Inteligentny dom: koszt, rodzaje systemów. Czym jest smart home? | Tadeks

Blog

Smart home: inteligentny dom. Wszystko co musisz wiedzieć


27 października, 2020

Inteligentne instalacje były kiedyś jedynie domeną obiektów biurowych i użyteczności publicznej. Od kilku lat ten trend z powodzeniem funkcjonuje w budownictwie w znacznie szerszej skali, także w dziedzinie domów szkieletowych. Zastanawiasz się nad wdrożeniem inteligentnego domu? Sprawdź informacje o smart home w pigułce!

Spis treści

Na czym polega smart home?

Inteligentnym domem nazywamy system, który pozwala operować domowymi urządzeniami w sposób zdalny i automatyczny. Mowa tu o m.in. o oświetleniu, ogrzewaniu i alarmach, ale także rozmaitych urządzeniach, takich jak żaluzje czy bramy. Tak naprawdę to od nas zależy, co będzie obejmował nasz system inteligentnego domu. Zastosowanie takiego systemu wpływa na sprawne zarządzanie domem oraz przekłada się na komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Kluczowe w smart home jest to, że urządzenia komunikują się między sobą i dostosowują swoje działanie do obecnie panujących warunków.

Inteligentny dom – przykładowe rozwiązania

Zanim zdecydujemy się na wdrożenie smart home – warto bliżej poznać możliwości takiej instalacji. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania, które może obejmować system:
Sterowanie oświetleniem: zautomatyzowanie oświetlenia w domu umożliwia włączanie i wyłączanie światła (a także sterowanie natężeniem światła) bez dotykania włącznika na ścianie.

Ogrzewanie: możemy zdalnie zmieniać ustawienia ogrzewania i dostosować temperaturę do naszego powrotu do domu.

Czujniki gazu i dymu: czujniki połączone z innymi urządzeniami, które po wykryciu niebezpieczeństwa alarmują domowników o możliwym zagrożeniu oraz aktywują wentylację.

Automatyka rolet: bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na zdalne sterowanie roletami zewnętrznymi.

Czujniki drzwi i okien: każda próba otwarcia drzwi lub okien zostanie odnotowana w systemie, o czym poinformuje urządzenie sterujące.

Monitoring z czujnikiem ruchu: możemy obserwować to, co dzieje się w domu i otoczeniu (również, gdy przebywamy poza nim), a czujniki ruchu spowodują, że zostaniemy poinformowani o tym, gdy ktoś pojawi się na terenie naszej posesji.

Smart-home

Systemy zamknięte i otwarte inteligentnego domu

Instalacje mogą różnić się nie tylko stopniem rozbudowania i możliwościami, ale i samą koncepcją jej wykonania oraz sposobem komunikacji pomiędzy urządzeniami.

Występują dwa główne rodzaje systemu, które umożliwiają nam korzystanie ze smart domu – systemy zamknięte i systemy otwarte. W przypadku systemu zamkniętego mamy do czynienia z urządzeniami tego samego producenta – nie jest możliwe połączenie ze sobą urządzeń różnych marek. Taką możliwość daje system otwarty, który zapewnia kompatybilność użytego oprogramowania.

Rodzaje wykorzystywanych połączeń

Ponadto obecnie stosowane systemy inteligentnego domu możemy klasyfikować pod względem rodzajów połączeń: bezprzewodowe (m.in. Zigbee, Z-Wave) i przewodowe (m.in. xDSL, PLCBUS, Universal powerline bus, X10). Który z nich jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast na pewno warto zauważyć, że choć system przewodowy wiąże się z okablowaniem, to gwarantuje większą stabilność i płynniejszy przepływ informacji. Spotkać można się też z połączeniami mieszanymi (m.in. KNX, Insteon).

Jaki jest koszt inteligentnego domu?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, łatwo się domyślić, że koszt inteligentnego domu zależy od oczekiwań inwestora w kwestii dostępnych rozwiązań oraz wybranych technologii i konkretnych urządzeń podłączonych do systemu. Interesujące nas funkcje możemy uzyskać już za kilka tysięcy złotych. Automatyczne sterowanie domem nie stanowi w dzisiejszych czasach skomplikowanej nowinki technicznej, za którą trzeba słono płacić. Z pewnością koszt może okazać się niższy, gdy zaplanujemy wdrożenie smart home jeszcze na etapie budowy domu (sprawdź również, ile trwa budowa domu).

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top