Jak zorganizować plac budowy na działce? 7 kroków | Blog Tadeks

Blog

Plac budowy na działce – jak go dobrze zorganizować?


27 września, 2021

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed przystąpieniem do prac budowlanych bardzo ważnym etapem realizacji całej inwestycji jest odpowiednie zorganizowanie placu budowy na działce. Jest to o tyle istotne, że poprzez przygotowanie działki i organizacji na niej placu budowy, można zapewnić bezpieczeństwo wykonywanych prac przy jednoczesnym ułatwieniu prowadzenia wszystkich robót. Co będzie zatem istotne w organizacji placu budowy na działce? Pamiętać należy m.in. o wyznaczeniu miejsc składowania materiałów, odpadów czy drogi dojazdowej. Ale po kolei – jak zorganizować plac budowy? Poniżej znajdziesz wykaz najważniejszych działań, o których musisz pamiętać.

Spis treści

Krok 1. Organizacja placu budowy na działce

Zaczynamy! Plac budowy przede wszystkim musi zostać zabezpieczony dostępem do podstawowych mediów, czyli wody oraz energii elektrycznej. Jeśli nie mamy czasu na oczekiwanie na przyłącza, warto porozumieć się w tym zakresie np. z sąsiadem, albo skorzystać ze specjalnych zbiorników na wodę lub agregatów prądotwórczych.

Co więcej? Jak każde miejsce pracy, również plac budowy powinien zostać wyposażony w toalety (najczęściej przenośne).
Pamiętać należy również o zapewnieniu przestrzeni organizacyjnej ekipie robotniczej, np. w formie blaszanego garażu, który również będzie pełnił funkcję zabezpieczającą dla sprzętu budowlanego.

I wreszcie – plac budowy musi zostać oznaczony specjalną tablicą informacyjną nt. inwestycji, czym powinien się zająć kierownik budowy.

Krok 2. Ważne! Ogrodzenie placu budowy

Zgodnie z przepisami budowlanymi plac budowy musi być osłonięty płotem o wysokości min. 1,5 m, którego podstawowym celem jest ochrona i ostrzeżenie osób postronnych o fakcie budowy. Niezależnie od budżetu warto go zrobić np. z siatki leśnej i elementów drewnianych, które będzie można później wykorzystać lub zrecyklingować. Dla wzmocnienia ochrony placu budowy można zainwestować w monitoring całego terenu.

Krok 3. Plac budowy na działce – wyznaczenie wjazdu

Droga dojazdowa do działki musi z jednej strony zapewnić wygodę dojazdu ekipom budowlanym w tym ciężkich maszyn, a z drugiej zapewnić bezpieczeństwo np. sąsiadom. Plan placu budowy powinien uwzględniać miejsce do parkowania i zawracania pojazdów oraz przestrzeń rozładunkową z uwzględnieniem np. przebiegu linii energetycznych. W przypadku trudnych warunków dojazdowych warto rozważyć użycie specjalistycznych dźwigów.

Krok 4. Miejsce na składowanie materiałów

Dzięki wsparciu kierownika budowy i ekip budowlanych można oszacować, na jakim etapie budowy, na jak długo i ile materiałów trzeba będzie przetrzymywać na placu budowy. Niezbędne będzie wyznaczenie miejsca na składowanie materiałów w taki sposób, by nie przeszkadzało to pracom budowlanym, np. zbrojarzom.

organizacja placu budowy na działce

Krok 5. Wyznaczenie miejsc pracy ekip

Ważne, by plac budowy zakładał możliwość swobodnego prowadzenia robót więcej niż jednej ekipie budowlanej, by zapewnić sprawną obsługę naszej inwestycji.

Krok 6. Jak zorganizować plac budowy na działce – miejsce na odpady

Bardzo istotne z punktu widzenia ochrony środowiska i obowiązku wywozu śmieci jest wyznaczenie miejsca na zbiórkę odpadów, wraz z łatwym dostępem do ich wywozu, najlepiej w formie dużego kontenera budowlanego. Najbardziej kontener taki się przyda w trakcie realizacji stanu surowego budynku.

Krok 7. Organizacja prac ziemnych

W trakcie budowy pojawia się konieczność zebrania oraz ewentualnego wykorzystania pochodzącej z wykopów warstwy gleby (tzw. humus), czy głębiej położonych piasków. Będzie to miało niebagatelne znaczenie, np. w trakcie realizacji budynku z podpiwniczeniem.

Ważne! Pamiętaj także o konieczności posprzątania placu budowy po zakończeniu prac.

Na naszym blogu znajdziesz wiele praktycznych porad związanych z budową domu, m.in. jak sprawdzić granice działki czy ile wynoszą ceny prądu budowlanego. Przeczytaj!

Back to blog

KONTAKT

 

TADEKS FERTIG HAUS sp. z o.o. sp. k.
42-141 Przystajń/Polska

woj. śląskie

zakład produkcyjny: ul. Przemysłowa 1

 

NIP: PL5742062795

REGON: 368136059

KRS: 0000693102

 

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

 

infolinia: +48 (34) 388 20 06
tel./fax+48 (34) 319 12 05
tel. kom. +48 691 524 232

tel. kom. +48 664 420 378
tel. kom. +48 602 513 324

tel. kom. +48 664 420 379

 

mail: biuro@tadeks.pl

 

Top