Dom pasywny a energooszczędny. Różnice w technologiach | Blog Tadeks

Blog

Różnice między domem pasywnym a energooszczędnym


5 lipca, 2017

Zastosowanie wysoce energooszczędnych technologii w budownictwie stało się już właściwie koniecznością. Pojęcie „dom pasywny” na dobre zagościło w świadomości polskich inwestorów, jako odpowiedź na problem energooszczędności w środowisku budownictwa. Ze względu na niskie koszty utrzymania i ogromną wygodę w użytkowaniu cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Przedstawiamy najważniejsze różnice między domem pasywnym a energooszczędnym.

 

W Polsce najwięcej energii konsumują gospodarstwa domowe. Zapotrzebowanie budynków wybudowanych metodą tradycyjną generuje ogromne koszty, gdzie większość tej energii jest po prostu marnowana. Unia europejska wyszła naprzeciw inwestorom, oferując dofinansowanie w wysokości od 30.000 PLN na realizację domów energooszczędnych do 50.000 PLN na budowę domów pasywnych.

 

dom pasywny a energooszczędny

 

Różnice między domem pasywnym a energooszczędnym

 

Decydując się na budowę domu pasywnego, niskoenergetycznego czy energooszczędnego nieodzownym staje się prawidłowe zrozumienie zagadnień i wiedzy tego zakresu. Jednym z podstawowych warunków, jest dostosowanie konstrukcji budynku do wymogów oraz zapotrzebowania. Dobre zrozumienie koncepcji i wymagań przez nas postawionych jest bardzo ważnym czynnikiem, który zadecyduje nad wariantem budownictwa. Wykonanie tak rygorystycznej pod względem wymagań technologicznych konstrukcji, powinno być oparte na doświadczeniu z zakresu budownictwa domów drewnianych energooszczędnych i pasywnych. Firma Tadeks Fertig Haus jest producentem domów energooszczędnych i pasywnych, której początki działalności w branży energooszczędnego budownictwa drewnianego sięgają lat 80-tych XX wieku na terenie Niemiec.

 

Dom energooszczędny

Domy energooszczędny: dom wybudowany przy użyciu materiałów wysokiej jakości, które generują zminimalizowane utraty ciepła.

Jest to chętnie wybierana forma budowy i obiekt zainteresowania wielu inwestorów. W domu energooszczędnym stawia się na zminimalizowanie mostków termicznych, natomiast można pozwolić sobie na dowolną bryłę budynku. Nie mają tutaj większego znaczenia usytuowanie budynku czy też rozmieszczenie pomieszczeń lub okien. Ważna jest sztuka wykonania i poprawne uszczelnienie budynku aby uzyskać oczekiwany efekt. Budynek energooszczędny nie posiada tak rygorystycznych obwarowań dotyczących bryły jak dom pasywny. Już sama technologia prefabrykatu drewnianego oferowana przez firmę Tadeks Fertig Haus oparta jest na stosowaniu materiałów o wysokich współczynnikach energooszczędności. Podstawowe założenie jakie powinno zostać spełnione – wykorzystanie maksymalnego potencjału energooszczędności z każdej bryły budynku. Istotne jest poprawne zrozumienie korzyści jakie idą z inwestycji w dom energooszczędny począwszy od pierwszego dnia użytkowania.

 

Dom w technologii pasywnej

 

Uznawany także jako dom niskoenergetyczny. W technologii domu pasywnego można właściwie zrealizować każdy budynek o dowolnej bryle, jednak z pewnością trzeba mieć na uwadze, iż dom wybudowany na podstawie projektu urozmaiconego wszelkiego rodzaju dodatkami architektonicznymi jak lukarny, wypusty czy załamania itp. będzie posiadał niestety gorsze parametry techniczne od budynku który powstał w oparciu o projekt w bryle prostej.

Dom wybudowany w technologii pasywnej charakteryzuje się wyższym standardem ocieplenia i lepszą izolacyjnością, lepszym odseparowaniem okien czy sposobem ich montażu.

Sama sztuka wykonania nie różni się znacząco od tej oferowanej w technologii domów energooszczędnych ale charakteryzuje się niższym współczynnikiem zużycia energetycznego. W/w wariant jest idealny dla tych inwestorów którzy myślą o budowie domu bardzo wysoce energooszczędnego, jednak nie chcą zrezygnować z wybranego projektu niespełniającego wymogi stawiane budynkom pasywnym. Dzięki temu otrzymujemy przyjazny charakter i zamysł użytkowania domu o bardzo niskim zapotrzebowaniu energetycznym.

 

Dom pasywny

Domy pasywne: to najdoskonalsza forma budownictwa o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię poniżej 15 kWh/(m²/ rok).

Definicją tego pojęcia nie jest sama nazwa, a raczej idea czy intencja. Nie wystarczy wybudowanie domu przy użyciu materiałów użytych przy produkcji domów pasywnych. Samo meritum przechodzi ponad granice konstrukcyjne. Ważne jest dostosowanie budowy do panujących warunków klimatycznych. Dom pasywny musi być odpowiednio zaprojektowany, zgodnie z otaczającym go środowiskiem naturalnym i obszarem z uwzględnieniem takich czynników jak ukształtowanie terenu, położenie geograficzne obiektu czy nawet rodzaj gruntu. Dom pasywny budowany jest z założeniem ściśle wytyczonych reguł – począwszy od projektu po wykonawstwo. Dom pasywny nie potrzebuje zastosowania tradycyjnego ogrzewania, wykorzystuje on  tzw. „pasywne” źródła energii takie jak: ciepło słoneczne, odzyskane z wentylowanego powietrza, oddane przez urządzenia elektryczne znajdujące się w budynku, czy też przez samych mieszkańców. Zasługą wykorzystania tych czynników jest perfekcyjnie wykonana bryła budynku, a najczęściej wybieraną metodą jest technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego.

 

dom energooszczędny a dom pasywny

Nowo wznoszone budynki coraz częściej będą musiały zapewnić równowagę, między wpływem na środowisko a długoterminową opłacalnością dla inwestora – Unia Europejska wymusza i będzie wymuszać takie zasady aby chronić nasz ekosystem i nas samych. Wraz z tą metodą proces podejmowania decyzji jest bardzo prosty – technologia prefabrykowanych budynków szkieletowych jest na chwile obecną tą najwłaściwszą i najbardziej przyszłościową. Kompleksowe prace budowlane wykonywane przez firmę Tadeks Fertig Haus na terenie całej Europy są wskaźnikiem obecnych trendów budowy poprawnych domów pasywnych z jakimi spotykamy się na rynku europejskim a co za tym idzie, mamy nadzieję  niebawem również i w Polsce.

 

Dom pasywny a dom energooszczędny – podsumowanie

 

Wiesz już co wyróżnia dom pasywny a dom energooszczędny? Dla nas decyzja o wyborze technologii wznoszenia własnego domu jest prosta, jednak to ostatecznie w Państwa gestii pozostaje decyzja w jakim otoczeniu i mikroklimacie będą Państwo spędzali lata swojego życia, ponieważ budując swój własny dom inwestujemy w przyszłość. Możemy być jednak pewni, że wybierając budowę domu w jednym z w/w standardów będziemy w pełni usatysfakcjonowani.

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top