowy domu murowanego na rzecz lekkich konstrukcji szkieletowych. Co to oznacza dla Twojego budżetu? Budowa takiego domu trwa znacznie krócej, jak również zastosowanie prefabrykatów może obniżyć koszty inwestycji nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Wybór takiej metody budowy może wobec tego skutkować dużymi oszczędnościami bez utraty trwałości i solidności jego konstrukcji. Domy z prefabrykatów charakteryzują się szybką budową przy niskich nakładach finansowych. Może dlatego tak dużo czasu poświęcamy analizie technologii budowy, aby móc znaleźć złoty środek.

 

Podążając za nowoczesnym trendem

 

Tania budowa domu nie zawsze idzie w parze z nowoczesnymi trendami. Czasami kierowanie się tym, co aktualnie jest w modzie, się nie opłaca. W przypadku nowoczesnego budownictwa warto jednak obrać ten kierunek. Prosta konstrukcja domu będzie tańsza, a jak wskazują najnowsze trendy, dominujące role we współczesnej architekturze odgrywają minimalizm i prostota. Zastanów się, czy potrzebujesz strzelistego dachu, dużej przestrzeni użytkowej, wykończenia z marmuru czy też okien o niestandardowych kształtach. Może Twój dom będzie równie wyjątkowy bez tak dużej ilości dodatkowych elementów.

 

 

Piwnica (nie)potrzebna

 

Piwnica jest jedną z najbardziej kosztownych części budynku, jednak wiele osób nie dostrzega korzyści z jej rezygnacji. Jedną z nich jest oszczędność kosztów. Piwnica wymaga zastosowania solidnej izolacji przeciwwilgociowej oraz termoizolacji, co oznacza konieczność zakupu większej ilości materiałów. Tu pojawia się kolejny często popełniany problem. Oszczędności szukamy w wyborze tańszych materiałów, chcąc zminimalizować koszty inwestycji. Efektem jest brak odpowiedniej izolacji i tym samym wzrost kosztów eksploatacji budynku. Jeżeli wiesz, że Twój budżet nie pozwala Ci zainwestować w większą ilość dobrej jakości materiałów, warto jest zrezygnować z piwnicy lub zdecydować się na podpiwniczenie tylko części budynku. Nigdy ilość nie wygra z jakością.

 

Dach o prostej konstrukcji

 

Najprostszym w wykonaniu i tym samym najtańszym jest dach dwuspadowy. Ma małą powierzchnię i nieskomplikowaną konstrukcję, trudniej jest więc firmie budowlanej popełnić jakikolwiek błąd. Koszt wykonania dachu wzrasta wraz ze wzrostem stopnia jego skomplikowania. Pojawiają się też większe trudności w jego zaizolowaniu. Czy potrzebujesz dachu, który będzie inny niż wszystkie inne? A może nie jest to dla Ciebie aż tak ważne, jak dobra izolacja i większa powierzchnia użytkowa na poddaszu?

Analizując wszystkie powyższe aspekty, koszty budowy możesz zmniejszyć nawet o 30%-50%. Wyobraź sobie, jak dużo więcej pozostanie Ci pieniędzy na wykończenie wnętrza domu.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top